आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

अमेरिकाको नाम लिदै राष्ट्रपति पुटिनले गरिदिए यस्तो घोषणा

प्रकाशित
2.6K
SHARES

एजेन्सी। राष्ट्रपति पुटिनले अमेरिकाको नाम लिदै युद्ध नारोक्नुको रहस्य पर्दाफास गरेका छन। पुटिनको घोषणाले अमेरिका र नेटो देशहरुमा खैलाबैला मचिएको छ। पुटिनले अब युद्ध नरोकिने र रसाईनिक हतियार हान्ने संकेत गरेका छन।

रुस–युक्रेन युद्ध जारी छ। रुसी सेनाले युक्रेनी सहरहरुमा लगातार मिसाइल प्रहार गरिरहेको छ। यसैबीच, युद्ध रोक्न प्रयास भइरहेको छ। अमेरिका र अन्य धेरै देश युक्रेनको साथमा छन्।

युक्रेनी राष्ट्रपति जेलेन्स्कीले तीन देशका नेताहरुलाई युद्ध अन्त्य गर्न सहयोगको अपिल गरेका छन्। जेलेन्स्कीले इजरायलका प्रधानमन्त्री नाफ्ताली बेनेट, टर्कीका राष्ट्रपति एर्डोन र फ्रान्सेली राष्ट्रपति इमानुएल म्याक्रोनलाई रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनलाई युद्ध रोक्न आग्रह गरे।

तीन देशका नेताहरूले पुटिनसँग टेलिफोनमा कुराकानी गरेका थिए। यति हुँदाहुँदै पनि खिया रोक्न सकेको छैन् ।पुटिनले युद्ध रोक्न खोजिरहेका छैनन्। यसका दुईवटा कारण छन्। पहिलो – पुटिनले अमेरिका र युरोपलाई विश्वास गर्दैनन्।

पुटिनलाई लाग्छ कि अमेरिका युरोपको बहानामा रुसलाई घेरेर बस्न चाहन्छ। युक्रेन अमेरिकाको वर्चस्व रहेको उत्तर एट्लान्टिक सन्धि संगठन नाटोमा सामेल हुन चाहन्छ। यसले रूसको लागि सुरक्षा खतरा हुन सक्छ।

योसँगै युक्रेनले युरोपेली संघ ईयूको सदस्यताको माग गरेको छ। नाटो र इयुको महत्वपूर्ण सम्झौता भनेको कुनै सदस्य राष्ट्रले आगोमा परेमा सबै देश मिलेर लड्ने हो। अर्थात्, कुनै पनि देश विरुद्धको बाह्य आक्रमणलाई आफ्ना सबै सहयोगीहरू विरुद्धको आक्रमण मानिनेछ।

त्यसैले युक्रेन नाटोको सदस्य बन्ने बित्तिकै रुसलाई चारैतिरबाट नाटो राष्ट्रहरूले घेरेको छ। यसले अमेरिकालाई रुसमाथि प्रत्यक्ष आक्रमण गर्ने स्वतन्त्रता दिनेछ। दोस्रो कारण स्थिति हो।

पुटिन रुसले सोभियत संघमा जुन हैसियत पाएका थिए, त्यही हैसियत चाहन्छन्। पछिल्लो समय रुसको अर्थतन्त्र ध्वस्त भएको छ। दोस्रो विश्वयुद्धपछि सोभियत संघ प्रमुख शक्तिका रूपमा उभिरहेको थियो।

रुस युरोपेली देशहरूमा प्रभुत्व जमाउन चाहन्छ। जसका कारण रुसको युरोपेली मुलुकसँगको सम्बन्ध बिग्रियो। अमेरिका रुसको यो अवस्थाको फाइदा उठाउन चाहन्छ, त्यसैले युक्रेन नाटो र ईयूको सदस्य बन्न चाहन्छ।

यसबाट अमेरिका सबैभन्दा ठूलो शक्ति बन्न सक्छ। इजरायलको प्रधानमन्त्री कार्यालयले एक विज्ञप्ति जारी गर्दै अघोषित भेट अमेरिकी प्रशासनको कारण भएको जनाएको छ।

जेलेन्स्कीले इजरायलका प्रधानमन्त्री नाफ्ताली बेनेटलाई पुटिनलाई युद्ध रोक्न आग्रह गरे। त्यसपछि शनिबार मस्को पुगेर बेनेटले पुटिनलाई भेटेका थिए। यसै क्रममा इजरायलले रुस र युक्रेनबीचको युद्धमा मध्यस्थताको प्रस्ताव राखेको थियो।

अमेरिकी राष्ट्रपति भवन ह्वाइट हाउसले युक्रेन युद्धमा रुसले कडा कदम चालेमा कसरी प्रस्तुत हुने भनेर रणनीति बनाउन राष्ट्रिय सुरक्षा अधिकारीहरूको एउटा टोली गठन गरेको छ ।

यदि युक्रेन युद्धमा अपेक्षित सफलता हासिल गर्न नसकेको झोकमा तथा पश्चिमले हस्तक्षेप गरेमा चेतावनी दिने हिसाबले रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले रासायनिक, जैविक र आणविक हतियार प्रयोग गरेको स्थितिमा कसरी प्रतिक्रिया जनाउने भन्नेबारे रूपरेखा तयार पार्न गुपचुप एउटा टोली तयार पारिएको हो ।

द टाइगर टिमु नाम दिइएको टोलीले यदि पुटिन युक्रेनलाई सहयोग गर्न हतियार बोकेर आइरहेका सशस्त्र सवारीसाधनहरूमाथि आक्रमण गर्न नेटोको भूभागमा प्रवेश गरेको खण्डमा कसरी प्रतिक्रिया जनाउने भन्नेबारे पनि तयारी गरिरहेको छ।

टोलीको सातामा तीनपटक बैठक बस्ने गरेको छ । साथै यस टोलीले यदि रुसले मोल्डोभा र जर्जिया लगायतका मुलुकमा पनि युद्ध विस्तार गर्न खोजेमा के गर्ने र तीव्र गतिमा बढिरहेको शरणार्थी प्रवाहका लागि युरोपियन मुलुकहरूलाइ कसरी तयार पार्ने भन्ने विषयमा पनि सोच विचार गरिरहेको छ ।

तेस्तै, रुसको छिमेकी देशको भ्रमणमा रहेका अमेरिकी राष्ट्रपति जो बाइडेनले रूसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिन शक्तिमा रहन नसक्ने बताएका छन्। बाइडेनले पुटिनलाई सत्ताबाट हटाउने संकेत गरेको भन्दै हंगामा नै मच्चिएको हो।

रूसले एक महिनादेखि छिमेकी युक्रेनमा जारी राखेको आक्रमणबारे छलफल गर्न युरोप भ्रमणमा रहेका राष्ट्रपति बाइडेनले शनिबार पोल्यान्डको वार्सामा आयोजित कार्यक्रममा पुटिन शक्तिमा रहन नसक्ने बताएका हुन्।

पछिल्लो समय पुटिनप्रति निकै आक्रोशित रूपमा प्रस्तुत हुँदै आएका बाइडेनले पुटिन शक्तिमा नरहने बताएपछि रूसी राष्ट्रपति कार्यालय क्रेमलिनले पनि कडा प्रतिक्रिया जनाएको छ।

समाचार संस्था रोयटर्ससँग कुरा गर्दै क्रेमलिनका प्रवक्ता दिमित्री पेस्कोभले पुटिन शक्तिमा रहन कि नरहने भन्ने कुरा बाइडेनले नभई रूसी जनले निर्णय गर्ने बताए। त्यो कुराको निर्णय बाइडेनले गर्ने होइन, रूसी जनताले राष्ट्रपति निर्वाचित गर्छन्, उनले भनेका छन्।

अमेरिकी राष्ट्रपति कार्यालय ह्वाइटहाउसका अधिकारीहरूले भने बाइडेनको भनाइको अर्थ रूसमा सत्ता परिवर्तन गर्नुपर्छ भन्ने नभएको बताएका छन्। बाइडेनले छिमेकी मुलुकमा पुटिनले शक्तिको प्रदर्शन गर्न सक्ने छैनन् भन्ने अर्थ उक्त अभिव्यक्ति दिएको ती अधिकारीको भनाइ छ।

प्रतिक्रिया

आजको ट्रेन्डिङ