आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

रुसी नौसेनाका वरिष्ठ कमान्डर मारिए, रुसी सेनाले आक्रमण तिब्र पार्यो

प्रकाशित
393
SHARES

एजेन्सी। रुसको ब्ल्याक सी फ्लिटका एक वरिष्ठ नौसेना कमान्डर युक्रेनमा मारिएका क्राइमिया प्रायद्वीपको बन्दरगाह सहर सेवास्टोपोलका गभर्नरले आइतबार पुष्टि गरेका छन्।

पूर्वी युक्रेनी बन्दरगाह सहर मारियुपोलमा लडाइँका क्रममा फ्लिटका डेपुटी कमान्डर पोस्ट–क्याप्टेन आन्द्रेई पालीको मृत्यु भएको हो। मिखाइल रजभोजायेभले मेसेजिङ एप टेलिग्राममा सो कुरा उल्लेख गरेका छन्। सेभास्टोपोल रुसको ब्ल्याक सी फ्लिटको आधार हो।

रुसले शुक्रबार युक्रेनमा पहिलोपटक आफ्नो सबैभन्दा नयाँ किन्जल हाइपरसोनिक मिसाइल प्रयोग गरेको छ। युक्रेनको पश्चिममा रहेको हतियार भण्डारणस्थल नष्ट गर्न उक्त हाइपरसोनिक मिसाइल प्रयोग गरिएको रुसी रक्षा मन्त्रालयले जनाएको छ।

हाइपरसोनिक एरोब्यालिस्टिक मिसाइलसहितको किन्जल उड्डयन क्षेप्यास्त्र प्रणालीले इभानो–फ्रान्किभस्क क्षेत्रको डेलियाटिन गाउँमा मिसाइल र उड्डयन गोदाम भएको ठूलो भूमिगत गोदामलाई ध्वस्त पारेको छ, रुसी रक्षा मन्त्रालयले जनाएको छ।

राज्य समाचार एजेन्सी आरआइए नोवोस्तीले जनाएअनुसार किन्जल हाइपरसोनिक हतियारको यो पहिलो प्रयोग हो, जसलाई मस्कोले पश्चिमी युक्रेन समर्थकमा ‘विशेष सैन्य अपरेसन’ भनेको छ।

रुसले आइतबार युक्रेनमा आफ्नो सबैभन्दा नयाँ हाइपरसोनिक क्षेप्यास्त्र प्रहार गरेको छ। युक्रेनको दक्षिणी भागमा रहेको इन्धन भण्डारणस्थललाई रुसले ध्वस्त पारेको बताएको छ।

हाइपरसोनिक ब्यालिस्टिक मिसाइलहरूसहित किन्जल उड्डयन क्षेप्यास्त्र प्रणालीले माइकोलाइभ क्षेत्रमा कोस्ट्यान्टिनिभकाको बस्तीनजिकै युक्रेनी सशस्त्र बलहरूको इन्धन र स्नेहकहरूका लागि ठूलो भण्डारण स्थल नष्ट गर्‍याे, रूसी रक्षा मन्त्रालयले उल्लेख गरेको छ।

युक्रेनको एलभिभ सहरमा रुसी पक्षले गरेको आक्रमणमा परी युक्रेनी पक्षका नौजनाको मृत्यु भएको छ। रुसी सेनाले गरेको हवाई आक्रमणमा परी अन्य ५७ जना घाइते भएका स्थानीय सरकारी अधिकारीहरूले जानकारी दिएका छन्।

एलभिभ नगरका नगर प्रमुख अन्द्रीय साडोभियले आइतबार टेलिग्राममा लेखेका छन्, ‘दुर्भाग्यवश हाम्रा नौजनाको मृत्यु भएको छ भने ५७ जना घाइते भएका छन्।’ रुसले युक्रेनमा आक्रमण गरेपछि अहिलेसम्म लाखौँ मानिस विस्थापित भएका छन्।

युक्रेनी नागरिकहरूले रुसी घेराबन्दीमा परेका सहरहरूबाट सुरक्षित ठाउँमा जाने प्रयास जारी राखेका छन्।ठूलो आक्रमणमा परेका स्थानबाट सर्वसाधारणलाई निकाल्ने प्रयास भइरहेको अधिकारीहरूले जनाएका छन्।

विशेष गरेर दक्षिणी बन्दरगाह साहर मारिउपोल, रुसी सीमासँग नजिकै रहेको सुमी तथा किएभबाहिर रहेका नगर र गाउँहरू बढी प्रभावित भएका हुन्। रुसी वार्ता टोलीका प्रमुख भ्लादिमिर मेदिन्स्कीले रुस र युक्रेनबीच प्रायः दिनहुँ वार्ता भइरहेको जानकारी दिएका छन्।

रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनका निकटस्थसमेत मानिने उनले सो जानकारी दिएका हुन्।उनले रुस र युक्रेनका द्विपक्षीय वार्ता टोलीका तर्फबाट दिनहुँजसो वार्ता भइरहेको, तर ठोस निष्कर्ष भने ननिस्किएको जानकारी दिए।

उनले सामाजिक सञ्जालमा लेखेका छन्, हामी दिनहुँजसो वार्ता गरिरहेका छौँ, हामीले रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनको एजेन्डाअनुसार वार्ता गरिरहेका छौँ। युक्रेनमा करिब तीन हप्ता अघिदेखि रुसले आक्रमण गरिरहेको छ।

रुसले उसको शब्दमा युक्रेनमा विशेष सैनिक कारबाही गरिरहेको छ। जसका कारण यहाँ कैयौँ नागरिकको ज्यान गएको छ भने युक्रेनका संरचनाहरू पनि ध्वस्त भइरहेका छन्। तर, वार्ताबाट कुनै निकास भने निस्किएको छैन।

रुस–युक्रेन द्वन्द्वबाट यहाँको जनजीवन अस्तव्यस्त भएको छ। युक्रेनमा रहेका आफ्ना नागरिकलाई प्रायः सबै देशले फिर्ता लगिसकेको जनाएका छन्। रुसले युक्रेनमाथिको हमला अझै नरोकेकाले यहाँका नागरिकले दिन प्रतिदिन असुरक्षित महसुस गरिरहेका छन्।

प्रतिक्रिया

आजको ट्रेन्डिङ