आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

फेरि फुट्दै माओवादी केन्द्र, कारण बने प्रचण्ड

प्रकाशित
438
SHARES

काठमाडौं। एमसीसी सम्झौता संसदबाट पारित भएपछि नेकपा माओवादी केन्द्रमा ठूलै पहिरो जाने भएको छ। माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले एकलौटी निर्णय गरेर एमसीसी सम्झौता अनुमोदन गराएको भन्दै उनीहरुले केही दिनमै ठूलै टिमसहित पार्टी परित्याग गर्ने संकेत गरेका छन्।

पार्टीले एमसीसीको व्याख्यात्मक घोषणा गर्दै एमसीसी पारित गर्ने निर्णय गरेपछि मा‌ओवादी केन्द्रका नेता कार्यकर्ता असन्तुष्ट बनेका हुन्।उनीहरुले पार्टी बैठकमा नेतृत्वको आलोचना गर्ने र आवश्यक परेमा जुनसुकै समयमा पार्टी परित्याग गर्न सक्ने रणनीति बनाएका छन्।

पार्टीको आठौं महाधिवेशनको निर्णय विपरीत अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले एक्लौटी निर्णय गरेर व्याख्यात्मक घोषणा गर्दै एमसीसी पारित गर्न गठबन्धनमा सहमति गरेको भन्दै उनीहरु नेतृत्वप्रति असन्तुष्ट बनेका हुन्।

पार्टी महाधिवेशनले एमसीसी संशोधन गरेर मात्रै पारित गर्ने निर्णय गरे पनि व्याख्यात्मक घोषणाको नाममा जस्ताको त्यस्तै एमसीसी पारित गरेको भन्दै नेताहरुको विरोध छ।

बिहिबार बस्ने केन्द्रीय समिति बैठकमा एमसीसीका विषयमा व्यवस्थित रुपमा कुरा उठाइने माओवादी केन्द्रका नेता लिलामणि पोखरेलले बताए।अब बस्ने केन्द्रीय समिति बैठकमा एमसीसीका विषयमा मज्जाले कुरा उठाउने भन्दै,

उनले पार्टीले महाधिवेशनको म्यान्डेटविरुद्ध निर्णय गरेको आरोप लगाएका छन्। महाधिवेशनबाट एमसीसी संशोधन भएपछि मात्रै बल्ल पारित गर्न सकिन्छ भन्ने रहेको भन्दै पोखरेलले भने व्याख्यात्मक रुपमा पारित भन्ने संशोधन होइन।

यसको कुनै भ्याल्यु छैन। त्यो शून्य भ्याल्यु हो। अमेरिकाले भियना कन्भेन्सनमा हस्ताक्षर नै नगरेको बताउँदै पोखरेलले ब्याख्यात्मक रुपमा एमसीसी पारित गर्नुको अर्थ नहुने बताए ।

एमसीसी व्याख्यात्मक रुपमा पारित भए लगतै अमेरिकाले आफ्नो ध्यानाकर्षण भएको जनाएकाले त्यो बाहेक अरु केही नहुने भन्दै पोखरेलले आफूहरुले अमेरिकालाई ध्यानकर्षण नभएर संशोधन गराउन खोजे पनि असफल भएको उनले बताए।

कतिपय कार्यकर्ताले सामाजिक सञ्जालमा एमसीसी पास गर्न माओवादीले साथ दिएकाले पार्टी छाडेको अभिव्यक्ति दिन थालेका छन्।एमसीसी सम्झौता अनुमोदन गर्न पार्टीले सघाएको भन्दै जनप्रतिनिधिले समेत नेकपा माओवादी केन्द्रको सदस्यता त्याग गरेका छन्।

एमसीसीमा जनतालाई भिडाएर अमेरिकालाई खुशि: संसद्बाट अनुमोदन भएसंगै अमेरिकी सहयोग परियोजना मिलेनियम च्यालेन्ज कर्पोरेशन एमसीसी कार्यान्वयनको चरणमा अघि बढेको छ।

व्याख्यात्मक घोषणा सहित संसदबाट अनुमोदन भएपनि त्यसलाई अमेरिकाले पनि स्वागत गरेको छ, भने अपेक्षित विरोध सुनिएको छैन। यता माओवादी केन्द्र र कांग्रेसले एमसीसी पास गर्नुका कारणबारे प्रष्टिकरण दिएका छन भने एमालेको वोली बन्द भएको छ।

आईतबारको संसद वैठकबाट व्याख्यात्मक घोषणासहित एमसीसी सम्झौता अनुमोदन भएपछि कार्यान्वयको दिशामा अघि बढेको छ । जसको अमेरिकाले समेत स्वागत गरेको छ।अमेरिकी दुतावासले विज्ञप्ती जारी गर्दै एमसीसी अनुमोदन गर्ने या नगर्ने,

भन्ने निर्णय सार्वभौम लोकतान्त्रिक राष्ट्रका रूपमा सधैँ नेपाल सरकारको हातमा रहेको बताँउदै यो निर्णयले नेपाली जनताका लागि थप रोजगारीको सिर्जना हुनेछ, विद्युत् सेवाको आपूर्तिमा वृद्धि हुनेछ र ढुवानीको खर्च घट्ने विश्वास व्यक्त गरेको छ।

व्याख्यात्मक घोषणा अमेरिकाले नस्वीकारे सम्झौता खारेज हुने घोषणाको खाँका तयार गर्नेहरुले बताइरहँदा दुतावासको पछिल्लो खुसीयालीलाई घोषणको स्वीकारोक्तीका रुपमा समेत बुझिएको छ।यद्यपी यसअघि नै अमेरिकाले ग्रिन सिंगनल दिएपछि नै सत्ता घटकहरु घोषणाको बाटोमा अघि बढेको विश्लेषण समेत हुँदै आएको छ ।

एमसीसीका विषयमा विमती राख्ने सत्ता घटक नेकपा माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले समेत भियाना सन्धिअनुसार पनि प्रतिनिधिसभाबाट घोषणा गरिएको अर्को पक्षले स्वीकार्नुपर्ने देखिएकाले आफूले सहमति जनाएको भन्दै प्रष्टिकरण दिएका छन्।

एमसीसी सम्झौता अनुमोदन महाकाली सन्धिजस्तो नरहेको बताएका उनले यसबारे काठमाडौंस्थित अमेरिकी दूतावासलाई पनि जानकारी दिएर अनुमोदन गरिएको प्रष्ट पारेका छन।

उनले यो आफ्नो कदमलाई गठबन्धन विघटन हुनेदेखि सरकार परिवर्तनसम्मको खेल र संविधान नै डिरेलको अवस्थामा जोगाउन गरिएको निर्णयका रुपमा समेत अथ्र्याएका छन।

हुन त वाहिर अपव्याख्या भएजस्तो अवस्था आए सम्झौता अनुमोदनमा सहयोग गर्ने सांसदका नाताले आफूलाई नाकाढुंगा कटाउन कांग्रेस महामन्त्री गगन थापाले चुनौती नै दिईसकेका छन।

त्यसमा पनि कट्टर विरोधी देखिएकाहरुकै यु टर्नले सकारात्मक वातावरण सिर्जना गर्दै लगेको छ। सत्तारुढ प्रमुख घटक नेपाली काँग्रेसले एमसीसी सम्झौंता अनुमोदनमा एमालेको पनि सहयोग रहेको दावी गरेको छ।

कांग्रेसले एमसीसीबारे सकारात्मक दृष्टिकोण राखि संसदबाट पारित गराउन अनौपचारिक ढंगले भएपनि सहयोग गरेको भन्दै एमालेलाई धन्यवाद समेत दिएको छ।

सम्झौंता पारित गराउन सबै दलको सहयोग रहेसँगै सो बारे जनस्तरमा उठेका भ्रमहरुको पनि निवारण भएको कांग्रेसका प्रवक्ता डा।प्रकाशशरण महतले विश्वास व्यक्त गरेका छन।

एमसीसी पास हुँदै गर्दा विभाजित जनमत र तातिरहेको सडकका प्रश्न उठेकोमा त्यो पनि शान्त देखिएको छ। हप्तादिबाट जारी एमसीसी विरुद्धको प्रदर्शनमा आईतबारबाटै कार्यकर्ता पातलिदै गएका थिए भने सोमबार पनि अपेक्षित अवस्था सिर्जना भएको छैन ।

एमाले अध्यक्ष केपी ओलीले आफ्नो पुरानै अडान लिइरहँदा राष्ट्रिय सहमति कायम नभएपनि एमाले पनि एमसीसीबाट अछुतो रहेको छैन। वरु संदनमा एमसीसी पास हुदै गर्दा साक्षीमात्र बसेका कारण प्रष्टिकरणको नैतिकता समेत उसले गुमाएको छ।

समग्रमा लामो समयदेखि अनावश्यक गिजोलिएको एमसीसी र त्यसले गिजोलेको राजनीतिक परिस्थीतीमा निकास देखिएको छ भने एमसीसी कार्यान्वयनतर्फ अघि बढेको छ।

प्रतिक्रिया

आजको ट्रेन्डिङ