आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

राजनीतिमा छिर्‍यो कुलमान परिवार, पत्नी दीपालाई राप्रपाले दियो ठूलै जिम्मेवारी

प्रकाशित
764
SHARES

काठमाडौँ। नेपाल विद्युत प्राधिकरणका प्रमुख कार्यकारी निर्देशक कुलमान घिसिङकी पत्नी दीपा तामाङ राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी राप्रपा धादिङको उपाध्याक्ष्यमा चयन भएकी छन्।

तामाङलाई रुबिभ्यालीबाट प्रतिनिधित्व गर्नेगरी जिल्ला उपाध्यक्षमा चयन गरिएको राप्रपाले जनाएको छ। कुलमान भने रामेछापबासी हुन्।त्यस्तै राप्रपा धादिङले बेनीघाट रोराङबाट उपाध्यक्षमा शालिकराम सिलवाललाई चयन गरेको छ।

राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी धादिङले माघको दोस्रो साता १८ जना मनोनित गर्दै ४७ जनाको जिल्ला कमिटी बनाएको थियो। धादिङ राप्रपाको अध्यक्ष ध्रुव खनाल हुन्।

राप्रपा धादिङका अध्यक्ष ध्रुव खनालले कार्यसमिति सदस्यहरूबाट पदाधिकार मनोनयन गर्ने विधान अनुसार तामाङ उपाध्यक्षमा चयन भएकी हुन्। कुलमानलाई नेपाली कांग्रेस नेतृत्वको वर्तमान सरकारले प्राधिकरणको प्रबन्ध निर्देशकमा नियुक्त गरेको थियो।

कुलमानको नियुक्ति रोक्न ठूलो चलखेल हुँदाहुँदै प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले नियुक्त गरेका थिए। राष्ट्रिय प्रजातन्त्र पार्टी धादिङले माघको दोस्रो साता १८ जना मनोनीत गर्दै ४७ जनाको जिल्ला कमिटी बनाएको थियो।

राप्रपा धादिङले जिल्ला अधिबेशनमा निर्वाचित २९ जना र विधान अनुरुप मनोनित १८ जना गरी ४७ जनाको जिल्ला कमिटी बनाएको छ। राप्रपा धादिङको गत कात्तिकमा सम्पन्न अधिवेशनबाट ध्रुब खनाल अध्यक्षसहित ३१ जना निर्वाचित भएका थिए।

तेस्तै, जनता समाजवादी पार्टी नेपाल जसपा, नेपालको अध्यक्ष उपेन्द्र यादवले पार्टी भित्र ‘एकलौटी गरेको’ भन्दै संघीय परिषद अध्यक्ष बाबुराम भट्टराई समुहले देशैभरी हस्ताक्षर संकलन गरेको छ।

पार्टी भित्र ‘सामुहिक तथा समावेशी नेतृत्व’ को आफनो मागलाई अध्यक्ष यादवले सम्वोधन गर्न आनाकानी गरे पछि भट्टराई पक्षधरले देशैभरी हस्ताक्षर संकलन गरेको हो।

आज देखी काठमाडौंमा सुरु हुने केन्द्रिय कार्यकारिणी समितिको बैठकमा ‘सामुहिक तथा समावेशी नेतृत्व’ को मागलाई छलफलमा लैजाने तर सो मागलाई सम्वोधन गर्न अध्यक्ष यादवले आनाकानी गरेर बिधान त २५ प्रतिशत भन्दा बढीको हस्ताक्षर बुझाएर केन्द्रिय समितिको बैठक बोलाउने योजना अनुसार सो हस्ताक्षर संकलन गरिएको ह।

‘जसपा नेपालका मुख्यतः तीनवटा ठुला खस आर्य, आदिवासीरजनजाति र मधेसी ‘क्लस्टर’हरुको प्रतिनिधित्व गर्ने पार्टी हो, यसको एकता र एकीकरण पनि सोही अनुसार भएको हो भन्ने भुल्नु हुदैन,’ कार्यकारिणी सदस्य प्रशान्त सिंहले भने।

बदलिदो देशको परिस्थीति र पार्टी एकताको पृष्ठभुमीलाई हेर्दै अब एकल नेतृत्वमा होइन, समावेशी र सामुहिक नेतृत्व पार्टी भित्र हुनुपर्छ भन्ने अजेन्डा राख्दै आएका छौं, त्यसमा सम्बोधन गर्ने काम भईरहेको छैन।

उनका अनुसार देशैभरीका नेता तथा कार्यकर्ताले सो माग गर्दा पनि सो बिषयमा छलफल चलाउन नेतृत्वले आनाकानी गरिरहेको छ ।सो बिषयमा केन्द्रीय अध्यक्ष यादव, संघीय परिषद अध्यक्ष भट्टराई, अशोक राई।

महेन्द्रराय यादव र राजेन्द्र श्रेष्ठका बिचमा लाजिम्पाट देखी बालकुमारीसम्म पटक पटक छलफल भए पनि अध्यक्ष यादवले आनाकानी गरे पछि सो बिषय जसपामा पेचिलो बन्दै गएको छ।

‘पटक पटक समावेशी र सामुहिक नेतृत्वमा नेतृत्वलाई ध्यानाकषर्ण गराउँदा पनि सम्वोधन नभए पछि हामीले मुलुकका ७ वटै प्रदेशवाट हस्ताक्षर संकलन सुरु गरेका हौं,’ सिंहले भने।

७ वटै प्रदेशका केन्द्रिय सदस्यहरुको हस्ताक्षर संकलन गरेर केन्द्रिय समिति बैठक बोलाउन माग गर्ने हाम्रो उदेश्य हो, हस्ताक्षर संकलन उत्साहजनक रुपमा भईरहेको छ ।उनका अनुसार सो हस्ताक्षर संकलन बुझाएर केन्द्रिय समिति बैठक बोलाउन बाध्य बनाउने बाहेक अर्को उदेश्य राखिएको छैन् ।

हस्ताक्षर संकलनलाई पार्टी बिभाजनको रुपमा ब्याख्या गर्ने काम भएको छ, यो हुदैँ होइन, नेतृत्वलाई जवाफदेही बनाउन र पार्टीलाई पार्टी जस्तो बनाउन यो हस्ताक्षर संकलन गरिएको हो,’ सिंहले भने।

तत्कालिन भट्टराई नेतृत्वको नयाँ शक्ति पार्टी हुदैँ जसपामा एकीकरण भएका सिंहका अनुसार कार्यकारिणी समिति बैठकवाट ‘समावेशी र सामुहिक नेतृत्व’का ’दयगत निर्णय हुन नसकेमा केन्द्रिय समितिको बैठकवाट आवाश्यक निर्णय लिइनेछ।

तर, कति संख्यामा हस्ताक्षर संकलन भयो रु त्यो भने खुलाउन चाहेनन। हामी शिर्ष ५ नेतृत्वमा, केन्द्रिय कार्यकारिणी समितिमा, केन्द्रिय समिति देखी संसदमा पनि बहुमतमा छौ,’ एक असन्तुष्ट नेताले भने।

उपेन्द्रजीको अहिलेको स्थीति सबैतिर अल्पमतमा हुनुहुन्छ, अल्पमतमा भएर पनि बहुमतको माग सम्वोधन गर्न आनाकानी गरिरहनु भएको छ, यो अब धेरै दिन चल्दैन। उनका अनुसार केन्द्रिय कार्यकारिणी समितिको बैठकले धेरै बिषय टुंगो लगाउने छ।

आज देखी काठमाडौंमा सुरु हुने कार्यकारिणी समितिको बैठकमा अमेरिकन सहयोग मिलिनियम च्यालेन्ज कर्पोरेशन एमसीसी, स्थानिय निर्वाचन, समसमायिक राजनीतिक बिषयसहित पार्टीको बिद्यान अधिवेसनसम्म अजेन्डा तय गरिएको भए पनि,

समावेशी र सामुहिक नेतृत्वको बिषयलाई छलफलको अजेन्डामा अध्यक्ष यादवले राखेका छैनन। जसमा यादवसँग असन्तुष्ट भट्टराई समुहले भने आपत्ति जनाउँदै आएको छ। आजको राजधानी दैनिकमा खबर छ।

प्रतिक्रिया