आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

गठबन्धनमा भुकम्प, माधब -प्रचण्डले चाले एकाएक यस्तो कदम

प्रकाशित
590
SHARES

काठमाडौं। एमसीसीका कारण संकटमा परेको सत्ता गठबन्धन वारपारको अवस्थामा पुगेको छ। विपक्षी दल एमालेसंग मिलेर नै भएपनि एमसीसी पास गराउने गरि देउवा अघि बढेपछि सत्ता घटक माओवादी केन्द्र र नेकपा एकीकृत समाजवादी छुट्टै छलफलमा जुटेका छन।

यता देउवाका पछिल्ला कदम पनि एमालेको ईशारा केन्द्रीत भएपछि ओली–देउवा एक हुने सम्भावना बढेर गएको छ। प्रधानमन्त्री तथा नेपाली कांग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवाको गतिविधि गठबन्धनको मर्म अनुरुप नभएपछि सत्ता गठबन्धनभित्र नयाँ समिकरण देखिएको छ।

देउवाले गठबन्धनको सहमती भन्दा बाहिर गएर निर्वाचन मिति घोषणा गर्ने तथा पछिल्ला गतिविधी एमालेको हितअनुकुल गनै थालेपछि गठबन्धनका अन्य दलहरु छुट्टै छलफलमा जुटेका छन्।

लामो समयदेखि संकटमा रुमलिएको गठबन्धनका पछिल्ला गतिविधि विभाजनउन्मुख देखिन्छ। यता प्रधानमन्त्री देउवाले एमसीसी पास गर्न बाधक बनिरहेका सभामुखकै विकल्पका वारेमा समेत छलफल सुरु गरेको बुझिएको छ।

जसका लागि लोकतान्त्रिक समाजवादी पार्टीले पनि साथ दिने प्रतिवद्धता जनाएको छ। गठबन्धनको अन्तिम राय बुझ्न बुधबारका लागि तय भएको प्रतिनिधि सभाको बैठक स्थगीत गरिएको छ।

यदि सत्ता सहयात्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड र माधवकुमार नेपाल एमसीसीमा फेरी तगारो बने पेलेरै संसदबाट एमसीसी पारित गर्ने तयारी देउवाले थालेका छन्।

फकाउने, धम्याउने र थर्काउने त्यसपछि पनि माहोल आफ्नो पक्षमा नआए विकल्प खोज्ने देउवाको प्रवृत्ति गठबन्धनमा पनि लागू हुने देखिन्छ। गठबन्धन राष्ट्रिय मुद्धामा एक हुनुपर्नेमा त्यो अनुरुप अघि बढ्न नसकेपछि त्यसको विकल्प खोज्ने कांग्रेसको तयारी छ।

यता माओवादी र एकीकृत समाजवादीपनि पछि हट्न सक्ने अवस्थामा छैनन् । यसैपनि कमजोर अवस्थामा रहेका उनीहरु एमसीसी गराएर चुनावमा जान सक्ने आँटमा पनि छैनन्।

तर निर्वाचनसम्मै गठबन्धनको ग्यारेन्टी भए र आफ्नो प्रस्ताव अनुसार निर्वाचनका बारे निर्णय भए एमसीसी बारेसोच्ने सकिने मुडमा उनीहरु थिए । त्यो पनि नबनेपछि एमसीसीमा मात्र काध थापेर नजाने रणनितिमा प्रचण्ड-नेपाल देखिएका हुन।

कम्युनिष्टहरु टुटफुट भएकै वेला निर्वाचन भए त्यसको फाईदा आफूले उठाउन सक्ने देउवाले देखेको उनीहरुको बुझाइ छ । गठबन्धन फुटाउन एमसीसी हतियार हुनसक्ने बुझेको एमालले पनि सभामुखलाई हटाए संसद चल्न दिने,

र एमसीसीमा साथ दिने प्रस्ताव यसअघि नै काँग्रेसलाई गरेको थियो। तर प्रचण्ड-नेपाल विरुद्ध देउवालाई प्रयोग गर्ने ओलीको दाउ कतै नेपाल विरुद्ध-प्रचण्ड प्रयोग गर्ने तर्फ प्रयोग हुने त हैन भन्ने आशंकाले देउवा अघि बढ्न सकिरहेका थिएनन्।

त्यसो भए नेपालबाहेक वामपन्थी एकता हुने र ७४ को निर्वाचनको नियती दोहोरिने डर उनमा छ। तर एमालेले प्रष्ट शब्दमा वाम एकताको सम्भावना नरहेको संकेत गरेपछि देउवा हौसिएका छन।

अर्थात प्रचण्ड-नेपालको प्रवृत्तीअवसरवाद भएको भन्दै समस्यामा परे भन्दैमा अंगालो हाल्ने पक्षमा नरहेको एमालेको तर्क छ। यी पछिल्ला घटनाक्रमले अव देउवा नरोकिने प्रष्ट पारेको छ भने ओली–देउवा नजिकिने सम्भावना बढेको छ।

अब सभामुख तारो बन्ने तथा पेलेरै एमसीसीमा अघि बढ्ने देखेपछि माओवादी केन्द्र र एकीकृत समाजवादी पनि त्यसको प्रतिकारमा अघि बढ्ने प्रष्ट देखिन्छ।

अर्कातर्फ ओलीसंग पनि एक हुनसक्ने सम्भावना नरहेपछि वामपन्थी भन्दा प्रचण्ड–नेपाल भर्सेस ओली– देउवा हुने अवस्था छ। फलत:  अवको केहि दिनमै सत्ता गठबन्धन फुटेर नयाँ राजनीतिक समीकरण बन्ने सम्भावना बढेर गएको छ।

प्रतिक्रिया