आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

धुर्मुस–सुन्तली विरुद्ध अख्तियारमा उजुरी

प्रकाशित
841
SHARES

काठमाडौ। कलाकार सिताराम कट्ट्ल धुर्मुस र कुन्जना घिमिरे सुन्तली विरुद्ध अख्तियारमा उजुरी परेको छ। चितवनको भरतपुरमा बन्दै गरेको गौतम बुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय क्रिकेट रंगशाला निर्माणमा भ्रष्टाचार भएको भन्दै उनीहरुले संचालन गरेको फाउण्डेसनविरुद्ध उजुरी परेको हो।

रंगशाला निर्माणका क्रममा भ्रष्टाचार भएको भन्दै फाउण्डेसनविरुद्ध इमेलमार्फत् उजुरी प्राप्त भई दर्ता भएको अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगले जनाएको छ।

उजुरीकर्ताले विभिन्न दातृ निकायको सहयोग, विदेशमा रहेका नेपालीहरुको सहयोग तथा सरकारी संयन्त्रको रकम समेतको सहयोगमा बन्दै गरेको रंगशालामा खर्च भए बराबरको काम नभएको र फाउण्डेसनले,

नै भ्रष्टाचार गरेको भन्दै उजुरी परेको अख्तियार दुरुपयोग अनुसन्धान आयोगका सहायक प्रवक्ता वेदप्रसाद भण्डारीले जानकारी दिए। उजुरी परेसँगै उक्त उजुरी दर्ता भएको र अब अनुसन्धान सुरु हुने उनले बताए।

धुर्मुस–सुन्तली फाउण्डेसनले बनाउने भनेको रंगशालामा हालसम्म ५४ करोड रुपैयाँभन्दा बढी खर्च भइसकेको बताइएको छ। रंगशालाको भौतिक प्रगति भने जम्मा १४ प्रतिशत मात्रै रहेको छ।

करिब ३ अर्ब लागतमा बनाउने भनिएको रंगशालामा अनुमान गरिए अनुसारको सहयोग प्राप्त नभएको र आफूहरुलाई १७ करोड ऋण लागिसकेको भन्दै धुर्मुस–सुन्तली फाउण्डेसनले स्वामित्व ग्रहण गरिदिन भरतपुर महानगरलाई आग्रह गरेको थियो।

तेस्तै, सहरी विकासमन्त्री रामकुमारी झाँक्री आज आफ्नो कार्यसमीक्षा र प्रगति विवरण सार्वजनिक गर्दैछिन्। कार्यभार सम्हालेको १०० दिन पुगेको अवसरमा उनले आज मध्यान्न पत्रकार सम्मेलनकाे आयाेजना गरी प्रगति विवरण सार्वजनिक गर्ने कार्यक्रम छ।

गत असार अन्तिम साता प्रधानमन्त्री बनेका शेरबहादुर देउवाले २२ असाेजमा मात्र मन्त्रिपरिषद् विस्तार गरेका थिए। २२ असाेजमा १६ मन्त्री र २ राज्यमन्त्री थपिँदा झाँक्री पनि सहरी विकासमन्त्री बनेकी थिइन्। उनी आज १०० दिने प्रगति सार्वजनिक गर्न लागेकी हुन्।

यो पनि, मानव शरीरमा सुँगुरको मुटु प्रत्यारोपण गर्दा जेल सजाय पाएका डाक्टर धनीराम: मैले २५ वर्ष पहिले मानव शरीरमा सुँगुरको मुटु प्रत्यारोपण गरेको थिएँ । त्यतिबेला आफ्नो शोधको आधारमा मैले संसारलाई बताएको थिएँ कि सुँगुरको प्रत्येक अंग मानिसको शरीरमा प्रत्यारोपण गर्न सकिन्छ।

तर मलाई कसैले साथ दिएनन् र यहाँको सरकारले मलाई जेल हाल्यो। अब यति लामो समयपछि अमेरिकी चिकित्सकले गरेको सुँगुरको मुटु प्रत्यारोपणलाई विश्वले एक सफल प्रयोगको रुपमा हेरिरहेको छ । जबकि यही शोध र प्रयोग सबैभन्दा पहिले मैले गरेको थिएँ’ – ७१ वर्षका ट्रान्सप्लान्ट सर्जन डा. धनीराम बरुआ यसो भन्दै रिसमा जोड जोडले टेबल ठोक्छन् र चिच्याउन थाल्छन् ।

२०१६ मा भएको ब्रेन स्ट्रोकपछि डा. धनीराम स्पष्ट बोल्न सक्दैनन् । उनको साथमा वर्षौं काम गरेकी डालिमी बरुआ उनको अस्पष्ट बोली बुझ्छिन् र उनी यो रिसको कारण उनको शोधका विषयमा भएको अत्याचार बताउँछिन् ।

खासमा हालै अमेरिकी चिकित्सकहरुको टिमले आनुवंशिक रुपले परिवर्तित सुँगुरको मुटु प्रत्यारोपण गरेका छन् । सर्जरीको इतिहासमा पहिलो पटक मानिसको शरीरमा सुँगुरको मुटु प्रत्यारोपण गरिएको छ ।

युनिभर्सिटी अफ मेरिल्याण्ड मेडिकल सेन्टरका डाक्टरहरुले यस किसिमको सर्जरी विश्वमै पहिलो पटक भएको बताएका छन् र सुँगुरको मुटु प्रत्यारोपण गरिएका बिरामी ५७ वर्षका डेभिड बेनेट स्वस्थ हुँदै गइरहेको दावी गरेका छन् ।

अमेरिकी चिकित्सकको पहिलो पटक सुँगुरको मुटु प्रत्यारोपणको यो दावीका बारेमा सोध्नासाय डा. धनीराम रिसाउँछन् । तर, अर्को पल खुसी व्यक्त गर्दै भन्छन् कि आखिर चिकित्सा विज्ञानका मानिसहरुले २५ वर्षपछि यो स्वीकार गरे कि मानिसको शरीरमा सुँगुरका अंग प्रत्यारोपण गर्न सकिन्छ ।

भारतको असमको सोनापुरस्थित डा. धनीराम बरुआ हर्ट सिटी एण्ड सिटी अफ ह्युमन जिनोम नामक एक मेडिकल इन्स्टिच्युट चलाउने डा. धनीरामका अनुसार अमेरिकी चिकित्सकले गरेको आनुवंशिक रुपले परिवर्तित सुँगुरको मुटु प्रत्यारोपण कुनै नयाँ कुरा होइन । उनको दावीअनुसार उनले वर्षौं पहिले आफ्नो शोधको आधारमा सुँगुरको मुटु प्रत्यारोपणका लागि जुन प्रविधिको प्रयोग गरेका थिए त्यही प्रविधिका आधारमा अमेरिकी चिकित्सकले यो सफलता पाएका हुन् ।

मानव शरीरमा सुँगुरको मुटु प्रत्यारोपणबारे बीबीसीसँग कुरा गर्दै डा. धनीरामले भने ‘मैले १ जनवरी १९९७ मा पहिलो पटक ३२ वर्षका एक व्यक्तिको शरीरमा सुँगुरको मुटु प्रत्यारोपण गरेको थिएँ यो सर्जरीभन्दा पहिले १०० भन्दा धेरै शोध गरेको थिएँ र सुनिश्चित गरेको थिएँ कि मानव शरीर सुँगुरका कैयौं अंगलाई स्वीकार गर्छ ।

यो एक सफल सर्जरीकै नतिजा थियो कि ती बिरामी मुटु प्रत्यारोपणपछि ७ दिनसम्म जीवित थिए । तर बिरामीलाई एकाधिक संक्रमण भएका कारण उनको ज्यान गयो । खासमा बिरामीको मुटुको तल्लो कक्षामा प्वाल थियो जसलाई भेन्ट्रिकुलर सेप्टल डिफेक्ट भनिन्छ । यही कारण बिरामीमा कैयौं किसिमका संक्रमण फैलिएका थिए ।’

डा. धनीरामले यो सर्जरी सोनापुरस्थित आफ्नो हर्ट इन्स्टिच्युटमा हङकङका एक सर्जन डा. जोनाथन हो के शिंगसँग मिलेर गरेका थिए । करिब १५ घण्टाको यो सर्जरीमा डा बरुआले ती बिरामीमा सुँगुरको मुटु र फोक्सो प्रत्यारोपण गरेका थिए ।

तर, बिरामीको मृत्युपछि यो प्रत्यारोपणका कारण ठूलो विवाद भयो । स्थानीय मिडियामा यो खबर फैलिएपछि दुवै डाक्टरलाई नियत बिना हत्या र मानव अंग प्रत्यारोपण अधिनियम १९९४ अन्तर्गत गिरफ्तार गरियो ।

स्कटल्याण्डको ग्लासगोमा रोयल कलेजबाट कार्डियो सर्जरी अध्ययन गरेका डा. धनीराम त्यो घटनालाई सम्झिँदै भन्छन् ‘आज पूरै विश्वमा सुँगुरको मुटु प्रत्यारोपणको कुरा भइरहेको छ तर मलाई त्यतिबेला जेलमा हालियो।

मेरो इन्स्टिच्युटमा तोडफोड गरियो। म ४० दिन जेलमा बस्नु पर्यो। सरकार वा चिकित्सा क्षेत्रमा काम गर्ने कसैले पनि मेरो मद्दत गरेनन् । आज पनि ममाथि त्यो मुद्दद्दा चलिरहेको छ।

एक प्रश्नको जवाफ दिँदै डा. धनीराम भन्छन् ‘मैले ग्लासगोमा कार्डियो सर्जरी गरेपछि बेलायत, अबु धाबी समेत कैयौं देशमा काम गरें । तत्कालीन प्रधानमन्त्री इन्दिरा गान्धीले भनेपछि म आफ्नो देशमा फर्केर आएको थिएँ।

तर त्यतिबेला यहाँको सरकारले मसँग धेरै नराम्रो गर्यो । जेलबाट बाहिर आएपछि पनि मैले आफ्नो शोध जारी राखें । अहिलेसम्म मैले २३ यस्ता औषधि आविष्कार गरेको छु जसबाट मुटु, एचआइभी, मधुमेह जस्ता रोगको उपचार भइरहेको छ।

प्रतिक्रिया

आजको ट्रेन्डिङ