आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

प्रचण्डलाई बधाई दिन गएका सबैलाई कोरोना संक्रमण पुष्टि

प्रकाशित
1K
SHARES

काठमाडौं। नेकपा माओवादी केन्द्रको आठौं महाधिवेशनबाट फर्किएका प्रायः सबै नेता कार्यकर्तामा कोरानाको लक्षण देखिएको छ। महाधिवेशनबाट फर्किएकाहरु धमाधम अस्वस्थ हुन थालेपछि पार्टीको केन्द्रीय समिति बैठकलगायत सबै गतिविधि बन्द भएका छन्।

माओवादी केन्द्रीय कार्यालय सिल गरिएको भोलिपल्टै अध्यक्ष प्रचण्डमा लक्षण देखिएको थियो। प्रचण्डसहित वरिष्ठ नेता नारायणकाजी श्रेष्ठमा संक्रमण पुष्टि भइसकेको।

माओवादी अध्यक्षमा पुनः निर्वाचित भएका प्रचण्डलाई बधाई दिन जानेहरु अधिकांशमा संक्रमण भएको छ। प्रचण्डका स्वकीय सचिव रमेश मल्ल पनि संक्रमित भएका छन्। प्रचण्डलाई बधाई दिन गएका वाइसिएल,

इन्चार्ज रामप्रसाद सापकोटा, वाइसिएल अध्यक्ष सुमन देवकोटा, वाइसिएल नेता तथा हाल केन्द्रीय सदस्य सुवोध शेर्पाली, वागमती प्रदेश अध्यक्ष तथा प्रचण्डका पूर्व अंगरक्षक प्रकाश पाण्डेलगायत अधिकांश संक्रमित भएका छन्।

त्यस्तै अखिल क्रान्तिकारीकी अध्यक्ष पन्चा सिंहमा पनि संक्रमण देखिएको छ। नेताहरु हरिबोल गजुरेल, मात्रिका यादव, डोरप्रसाद उपाध्यायमा पनि संक्रमण पुष्टि भइसकेको छ। यो संख्या अझ बढिरहेको छ।

महाधिवेशनबाटै संक्रमण फैलिएको आशंका गरिएको माओवादीका एक नेताले बताएका छन्। सबै नेताहरुमा एकै खालको लक्षण देखिएको छ। माओवादीले आन्तरिक रुपमा सबैलाई परीक्षण गर्न सुझाएको छ। काठमाण्डु टुडेको सहयोगमा।

तेस्तै, भारतमा ‘ओमिक्रोन’को सन्त्रास, नेपाल डेन्जर जोनमा: भारतमा सबैभन्दा कोरोना सङ्क्रमित भेटिएको दिन। त्यस दिन ४ लाख १४ हजार ४ सय ३३ जना नयाँ सङ्क्रमित फेला परेका थिए। २३ मेमा भारतमा कोरोना सङ्क्रमणका कारण ५ हजार ४१ जनाले ज्यान गुमाए।

त्यहाँको स्वास्थ्य संयन्त्र नै तहसनहस भएको अवस्थाको त्यो तथ्याङ्क पनि अपर्याप्त भएको तथा थप धेरैको ज्यान गएको हुनसक्ने अनुमान छ।यसपछि सङ्क्रमण दरमा ओरालो लागेको भारतमा २० डिसेम्बरको दिन ५ हजार ३ सय २६ जना सङ्क्रमित भेटिए।

त्यसै भारतमा सङ्क्रमण दर फेरि बढ्न थालेको छ। पछिल्लो साता त आश्चर्यजनक रूपमा सङ्क्रमण बढेको छ। २७ डिसेम्बरका दिन ८१ हजार ९०६ जना सक्रिय सङ्क्रमित थिए।भारतको अवस्था यो दुई सातामा फेरिएको छ।

अहिले १ लाख २२ हजार ८ सयभन्दा बढी सक्रिय सङ्क्रमित छन्। यसै गरी, एकै दिन ३७ हजार ३ सय ७९ जनामा सङ्क्रमण देखिई सकेको छ। यसले भारतमा कोरोनाको अर्को लहरको जोखिम बढेको र तेस्रो लहरको सुरुवात भएको प्रस्ट भइसकेको छ।

दक्षिण अफ्रिकामा कोरोनाको ओम्रिकोन भेरियन्ट देखिएपछि संसारमा फेरि एकपटक तनाव थपिएको थियो। विगतमा जस्तो हेलचेक्रयाइँ गर्ने सोचमा कुनै पनि देशको नेतृत्व देखिएको थिएन।यो भेरियन्ट देखिएसँगै लगातार एकैपटक यात्रा प्रतिबन्ध त धेरै देशमा लगाइयो नै।

यसका साथै एकदमै छिटो अध्ययन र अन्वेषण पनि सुरु भएको थियो । सुरुवाती अध्ययनले केही सकारात्मक सन्देश पनि दिएका थिए। यो भेरियन्ट सङ्क्रामक भए पनि कम घातक भन्ने पुष्टि भएपछि यसले धेरैलाई राहत दिएको हो।

यसका बाबजुद चिकित्सक र वैज्ञानिकहरूले कम घातक भए पनि धेरै नै सङ्क्रामक भएका कारण अस्पतालको चापले थेग्न नसक्ने जोखिम आउने चेतावनी दिइरहेका थिए।ओम्रिकोन भेरियन्ट पत्ता लागे यता संसारमा दुई ठूला पर्व मनाइसकिएको छ।

क्रिसमसको समाप्ति भएको केही दिनपछि नै अङ्ग्रेजी नयाँ वर्षमा संसार भुलेको थियो। अहिले भारतमा देखिएको यस भेलको एउटा कारण ती चाड पनि भएको जनाइएको छ। चाड मनाउने क्रममा सुरक्षा मापदण्डमा कमी त पक्कै आयो नै।

यसको असर नै भारतमा प्रस्ट देखिएको जनाइन्छ। भारतमा डिसेम्बर महिनाको सुरुवाती दिनमा ओम्रिकानको पहिलो सङ्क्रमण देखिएको थियो। भारतको दक्षिणी प्रान्त कर्नाटाकामा दुई जनामा एकै पटक ओम्रिकोन देखिएको थियो।

तर पनि, डिसेम्बर महिनामा भारतमा धेरै नै असर देखिएको थिएन। सुरुवाती दुई जनामा यो सङ्क्रमण देखिए लगत्तै कनट्याक्ट ट्रेसिङमा धेरै नै सतर्कता अपनाइएको थियो। भारतमा अहिले कोरोना बढ्ने क्रममा रहेकाले उत्कर्षमा पुग्दा दैनिक कति जनामा सङ्क्रमण देखिन्छ भन्ने यकिन छैन।

यसका साथै डेल्टा भरियन्टमाथि ओम्रिकोन हाबी भए मृत्युदर कस्तो रहन्छ भन्ने पनि कुनै टुङ्गो छैन। अन्य कतिपय देशले भने ओम्रिकोनको भेरियन्टसँगै देखिएको चौथो चरणको पिक पार गरी सकेको दाबी गरेका छन्।

दक्षिण अफ्रिकाका विज्ञहरूले एकदमै सङ्क्रामक भए पनि अस्पताल हुनु पर्ने दर कम रहेकाले आफ्नो देशमा यसको सबैभन्दा गम्भीर क्षति हुने समय पार गरी सकेको विश्वास गर्न थालेका हुन्।

यो लहर फैलिएसँग केही मात्रामा मृत्युदरमा पनि वृद्धि भएको थियो। परन्तु डेल्टा भेरियन्टका कारण आएको लहर भन्दा यस पटक आएको लहरको असर कम नै थियो। दक्षिण अफ्रिकामा १२ डिसेम्बरमा ३७८७५ जनामा सङ्क्रमण देखिएको हो।

यो दर अहिले धेरै घटिसकेको छ। २५ डिसेम्बरका दिन सक्रिय सङ्क्रमितको सङ्ख्यामा दक्षिण अफ्रिका पिकमा पुगेको थियो। यस पछि सक्रिय सङ्क्रमितको सङ्ख्या पनि घटिरहेको छ।

हालसम्म दक्षिण अफ्रिकामा कोरोना सङ्क्रमणका कारण एकै दिन सबैभन्दा धेरै जना मरेको कीर्तिमानको रूपमा २०२१ को जनवरी १९ मा ८३९ जनाको ज्यान गएको थियो। यसपछि गत जुलाईमा तेस्रो लहरको सामना गरेको दक्षिण अफ्रिकाले चौथो लहरमा विगतको तुलनामा कम क्षतिको सामना गरेको छ।

३० डिसेम्बरमा १२६ जनाको ज्यान गएको छ। भारतको हकमा भने विभिन्न स्वास्थ्यकर्मीहरूले यस अघि नै कोरोना महामारीको बारे सचेत हुनु पर्ने र एक वर्षअगाडि भोगेको क्षतिबाट पाठ सिक्दै अगाडि बढ्नु पर्न आवाज उठाएका थिए।

भारतको उत्तरी भूभागमा त केही समय अघिसम्म मानिसहरू कोरोना सकिए झैँ गरेर निस्फिक्री घुमिसकेका थिए। गत वर्षको अप्रिल र मे महिनामा डरलाग्दो अवस्था देखेको भारतका नागरिकमा यसबारे शतर्कता नभए पनि त्यहाँको सरकार भने धेरै सचेत थियो।

ग्रामीण भूभागमा विना मास्क हिँड्न छुट दिइए पनि सहरी क्षेत्रमा कडाइ गरिएको थियो। ८० प्रतिशतभन्दा बढी वयस्कले कमसेकम एक डोज भ्याक्सिन लगाइसकेका छन्। यस कारण धेरै जना अस्पताल भर्ना हुने भयले कम त्रसित छन्।

धेरै जनामा डेल्टाको एन्टीबडी भएको पनि जनाइएको छ। त्यसो त सन् २०२० को सुरुवातमा भारत र नेपाललगायत दक्षिण एसियाली देशमा भएको लकडाउनका कारण स्वास्थ्य संयन्त्रलाई दरिलो बनाउने अवसर मिलेको थियो।

त्यो अवसर भए पनि यसलाई पूर्ण रूपमा सरकारले उपयोग गर्न नसकेको यथार्थ विगतका लहरले पुष्टि गरिसकेका छन्। यसपटक भारतीय सरकारको दाबी अस्पतालमा अक्सिजनको मात्रा बढाइएको तथा बेड पनि बढाइएको भन्ने नै छ।

केही महिना अघिदेखि भारतीय वैज्ञानिक के विजय राघभनले कोभिडको तेस्रो लहरको जोखिम अत्यन्त बढिरहेको बताएका थिए। उनले भने जस्तै भारत अहिले तेस्रो लहरको सुरुवातमा छ। मे २२ पछि दिल्लीमा सबैभन्दा धेरै सङ्क्रमित बिहीवार देखिए।

मुम्बईमा त बिहीबारको भन्दा शुक्रवार दुई हजार जना बढीमा सङ्क्रमण देखा परेको थियो। भाइरोलोजिस्ट इिद जामेलकै अनुसार सङ्क्रमण दर सङ्क्रमण सङ्ख्या दुवैमा भारतमा तेस्रो लहरको सुरुवात भइसकेको छ।

यसरी सुरु भएको तेस्रो लहरमा क्रिसमस र नयाँ वर्षले धेरै प्रभाव पारेकामा जामेलकै पनि सहमति छ। दिल्लीका स्वास्थ्यमन्त्री सत्येन्द्र सिंह जैनले दिल्लीमा पछिल्लो समय देखिएको सङ्क्रमणमा ५० प्रतिशत ओम्रिकोन भेरियन्ट भएको जानकारी दिइसकेका छन्।

यसरी सङ्क्रमित भएका धेरैको ट्राभल हिस्ट्री पनि छैन। यसले समुदायमा नै ओम्रिकोन फैलिसकेको पुष्टि भएको छ। भारतको स्वास्थ्य संयन्त्र गत वर्षको भन्दा धेरै सुधार भइसकेको तथा यो कम घातक भए पनि अत्यधिक सङ्क्रामक भएकाले अबको केही दिन अस्पतालका कर्मचारी र स्वास्थ्यकर्मीका लागि दबाबका दिन शुरु हुन सक्ने जामेल बताउँछन्।

महाराष्ट्र, उत्तर प्रदेश, गुजरात र अन्य केही प्रान्तीय सरकारले रात्रिकालीन कर्फ्युको घोषणा गरी सकेका छन्। विद्यालय तथा अन्य शैक्षिक संस्था अनलाइन मोडलमा गइसकेका छन्। भारतीय स्वास्थ्यविद् अनुराग अग्रवाल गत वर्षको भन्दा अहिले संयन्त्रमा सुधार भइसकेका कारण नआत्तिन सबै नागरिकलाई आह्वान गर्न चाहन्छन्।

तथापि, उनी आफै पनि कम घातक ठानेर हेलचेक्र्याइँ गर्नु गम्भीर हुने बताउँछन्। अग्रवालले पनि तेस्रो लहरको क्षति कम गर्न जतिसक्दो चाँडो बुस्टर डोज लगाउन आवश्यक भएको बताएका छन्।

विगतमा सुरुवाती दिनमा नै कोभिसिल्ड, कोभ्याक्सिन र जाइ कोभिडको प्रयोग गर्दै आएको थियो। रुसले बनाएको स्पुतनिक भीको पनि अनुमति दिइसकेको भारतले भ्याक्सिनमा फड्का मार्दै कोबोभ्याक्स र कोरबोभ्याक्सलाई पनि अनुमति दिएको छ।

यी दुवै भ्याक्सिनले तेस्रो चरणको परीक्षणमा राम्रो सफलता दिलाएको कारण यसलाई आपत्कालीन अनुमति दिइएको भारतीय अधिकारीहरूले बताएका छन्। नेपाल र भारत छिमेकी मात्र होइनन्, खुला सिमाना,

सामाजिक परिवेश र उस्तै जीवनयापनको शैली भएका देश हुन्। त्यहाँका हरेक घटनाको प्रभाव नेपालमा पर्ने त निश्चित नै छ। भारतमा तेस्रो लहरको सुरुवात भएसँगै नेपाली सचेत हुन जरुरी भइसकेकोमा विमति हुनै सक्दैन।

प्रतिक्रिया

आजको ट्रेन्डिङ