आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

ओमिक्रोन भेरियन्ट सङ्क्रमितको संख्या २१ पुग्यो

प्रकाशित
664
SHARES

नयाँ दिल्ली । भारतमा कोभिड १९ को ओमिक्रोन संस्करणबाट सङ्क्रमित हुनेको संख्या आइतबार पाँच बाट बढेर २१ पुगेको छ।

ओमिक्रोन भेरियन्टका नौ घटनाहरू पश्चिम राजस्थानको राजधानी जयपुरबाट र सात दक्षिणपश्चिमी राज्य महाराष्ट्रबाट सङ्कलन गरिएको थियो।

स्थानीय समाचारका अनुसार, महाराष्ट्रको पिम्परी चिंचवाड क्षेत्रमा छवटा केसहरू दर्ता भएका छन्, जबकि पुणे शहरमा आइतबार एउटा केस भेटिएको थियो।

डिसेम्बर ५ मा दक्षिण अफ्रिकाबाट जयपुर आएका एक परिवारका नौ व्यक्तिको नमूनाहरूको जीनोम अनुक्रमणले ओमिक्रोन भेरियन्टको पुष्टि गरेको थियो । राज्यको स्वास्थ्य विभागले ओमिक्रोनका नौ बिरामीहरूसँग सम्पर्कमा आएका मानिसहरूलाई अलग्गै राखेको जनाइएको छ ।

यसबाहेक, राजस्थान स्वास्थ्य विभागले दिएको जानकारी अनुसार राज्यमा कुल ३४ वटा नमूनाहरू परीक्षण गरिएको थियो, जसमध्ये २५ नेगेटिभ आएको छ।

यसैबीच, कर्नाटकको दक्षिणी राज्यबाट दुई, गुजरातमा एक, महाराष्ट्रमा आठ र दिल्लीमा एक जना सङ्क्रमित भेटिएका छन् । यता नेपालको धनुषा जिल्लामा ३२ प्रतिशत नागरिकले मात्रै कोरोनाको पूर्णखोप लगाएका छन् ।

जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालय धनुषाले सोमबार जारी गरेको तथ्यांक अनुसार अहिलेसम्म जिल्लाका ३२ प्रतिशत नागरिकले पूर्ण र ३६ प्रतिशतले एक डोज लगाएका छन् ।

जिल्लाको कूल जनसंख्या ८ लाख ४७ हजार ८ सय मध्ये अहिलेसम्म खोपको पहिलो मात्रा १ लाख ७३ हजार ८४ र दोस्रो मात्रा १ लाख ३७ हजार ६४ जना गरि जम्मा ३ लाख १० हजार १४८ जनाले लगाएका छन् ।

जसमध्ये १८ वर्षभन्दा माथिको उमेर समूहका १ लाख ३७ हजार ६४ जना र १२ देखि १७ वर्ष उमेर समूहका १ हजार ७ सय व्यक्ति रहेको स्वास्थ्य कार्यालयले जनाएको छ। जिल्लामा १८ वर्षभन्दा माथिको उमेर समूहका ४ लाख १८ हजार ९२३ र १२ देखि १७ वर्ष उमेर समूहका ९४ हजार ४३२ जना अझै खोप लगाउन बाँकी रहेका छन् ।

जिल्लामा कोभिसिल्ड, भेरोसेल, जोनसन एण्ड जोनसन, एस्ट्राजेनेका र फाइजर गरि पाँच प्रकारका खोप लगाइएको छ। धनुषामा कोरोना विरुद्धको खोप लगाउन छुटेकालाई अगामी मंसिर २४ देखि २८ गतेसम्म लगाइने जिल्ला स्वास्थ्य कार्यालय धनुषाले जानकारी दिएको छ ।

धनुषाका खोप अधिकृत राजदेव यादवले कोरोनाविरुद्धको भेरोसेल खोप १ लाख व्यक्तिलाई दिने कार्यक्रम रहेको बताए । जिल्लाका ६३१ वटा खोप केन्द्रहरु मार्फत् खोप लगाइने उनले बताए । एउटा खोप केन्द्रमा १ जना खोप लगाइदिने व्यक्ति र २ जना सहयोगी तथा जिल्लाका १ सय ६९ वटै वडामा त्यति नै संख्यामा खोप सुपरभाइजरसमेत परिचालन गरिएको उनले बताए ।

विगतमा १ डोज लगाएका व्यक्तिहरुले पनि दोस्रो डोज लगाउन सक्ने उनले बताए । स्वास्थ्य कार्यालय धनुषाका निमित्त कार्यालय प्रमुख युगल किशोर यादवले निर्धक्क भएर खोप लगाउन सर्वसाधारणमा आग्रह गरेका छन् । १८ वर्ष र सो भन्दा माथिका सबै नागरिकलाई स्वास्थ्य कार्यालयमा नै खोपको पहिलो र दोस्रो मात्रा मंसिर १६ देखि लगाउन थालिएको र २९ गतेसम्म लगाउन सकिने उनले जानकारी दिए।

प्रतिक्रिया