आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

जलवायु परिवर्तनका कारण जंगलको डढेलोमा बृद्धि- सीएसआइआरओ

प्रकाशित
805
SHARES

एजेन्सी । जलवायु परिवर्तनका कारण जंगलमा डढेलोका घटना तीव्र बृद्धि भएको एउटा अनुसन्धानले देखाएको छ । अस्ट्रेलियाको राष्ट्रिय विज्ञान निकाय सीएसआइआरओले गरेको अनुसन्धानमा पछिल्ला तीन दशकमा जलवायु परिवर्तनका कारण जंगलको डढेलोमा बृद्धि भएको देखाएको हो ।

नेचर कम्युनिकेसनमा प्रकाशित सो अध्ययनले यसअघि भएका डढेलोका विभिन्न आठ ओटा क्षेत्रको विश्लेषण गरेको थियो । डढेलोको मौसम लम्बिएको र जंगलको आगो तसमानियाको दक्षिणी टापुको जंगलमा मात्र सीमित नभएर देशको उत्तरपश्चिमस्थित क्विन्सल्यान्डको उष्ण क्षेत्रमा पनि फैलिएको जनाइएको छ ।

‘हामीले डढेलो लागेका आठ ठाउँको अध्ययन गरेका छौं’, डढेलोको मुख्य कारक जलवायु परिवर्तन देखिएको छ,’ सीएसआइआरओका वैज्ञानिक पेप क्यान्डेलले भने । नेपालमा पनि जलबायु परिवर्तनको बिषयलाई लिएर सरोकारवाला निकाय निकै चिन्तित बन्न थालेका छन् ।

नेपालका निकुञ्जहरुमा समेत आगलागि हुने गरेको छ । नेपालको आगलागीमा समेत जलबायु परिवर्तनको प्रभाव परेको हुनसक्ने तर्फा नेपालका विज्ञहरुले पनि अनुसन्धान गर्न  जरुरि छ ।

प्रतिक्रिया