आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

नविना लामाको अर्को काण्ड बाहिरियो, खबर सुनेपछि केपी ओली समेत हैरान

प्रकाशित
7.7K
SHARES

काठमाडौँ । नेकपा एमालेकी समानुपातिक सांसद नविना लामाले एउटा अनुठो काण्ड मच्चाएको खुलासा भएको छ । उनले विरामी नै नपरी लाखौँ रकम उपचार खर्च बुझेको तथ्य फेला परेको छ । आर्थिक बर्ष २०७७–७८ मा उनले ठूलो रकम उपचार खर्च शिर्षकमा बुझेकी हुन् ।

नेकपा एमाले निकट अनेरास्वीयुकी पूर्वअध्यक्ष लामा काभ्रेपलान्चोकबाट प्रतिनिधिसभाकी सदस्य हुन् । उनी एमाले अध्यक्ष केपी ओली निकट छन् । लामाले १ लाख २७ भन्दा बढि रकम बुझेकी छन् । उनले १ लाख २७ हजार ६ सय ४० उपचार खर्च भनेर संसद सचिवालयबाट भुक्तानी लिएकी हुन्।

लामा २०७७ भदौमा आमा बनेकी थिइन् । सुत्केरी भएको बेलामा अस्पतालको रिर्पोट देखाउँदै उनले उपचार खर्चका नाममा रकम बुझेको हुनसक्ने अनुमान गरिएको छ । यदी त्यसो हो भनेपनि राज्यले सुत्केरी भत्ता भनेर पहाडि जिल्लाका लागि एक हजार रुपैयाँ दिने गरेको छ । तर उनले राज्यशक्तिको दुरुपयोग गर्दै ठूलो रकम बुझेकी छन्।

उनीसहित संघीय संसद्अन्तरगत प्रतिनिधि सभा र राष्ट्रिय सभाका सांसदहरूले १६ महिनामा ३५ लाख २३ हजार ५ सय ७४ रूपमा औषधी उपचार खर्च भुक्तानी लिएका छन् । २०७७ साल साउनदेखि २०७८ साल कार्तिक १५ गतेसम्म प्रतिनिधि सभाका ४४ सांसदले कूल २७ लाख ४३ हजार २ सय ६७ रुपैयाँ र राष्ट्रिय सभाका १५ सांसदले ७ लाख ८० हजार ३ सय ७ रुपैयाँ संघीय संसद् सचिवालयबाट औषधी उपचार बापतको खर्च लिएका छन्।

खर्च लिनेमा लामासहित प्रतिनिधि सभा मोरङ १ का सांसद घनश्याम खतिवडाले १८ हजार १ सय ३९ रुपैयाँ, बर्दियाकी सांसद विमला विकले २४ हजार ६ सय ४६ रुपैयाँ, खोटाङका सांसद हिरा गुरुङले ७ हजार १ सय ८३ रुपैयाँ, चितवनकी सांसद उमा रेग्मीले विभिन्न ३ वटा मितिमा गरेर ५० हजार २ सय १३ रुपैयाँ, धनुषाका सांसद स्मृतिनारायण चौधरीले विभिन्न ५ वटा मितिमा ६० हजार ५ सय २० रुपैयाँ लिएका छन् ।

यस्तै बागलुङकी स्व. सांसद ज्ञानकुमारी छन्त्यालको उपचार खर्चबाट ४ लाख ५७ हजार २ सय ४१ रुपैयाँ निकासा भएको छ भने इलामकी स्व. सांसद सानु सिवालाई २ फरक मितिमा गरेर ९८ हजार ६ सय ७१ रुपैयाँ भुक्तानी भएको छ।

सर्लाहीकी सांसद मीना पाण्डेले दुई फरक मितिमा गरेर २ लाख ४१ हजार ६ सय ६७ रुपैयाँ उपचार खर्च भुक्तानी लिएकी छिन्। कैलालीकी सांसद कलुदेवी विश्वकर्माले १३ हजार ३ सय १४ रुपैयाँ, धनुषाकी सांसद मिनाक्षी झाले १ लाख ५८ हजार ३ सय ९७ रुपैयाँ उपचार खर्च लिएकी छिन् ।

अछाम २ का सांसद यज्ञबहादुर बोगटीले २ फरक मितिमा गरेर २५ हजार ६ सय १९ रुपैयाँ, एमालेका पूर्व मन्त्री एवं सिरहा क्षेत्र नम्बर ३ का सांसद लिलानाथ श्रेष्ठले ९ हजार ३ सय ७० रुपैयाँ, तेह्रथुमका सांसद विजय सुब्बाले २२ हजार ३ सय ७७ रुपैयाँ, काठमाडौँकी सांसद अञ्जना विशंखेले ३ हजार रुपैयाँ, पाल्पा १ का सांसद दलबहादुर रानाले १ लाख ३० हजार ७० रुपैयाँ उपचार खर्च लिएका छन् ।

यस्तै अर्घाखाँचीका सांसद मानबहादुर विकले दुई मितिमा गरेर ६३ हजार १ सय ९१ रुपैयाँ, झापाकी सांसद महेन्द्र कुमारी लिम्बुले २ पटक गरेर २ लाख १० हजार ७४ रुपैयाँ, धादिङ २ का सांसद खेमप्रसाद लोहनीले २ पटक गरेर १० हजार ५ सय ७१ रुपैयाँ, लमजुङ १ का सांसद देवप्रसाद गुरुङले ५८ हजार ७ सय ४८ रुपैयाँ उपचार खर्च लिएका छन् ।

विकास समितिकी सभापति समेत रौतहटकी सांसद कल्याणी खड्काले २ पटक गरेर ४३ हजार ४ सय ११ रुपैयाँ, उद्योग समितिका सभापति समेत रहेका पर्सा २ का सांसद विमलप्रसाद श्रीवास्तवले २ पटक गरेर ९४ हजार १ रुपैयाँ, बाँकेकी सांसद सरवत आरा खानम हलवाइनीले ९ हजार ३९ रुपैयाँ लिएका छन् ।

त्यसैगरी सप्तरीकी सांसद सरिताकुमारी गिरीले १९ हजार ६ सय ५१ रुपैयाँ, दाङका सांसद विष्णु शर्माले ९ हजार ८ सय ५५ रुपैयाँ, रौतहटकी सांसद सरलाकुमारी यादवले ९ हजार २ सय ७२ रुपैँया, सप्तरीकी सांसद रानी मण्डलले ५६ हजार ६ सय ८३ रुपैयाँ उपचार खर्च भुक्तानी लिएका छन् ।

यस्तै नवलपरासीक सांसद सत्यनारायण शर्मा खनालले ३५ हजार २ सय ८ रुपैयाँ, सर्लाहीकी सांसद चन्दा चौधरीले १४ हजार ३ सय ७६ रुपैयाँ र संसद्को सार्वजनिक लेखा समितिका सभापति एवं रुपन्देही ५ का सांसद भरत कुमार शाहले ९३ हजार ५ सय ६३ रुपैयाँ उपचार खर्च लिएका छन् ।

राष्ट्रिय सभाका ५९ सांसद मध्ये १५ जना सांसदले आर्थिक वर्ष २०७७–०७८ मा संघीय संसद् सचिवालयबाट उपचार खर्च भुक्तानी गरेका छन् । राष्ट्रिय सभाकी उपाध्यक्ष शशीकला दाहालले २ पटक गरेर १ लाख ५७ हजार ९ सय ९३ रुपैयाँ औषधी उपचार खर्च भुक्तानी लिएकी छिन् ।

राष्ट्रिय सभाकी सांसद शारदादेवी भट्टले चार पटक गरेर ३३ हजार ५ सय ९४ रुपैयाँ, सांसद नरपति लुवारले ३ हजार १ सय ३५ रुपैयाँ, सांसद शान्तिकुमारी अधिकारी जिसीले ३ पटक गरेर ४७ हजार ३ सय २ रुपैयाँ, सांसद अगमप्रसाद बान्तवा राईले २ पटक गरेर ३० हजार १ सय ६१ रुपैयाँ औषधी उपचार बापतको रकम भुक्तानी लिएका छन् ।

सांसद सुमित्रा बि।सी।ले ३ पटक गरेर १ लाख ८० हजार १ सय ६६ रुपैयाँ, नैनकला ओझाले २७ हजार ३ सय ६१ रुपैयाँ, भैरवसुन्दर श्रेष्ठले २ पटक गरेर २१ हजार ३ सय ९० रुपैयाँ, गंगाकुमारी बेल्बासेले ८ हजार ७ सय ८२ रुपैयाँ, दिनानाथ शर्माले १४ हजार ४ सय १२ रुपैयाँ, रामलखन चमारले ५१ हजार ५ सय ७७ रुपैयाँ, रामचन्द्र राईले १४ हजार ८ सय २४ रुपैयाँ, शेरबहादुर कुँवरले ९ हजार २ सय ६९ रुपैयाँ, गोपाल भट्टराईले २२ हजार ५८ रुपैयाँ भुक्तानी लिएका छन् ।

यस्तै स्वर्गीय सांसद दुर्गाप्रसाद उपाध्यायलाई १ लाख ८ हजार १ सय ४७ रुपैयाँ औषधी उपचार खर्च दिइएको थियो ।

गत साउन १ गतेदेखि कार्तिक १५ गतेसम्म संघीय संसद्का २५ सांसदले औषधी उपचार खर्च लिएका छन् । जसमध्ये प्रतिनिधि सभाका १७ सांसदले भुक्तानी लिएका छन् । प्रतिनिधि सभा अन्तर्गत पर्साकी सांसद पुष्पाकुमारी कर्ण कायस्तले १३ हजार ८ सय ५२ रुपैयाँ, उदयपुर २ का सांसद सुरेशकुमार राईले ८८ हजार १ सय ४६ रुपैयाँ र सुर्खेत २ का सांसद नवराज रावतले २ पटक गरेर ४४ हजार ६ सय १८ रुपैयाँ लिएका छन् ।

त्यसैगरी चितवनकी सांसद उमा रेग्मीले २ पटक गरेर १८ हजार ३ सय १७ रुपैयाँ लिएकी छिन् भने नवलपरासी पूर्वका सांसद सत्यनारायण शर्मा खनालले ३ पटक गरेर ३१ हजार ३ सय ३७ रुपैयाँ लिएका छन् ।

तेह्रथुमका सांसद भवानी खापुङले १६ हजार १ सय ९६ रुपैयाँ लिएका छन् भने दार्चुलाका सांसद गणेश सिंह ठगुन्नाले ६० हजार ६ सय ५३ रुपैयाँ औषधी उपचार खर्च भुक्तानी लिएका छन् ।

यस्तै धनुषाका स्मृतिनारायण चौधरीले २ पटक गरेर १८ हजार ८ सय ४६ रुपैयाँ लिएका छन् भने धादिङ २ का सांसद खेमप्रसाद लोहनीले ८ हजार २ रुपैयाँ लिएका छन् । पर्साकी सांसद चाँद तारा कुमारीले २ पटक गरेर १८ हजार ७ सय ५५ रुपैयाँ, ललितपुर २ का सांसद कृष्णलाल महर्जनले ८८ हजार ४ सय ५ रुपैयाँ र हुम्लाका सांसद छक्क बहादुर लामाले ५१ हजार १ सय २१ रुपैयाँ उपचार खर्च लिएका छन् ।

त्यस्तै, बाँकेकी सांसद सरवत आरा खानम हलवाइनीले ९ हजार १५ रुपैयाँ, सप्तरीकी सांसद सरिताकुमारी गिरीले १९ सय ८३ रुपैयाँ, सिरहा ३ का सांसद लीलानाथ श्रेष्ठले १३ हजार ६ सय ५ रुपैयाँ, इलाम ३ कि सांसद सुजाता परियारले ४७ हजार ८ सय ५६ रुपैयाँ र दाङका सांसद विष्णु शर्माले १७ हजार ७ सय ३५ रुपैयाँ औषधी उपचार खर्च लिएका छन् ।

गत साउनदेखि कार्तिक १५ गतेसम्म राष्ट्रिय सभाका ८ सांसदहरूले औषधी उपचार खर्च लिएका छन् । जसअनुसार राष्ट्रिय सभा उपाध्यक्ष शशीकला दाहालले ४ हजार ८ सय ५० रुपैयाँ, विमला घिमिरेले १० हजार ६ सय ३३ रुपैयाँ, सिंगबहादुर विश्वकर्माले ८ हजार १ सय ४२ रुपैयाँ, राम लखन चमारले ११ हजार १ सय ८४ रुपैयाँ भुक्तानी लिएका छन् ।

यस्तै सांसद शारदादेवी भट्टले ३ हजार २ सय २५ रुपैयाँ, खिमकुमार विश्वकर्माले ७ हजार ९ सय ५१ रुपैयाँ, सांसद सुमित्रा विसीले ३ हजार ३ सय ५५ रुपैयाँ र तुलसाकुमारी दाहालले ८ सय ५० रुपैयाँ औषधी उपचार खर्च भुक्तानी लिएकी छन् ।

प्रतिक्रिया

आजको ट्रेन्डिङ