आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

माधव नेपालले एकाविहानै सुन्न पर्यो अत्यन्तै दुःखद खबर

प्रकाशित
2.4K
SHARES

काठमाडौ। नेकपा एकीकृत समाजवादीका अध्यक्ष माधवकुमार नेपालले एकाविहानै दुःखद खबर सुन्न परेको छ। पार्टीका तीन जना केन्द्रीय सदस्य एमालेमै फर्किएपछि नेपाललाई झट्का लागेको छ ।

माधवले केन्द्रीय सदस्य बनाएर जिम्मेवारीसमेत दिएका रामेछापका झम्क कँडेल, ललितपुरका प्रेम महर्जन र मिठाराम केसी एमालेमै फर्किएका हुन् ।

उनीहरुलाई नेकपा एकीकृत समाजवादीले बिस्तारित ३ सय ३५ सदस्यीय केन्द्रीय कमिटीमा समेटेर कार्यविभाजन गरेको थियो ।एमाले बागमति प्रदेशका अध्यक्ष आनन्दप्रसाद पोखरेलका अनुसार तीनैजना नेता बुधबार आयोजित एमालेको वागमती प्रदेश कमिटी बैठकमा सहभागी भएका थिए ।

तीनै जना नेता माधवको केन्द्रीय सदस्य भन्दा एमालेको प्रदेश सदस्य नै राम्रो भन्दै एमालेमै फकिएका हुन् । उनीहरु एमालेको प्रदेश कमिटी सदस्यमा थिए । माधवले जिम्मेवारी दिएको पाँच दिनमै तीनै जना नेता नेकपा एसको जिम्मेवारी छाडेर एमालेको प्रदेश कमिटीमा सक्रिय भएको पोखरेलले बताए ।

नेकपा एसले कँडेललाई रामेछाप जिल्लाको सहइञ्चार्ज बनाएको थियो । महर्जनलाई नेकपा एसले केन्द्रीय सदस्य बनाएर ललितपुर महानगर इन्चार्जको जिम्मेवारी दिएको थियो भने केसी केन्द्रीय सल्लाहल्कारको जिम्मेवारीमा भिए ।

महर्जन वि सं २०४९ र ०५४ को निर्वाचनमा ललितपुर महानगर वडा नं ८ को वडाध्यक्षमा समेत निर्वाचित भएका थिए भने एमाले र माओवादी पार्टी एकीकरण भएर नेकपा बन्नुपूर्व साविक एमालेको ललितपुर २ नं क्षेत्रीय अध्यक्ष (दुई कार्यकाल) तथा जिल्ला कमिटि सदस्य रही काम गरेका थिए ।

यसैगरी साविक एमालेमा राष्ट्रिय परिषद सदस्य रहेका लेलेका मिठाराम केसी २०५४ सालको स्थानीय निर्वाचनमा साविक लेले गाविसको अध्यक्षमा निर्वाचित भएका थिए ।

यसअघि सुरुमा नेकपा यसलाई समर्थन गरेका र समानातर कमिटीमा लागेका समानान्तर कमिटीमा रहेका साविक पार्टी उपाध्यक्ष कृष्णमान लामा, उपसचिव तारा सञ्जेल, प्रदेश कमिटि सदस्यहरु चिरन्जीवी आचार्य, प्रेमभक्त महर्जन, पार्टीनिकट यातायात मजदुर संगठनका महासचिव नवराज घिमिरे लगायतका नेताहरु समेत एमालेमै फर्किएकाल छन् ।

यसै गरि, नेकपा माओवादी केन्द्रका नेता नारायणकाजी श्रेष्ठ अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल (प्रचण्ड)लाई साइजमा ल्याउन एक्सनमा उत्रिएका छन् । माओवादी छोडर एमालेमा गएका नेताहरुलाई ल्याएर प्रचण्डलाई साइजमा राख्न एक्सनमा उत्रिएका हुन् ।

प्रारम्भीक रुपमा उनले प्रभु साहलाई माओवादीमा फर्काउन पल थालेका छन् । नेकपा खारेजीसँगै माओवादी केन्द्र र एमाले अलग अलग भएपछि प्रभु साहले एमाले रोजेका थिए ।

नेकपा खारेजीपछि केही समय माओवादी केन्द्रमै रहेका उनी तत्कालीन प्रधानमन्त्री ओलीले मन्त्रिमण्डल विस्तार गर्न थालेपछि एमालेमा सामेल भएर सहरी विकास मन्त्री बनेका थिए । अहिले उनी एमालेमा पनि सक्रिय छैनन् ।

पछिल्लो समय उनी माओवादी केन्द्रमै फर्किने सोचका साथ सो पार्टीका नेताहरुको सम्पर्कमा पुगेको बताइएको छ । प्रभु साहले ‘आइटी आर्मी’ नामक संगठन बनाएका छन् । सोही संगठनमार्फत उनी राजनीतिक गतिविधि गर्नुका साथै शक्ति प्रदर्शन गरिरहेका छन् ।

प्रभु साहका साथमा माओवादी केन्द्र छाडेर एमालेमा गएका नेताहरु विस्तारै माओवादी केन्द्रमा फर्किन थालेका छन् । त्यसैले पनि प्रभु साहमाथि माओवादी केन्द्रमै फर्कने दबाब बढेको स्रोतको दावि छ ।

प्रदेश २ का माओवादी केन्द्रका इन्चार्ज एवं स्थायी कमिटी सदस्य गणेश साहले प्रभु साह पार्टीमा फर्किने कुरा पार्टीमा एजेण्डाको रुपमा नआए पनि नेताहरुको बीचमा चर्चाको विषय बनेको बताए ।

उनले भने, ‘पार्टीमा प्रभु साहलाई फर्काउने एजेण्डा बनेको छैन तर उहाँले पार्टीका नेताहरुसँग कुराकानी गरिरहेको चर्चा हुने गरेको छ ।’ प्रभु साहले पार्टीका शीर्ष तहमा कुराकानी गरिरहेको कुरा आफूले पनि सुनेको तर कोसँग कुरा भइरहेको भन्ने जानकारी आफूलाई नभएको स्थायी कमिटी सदस्य साहले बताए ।

प्रभु साहले माओवादी केन्द्रमा फर्किन स्थायी कमिटी सदस्य माग गरिरहेका छन् । यद्यपि केन्द्रीय सदस्य पद पाए पनि उनी माओवादी केन्द्रमा फर्किने मुडमा रहेको उनका निकटस्थ नेता बताउँछन् । प्रदेश २ पार्टी कमिटीका सदस्य सत्यनारायण भगत (रौतहट)ले प्रभु साह माओवादी केन्द्रमा फर्किने कुरा आफूले पनि सुनेको बताए ।

उनले प्रभु साह माओवादी केन्द्रमा फर्के पनि रौतहटका माओवादीले त्यसलाई स्वीकार नगर्ने प्रस्ट पारे । उनले भने, ‘हिजोका दिनमा पार्टीको विरोधमा बोल्दै हिँड्ने, प्रतिगमनकारी केपी ओलीलाई साथ दिने, माओवादी केन्द्रलाई नै खारेज गर्नुपर्छ भन्ने व्यक्ति पार्टीमा फर्केको खण्डमा त्यसलाई कुनै पनि हालतमा रौतहटका कार्यकर्ताले स्वीकार गर्न सक्दैनन् ।’

माओवादी केन्द्रमा मधेसभित्र मातृका यादव र प्रभु साहले छुट्टाछुट्टै गुट चलाइरहेका थिए । उनीहरुको गुटबन्दीले मधेसमा पार्टीसमेत कमजोर भएको थियो । उनीहरु बीचको टकरावका कारण अध्यक्ष प्रचण्ड पनि चिन्तित थिए ।

मातृका यादवलाई च्यापेपछि प्रभु शाह फायर भएका थिए । केही समय अलग हुँदा मधेसमा प्रभु साहको एक्लै साम्राज्य थियो । स्रोतका अनुसार पछिल्लो समय नारायणकाजी श्रेष्ठले प्रभु साहलाई पार्टीमा ल्याउन पहल गरेका छन् ।

प्रभु साह माओवादी केन्द्रमा फर्किने कुरामा आफूलाई विश्वास नलागेको पार्टीका केन्द्रीय सदस्य रामकुमार शर्माले बताए । उनले भने, ‘प्रभु साह माओवादीमा आउने कुरा मैले पनि सुनेको हुँ तर उहाँ कुन नैतिकताले पार्टीमा फर्किनु होला र ? मलाई त उहाँ माओवादी केन्द्रमा आउनुहुन्छ भन्ने विश्वास लागेको छैन ।’

‘अहिले माओवादी केन्द्र र पार्टी अध्यक्ष प्रचण्डको सबभन्दा बढी विरोध गर्ने प्रभु साह नै हुन् । माओवादी केन्द्र खारेज हुनुपर्छ भन्दै अदालतमा मुद्दा दायर गर्ने उनै हुन्,’ शर्माले भने, ‘प्रचण्डमुक्त नेपाल बनाउने भनि भाषण गर्ने उनै हुन्, यस्ता व्यक्ति माओवादी केन्द्रमा कुन नैतिकताले फर्किन्छ ?

प्रतिक्रिया