आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

अरुणाचलमा चिनियाँ सेनाले भारतीय सेना लखेट्यो, मोदी तनाबमा

प्रकाशित
3.9K
SHARES

एजेन्सी। भारतीय सेना प्रमुख एमएम नरावाणेले लद्दाखस्थित एलएसी लाइन अफ एक्चुअल कन्ट्रोलमा चिनियाँ सेनाले निर्माण कार्य जारी राखेमा आफ्ना सैनिकहरु पनि त्यस क्षेत्रमै रहने चेतावनी दिएका छन्।

चिनियाँ सेनाले लद्दाखस्थित वास्तविक नियन्त्रण रेखा लाइन अफ एक्चुअल कन्ट्रोलमा ठूलो मात्रामा भौतिक संरचना निर्माणको काम जारी राखेकोमा भारतीय सेनाले यसको विरोध गरेको हो।

चिनियाँ सेना त्यस क्षेत्रबाट नहटेमा आफूहरु पनि त्यहीं बस्ने नरावणेको चेतावनी थियो। यदी उनीहरु त्यहीं बस्ने भए भने हामी पनि त्यहीं बस्नेछौ नरावणेले भनेका छन्।

एलएसीमा चिनियाँ सेनाको उपस्थितिले पाकिस्तानी सीमा क्षेत्रको जस्तै अवस्था सिर्जना हुने नरावणेले बताएका थिए। साथै आफूहरुले चिनियाँ सेनाको त्यस क्षेत्रको गतिविधिमाथि चनाखो भएर निगरानी गर्ने समेत उनले बताए।

गत वर्षको जुनमा चिनियाँ सेना र भारतीय सेनाबीच गलवान उपत्याकामा भीडन्त भएपछि सीमा क्षेत्र बन्द गरिएको छ। भीडन्तको क्रममा २० जना भारतीय सैनिक मारिएका थिए।

गत साता अरुणाञ्चल प्रदेशको तवाङ जिल्लास्थित एलएसीमा भारतीय र चिनियाँ सैनिकहरु आमने–सामने भएका थिए। भारतीय सञ्चारमाध्यमका अनुसार २ सय चिनियाँ सेनाहरु तिब्बतको बाटो हुँदै भारततर्फ प्रवेश गरेका थिए। र उनीहरुमध्ये केही भारतको नियन्त्रणमा छन्।

भारत र चीनबीच पूर्वी लद्दाखमा एलएसी अर्थात् वास्तविक नियन्त्रण रेखामा रहेको सीमा विवाद समाधान गर्न आइतवार भएको १३ औं चरणको वरिष्ठ सैन्य कमान्डरको स्तरको वार्ता पनि निष्कर्षविहीन भएको छ।

चीन एलएसीमा यथास्थिति बहाल गर्न तयार नभएको भारतले बताएको छ। अहिले पूर्वी लद्दाखमा एलएसीमा दुई देशबीच हट स्प्रिङ्स, डेपसाङ्ग बल्न र चार्डिङ नुल्लाह जन्क्शनलाई लिएर विवाद छ।

यो वार्तापछि दुई देशका सेनाको तर्फबाट विज्ञप्ति जारी गरिएको छ। भारतले स्थितिको गलत आकलन गर्नुको साटो वार्तालाई लक्ष्यसम्म पुर्याउनुपर्ने बताएको छ। भारतीय सेनाले भने चीनसँच रचनात्मक सल्लाह राखिएको तर ऊ मान्नका लागि तयार नभएको बताएको छ।

भारतीय सेनाको तर्फबाट जारी विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘चिनियाँ पक्षसँग भारतले विवाद समाधानका लागि रचनात्मक सल्लाह दियो तर चीन सहमत भएन ।’ चीनले भने भारतले पूरै मामिलामा अनुचित र अवास्तविक माग राखेको विज्ञप्तिमा जनाएको छ।

यसै गरि, भारतले सीमावर्ती क्षेत्रबाट केही चिनियाँ सेनाका जवानहरूलाई नियन्त्रणमा लिएको दावी गरेको छ। भारतीय सञ्चार माध्यमहरूका अनुसार भारतीय सेनाले अरुणाञ्चल प्रदेशको थावाङ क्षेत्रबाट ती चिनियाँ सेनाका जवानहरुलाई नियन्त्रणमा लिएको दाबी गरेका हुन्।

समाचारमा दुई सयको हाराहारीमा चिनियाँ सेनाहरू तिब्बतबाट भारतको नियन्त्रित क्षेत्रमा प्रवेश गरी बङ्करहरू भत्काउने प्रयास गरेको दाबी गरिएको छ। यो घटना गत साता बुम ला पास र याङत्सेको सीमा क्षेत्र लाइन अफ एक्चुअल कन्ट्रोल एलएसी नजिक भएको बताइएको छ।

स्रोतका अनुसार चिनियाँ प्रवेशलाई भारतीय सेनाले असफल पारेको र केही चिनियाँ अल्पकालीन रूपमा हिरासतमा राखिएको दाबी गरिएको छ।यस्तै, टाइम्स अफ इन्डियाले १० दिन अगाडि चिनियाँ १०० सैनिक भारतीय भूमिमा प्रवेश गरेको र त्यस क्षेत्रमा दुवै पक्षका सेनाहरू शारीरिक रूपमा आमनेसामने भएको दाबी गरेको छ।

दुवै पक्ष लाइन अफ एक्चुअल एलएसीको आफ्नो क्षेत्रमा पेट्रोलिङ गरिरहेका थिए। यो लाइन स्पष्ट रूपमा कोरिएको छैन। दुवैले आफ्नो दाबी गरेका छन्। त्यस दिन दुवै पक्ष आमनेसामने भए। यो क्रम केही घण्टा जारी रह्यो।

यस क्रममा हाम्रो कुनै पनि रक्षा अथवा बङ्करमा क्षति पुगेको छैन,’ स्रोतलाई उद्धृत गर्दै टाइम्स अफ इन्डियाले भनेको छ। पूर्वी लद्दाखमा एलएसी अर्थात वास्तविक नियन्त्रण रेखामा चलिरहेको सैन्य तनावलाई लिएर भारत र चीनले दुई दिन अघि एक अर्कामाथि आरोप र प्रत्यारोप लगाएका थिए। सैन्य तनाव कम गर्न र सीमामा यथास्थिति कायम राख्नका लागि १३ औं चरणको वरिष्ठ सैन्य कमाण्डर वार्ता सम्म भए।

वार्ता दुई देशहरुबीच आरोप र प्रत्यारोप चलेर समाप्त भयो। बुधबार चीनले भारतीय उपराष्ट्रपति वेंकैया नायडूको अरुणाचल प्रदेशको भ्रमणमा आपत्ति जनाउँदै भारतले सीमा विवाद बढाउने कुनै काम गर्न नहुने बताएको छ।

चीनको यो आपत्तिमा भारतको विदेश मन्त्रालयले केहि घण्टा भित्र प्रतिक्रिया दिँदै अरुणाचल भारतको एक अभिन्न अंग रहेको र यो अलग गर्न नसकिने वतायो। भारतीय नेताहरुले अरुणाचलको भ्रमण गर्दा चीनले आपत्ति जनाउनुमा कुनै तुक नभएको भारतको तर्क छ।

यसअघि चीनले प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी र रक्षामन्त्री राजनाथ सिंहले २०१९ मा अरुणाचल भ्रमण गर्दा विरोध गरेको थियो। चीनले २०२० मा गृहमन्त्री अमित शाहको अरुणाचल भ्रमणमा आपत्ति जनाएको थियो। प्रत्येक पटक भारतले चीनको आपत्ति अस्वीकार गर्दै आएको छ।

चीनले अरुणाचल प्रदेशमा ९० हजार वर्ग किलोमिटर जग्गा दाबी गरेको छ भने भारतले पश्चिममा ३८ हजार वर्ग किलोमिटर जग्गाअबैध रुपमा कब्जा गरेको भारतिय पक्षको आरोप छ।

चीनसँगको सीमामा वास्तविक नियन्त्रण रेखा एलएसीलाई लिएर चलिरहेको तनावको बीचमा भारतले सैन्य शक्ति अझ सुदृढ बनाएको दाबी गरेको छ। भारतले सीमानामा सबैभन्दा खतरनाक निर्भय क्रूज मिसाइल तैनाथ गरेको भारतीय संचारमाध्यमले उल्लेख गरेका छन्।

यो मिसाइल १००० किलोमिटरसम्म हिट गर्न सक्षम छ। निर्भय मिसाइल तिब्बतमा चिनियाँ लक्षहरूलाई हमला गर्न सक्षम रहने दाबी गरिएको छ। ५ महिना भन्दा बढी देखि भारत र चीन बीच तनाव रहेको छ। धेरै ठाउँमा दुबै देशका सेनाहरू आमने सामने छन्।

यस्तो अवस्थामा भारतले आफ्नो सबैभन्दा भरपर्दो मिसाइल सीमामा लगाएको छ। यस मिसाइलको क्षमता अमेरिकी प्रसिद्ध टोमाहक मिसाइलसँग तुलना गर्न सकिन्छ। यो मिसाइल बिना कुनै लक्ष्यमा आफ्नो लक्ष्य हिट गर्न सक्षम छ।

मिसाइलको विशेषता के हो ? भारतीय संचारमाध्यमका अनुसार यस मिसाइलको क्षमता अमेरिकी प्रसिद्ध टोमाहक मिसाइलसँग तुलना गर्न सकिन्छ। यो मिसाइल बिना कुनै लक्ष्यमा आफ्नो लक्ष्य हिट गर्न सक्षम छ। निर्भय क्रूज मिसाइललाई भारतमा डिजाइन गरी तयार पारिएको हो।

यस मिसाइलको पहिलो परीक्षण १२ मार्च २०१३ मा गरिएको थियो। निर्भय दुई चरणको मिसाइल हो, पहिलो चरणमा ठाडो र दोस्रो चरणमा तेर्सो। यो परम्परागत रकेट जस्तो सिधा आकाशमा जान्छ र त्यसपछि दोस्रो चरणमा तेर्सो रूपमा उडान गर्न ९० डिग्रीको मोड लिन्छ।

यो मिसाइल ६ मिटर लामो र ०.५२ मिटर चौडा बनाइएको छ। मिसाइल ०.६ देखी ०.७ सम्मको गतीले उडान गर्न सक्छ। यसको अधिकतम वजन१५०० किलोग्राम हो, जुन १००० किलोमिटरसम्म पुग्न सक्छ। एडवांस सिस्टम प्रयोगशालाले बनाएको ठोस रकेट मोटर बूस्टर मिसाइललाई इन्धनको लागि प्रयोग गरिन्छ।

चीनले लगातार तनावको बीचमा आफ्नो घातक हतियारहरू सीमामा तैनाथ गरिरहेको छ। यसभन्दा पहिले, टी -90 भीष्म ट्यान्क गरेको थियो। टी -90 भीष्म ट्यान्क एक मिसाइल हमला ढाल हो जुन, रातदिन दुश्मनसँग लड्न सक्ने क्षमता छ।

प्रतिक्रिया