आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

मुख्यमन्त्री राउतको अर्को काण्ड बाहिरियो, जसपामा खैलाबैला

प्रकाशित
1.2K
SHARES

काठमाडौ। साइकलकाण्डपछि प्रदेश २ का मुख्यमन्त्री लालबाबु राउतको अर्को काण्ड बाहिरिएको छ। यसपालि संघ सरकारले सांसदलाई दशैं भत्ता दिएन। प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले प्रतिनिधिसभा तथा राष्ट्रियसभाका सांसदहरुलाई दशैं भत्ता दिने निर्णय गराएनन्।

करोडौं रुपैयाँ दशैँ भत्ताका रुपमा जोगिएर राज्यको ढुकुटी देउवाले जोगाए। अनावश्यक खर्च कटौती गरे। यसरी केन्द्रमा देउवाले रोक्दा रोक्दै प्रदेश २ मा भने जसपाका मुख्यमन्त्री लालबाबु राउतले लुट मच्चाएका छन्। रोक्ने त कहाँ हो कहाँ सुरु लिन्न भन्ने आफ्नो प्रतिबद्धता र नैतिकता विपरीत दशैं भत्ताका नाममा पैसाको बिटो बुझेका छन्।

गत वर्ष कोराना महामारी उत्कर्षमा रहेका रहेका बेला आफैँले दशैँ भत्ता फिर्ता गर्ने घोषणा गरेका मुख्यमन्त्री राउतसहित प्रदेश सांसदहरूले फिर्ता त कहाँ हो कहाँ उल्टै यसपालिको पनि बुझेका छन्।

कोरोना महामारीले लामो समयसम्म प्रदेशसभा बन्द रहेको तथा लकडाउनका कारण गरिब, मजदुरहरूको आयआर्जनका माध्यमहरू बन्द रहेको अवस्थामा सांसदहरूले दशैँ भत्ता बुझेपछि चौतर्फी आलोचना भए पनि प्रदेशसभाका नेपाली कांग्रेस, तत्कालीन जनता समाजवादी पार्टी, तत्कालीन नेकपाले विज्ञप्ति नै जारी गरेर बुझेको दशैँ भत्ता फिर्ता गर्ने घोषणा गरेका थिए। तर, अर्को दशैँ आइसक्दा पनि सांसदहरूले दशैँ भत्ता फिर्ता गरेका छैनन्।

पार्टीले दशैँ भत्ता फिर्ता गर्न निर्देशन नै दिएपछि यी पार्टीका प्रदेश संसदीय दलका बैठकले फिर्ता गर्ने लिखित रूपमा निर्णय नै गरेर प्रेस विज्ञप्ति पनि जारी गरेका थिए। तर, अहिलेसम्म कुनै पनि सांसदले दशैँ भत्ता फिर्ता नगरेको लेखा शाखाले जनाएको छ।

सांसदहरूले सस्तो लोकप्रियताका लागि दशैँ भत्ता फिर्ता गर्ने घोषणा गरे पनि खातामा गइसकेको पैसा फिर्ता गर्न कुनै पनि सांसदले प्रदेशसभा सचिवालयमा पत्र नपठाएको प्रदेशसभा सचिव रंजित यादवले बताए । दशैँ भत्ताको पैसा फिर्ता गर्नु भनेर कुनै पनि सांसदले सचिवालयलाई पत्र पठाएको छैन।

सचिव यादवले भने, ‘बाहिर कसले कुन विज्ञप्ति निकाल्यो, त्यसलाई हामीले मान्ने होइन। हामीलाई लिखित जानकारी आएपछि मान्ने हो। यसबीच संघीय सांसदको दशैँ भत्ता रोकिए पनि विगतका वर्ष जस्तै यस वर्ष पनि प्रदेश २ का सांसदहरूले दशैँ भत्ता बुझेका छन्। मुख्यमन्त्रीदेखि मन्त्री, राज्यमन्त्रीहरूले पनि दशैँ भत्ता बुझेका हुन्।

प्रदेश २ का सांसदहरूले एक महिनाको पारिश्रमिक बराबर दशैँ भत्ता पाएका छन्। प्रदेशसभाका पदाधिकारी तथा सदस्यहरूको पारिश्रमिक तथा सुविधा सम्बन्धमा व्यवस्था गर्न बनेको ऐनअनुसार प्रदेशसभाका पदाधिकारी तथा सदस्यहरूलाई दशैँ भत्ता उपलब्ध गराइएको छ।

प्रदेशसभा सचिवालयका लेखा अधिकृत नवीन मिश्रले ऐनमा भएको व्यवस्थाअनुसार पदाधिकारी र सांसदहरूलाई दशैँ भत्ताबापत ५५ लाख रुपैयाँ निकासा भइसकेको बताए। लिखित रूपमै दशैँ भत्ता फिर्ता गर्ने घोषणा गरेका प्रदेश सांसदहरूले फिर्ता नै नगरी थप दशैँ भत्ता लिएकामा सांसदहरूको नैतिकतामा प्रश्न उठेको जनकपुरमा युवा नेता जानी खान मधेसीले बताए।

या त सांसदहरूले फिर्ता गर्दिनँ भन्नु पर्थ्यो वा लिखित रूपमै फिर्ता गर्ने घोषणा गरेपछि फिर्ता गर्नुपर्थ्यो’, उनले भने, ‘फिर्ता गर्नु त परको कुरा, बरु उनीहरूले यस सालमा दशैँ भत्ता बुझेका छन्।

यसैगरि, जनता समाजवादी पार्टी नेपालका संघीय परिषद् अध्यक्ष डा. बाबुराम भट्टराईले वृहत् एकताको प्रस्ताव पनि राखेका बुझिएको छ। उच्च राजनीतिक स्रोतका अनुसार बाबुरामले एमालेसँग पार्टी एकीकरणको प्रस्ताव राखेका थिए। बाबुरामले माओवादी केन्द्रसँग फेरि एकीकरण गर्न आग्रह गरेका थिए।

उनले त्यस्तो एकीकरणमा आफू पनि सामेल हुने बताएका छन्। स्रोत अनुसार फेरि पार्टी एकीकरण गर्न माओवादीका तर्फबाट पहल सुरु भएको छ। स्रोत अनुसार जनार्दन शर्मा, वर्षमान पुन,कृष्णबहादुर महरा, हरिबोल गजुरेल लगायतका नेताहरु वृहत कम्युनिष्ट केन्द्र बनाउनुपर्ने भन्दै पूर्वप्रधानमन्त्री ओली निकट नेताहरुसँग सम्पर्कमा पुगेका छन्।

‘केपी ओलीलाई नै अध्यक्ष मान्न तयार छौं’– माओवादीका ती नेताहरुको प्रस्ताव रहेको बुझिएको छ। बाबुरामले एकीकरणको प्रस्ताव राख्नुहुँदा केपी ओलीले तपाईंले कम्युनिष्ट पार्टी नै छाडिसक्नुभएको छ कसरी आउनुहुन्छ भनेर सोधेका थिए।

जवाफमा बाबुरामले ह्रदयेश त्रिपठीको उदाहरण दिँदै त्रिपाठी कम्युनिष्ट नभए पनि कम्युनिष्ट पार्टीमा रहेका उदाहरण दिएका थिए। हालसालै प्रचण्ड निकट नेताहरुले पार्टी एकताको पहल थालेका हुन्।

जानकारहरु भन्छन्– अध्यक्ष प्रचण्डकै इसारामा एकीकरणका लागि माओवादी भित्र आवाज उठ्न थालेको हो। केपी ओलीलाई नै पूर्ण अध्यक्ष मानेर भए पनि एकीकरण गर्नुपर्छ भन्ने आवाज माओवादीको तल्लो तहसम्मबाटै उठ्न थालेको छ।

प्रतिक्रिया

आजको ट्रेन्डिङ