आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

मेटमणीले पैसा नबुझाएका कारण मन्त्री नबनेको पुष्टि, भेटियो गजवको प्रमाण

प्रकाशित
1.2K
SHARES

काठमाडौ।  नेकपा एकीकृत समाजवादी पार्टी नेता मेटमणी चौधरीक्को नाम मन्त्रीको लिष्टबाट अन्तिममा आएर काटियो। यसको मुख्य कारण थियौ चौधरी अध्यक्ष माधवकुमार नेपाललाई पैसा बुझाउन नसक्नु। नेता मेटमणी चौधरीले आफूसँग पैसा नभएकै कारण मन्त्री बन्न नपाएको बताइरहँदा त्यसलाई पुष्टी गर्ने प्रमाणहरु प्राप्त भएका छन्।

त्यसको मुख्य प्रमाण हो श्रम, रोजगार तथा सामाजिक सुरक्षा मन्त्री कृष्णकुमार श्रेष्ठ ‘किसान’ले सार्वजनिक गरेको सम्पति विवरण । विशेष गरि कम्युनिष्ट नेताहरुको जीवनशैली विलासी हुने तर पदमा गएपछि सम्पत्ती विवरण देखाउँदा प्राय थोरै देखाउँने र त्यो पनि श्रीमतीको दाइजो भन्दै देखाउँदै आएका छन्।

तर श्रममन्त्री किसान श्रेष्ठले भने अरबौँको सम्पत्ती विवरण सार्वजनिक गरका छन् । मन्त्री बनेको चार दिनमै आफ्नो सम्पत्ती विवरण सार्वजनिक गरेका श्रेष्ठले काठमाडाँैमा आफ्नो विशाल वंगालाको अपत्यारिलो विवरण पेश गरेका छन् । मन्त्री श्रेष्ठले आफ्नो घर घडेरीहरुको हालको मूल्य सार्वजनिक नगरी खरिद मूल्य मात्रै सार्वजनिक गरेका छन् ।

नेपालमा सार्वजनिक पद धारण गरेको व्यक्तिले ६० दिनभित्र सम्पत्ति विवरण सार्वजनिक गर्नुपर्ने व्यवस्था छ । मन्त्री श्रेष्ठले मन्त्री नियुक्त भएको चौथो दिनमै सम्पत्ति विवरण सार्वजनिक गरेका हुन् ।

उनले सर्वाजनिक गरेको जग्गा विवरणमा काठमाडौँका तीन स्थानमा आफ्नो जग्गा रहेको खुलाएका छन् । काठमाडौँ महानगरपालिका वडा ९ मा कित्ता नम्बर ११४, ०–८–०–० क्षेत्रामा र खरिद मूल्य ७४ लाख ७५ हजार २५६ रुपैयाँ ९९ पैसा रहेको उल्लेख छ ।

त्यस्तै, काठमाडौँ महानगरपालिका वडा नम्बर ३ मा कित्ता नम्बर १ सय आठ, ४२९.१४ क्षेत्रमा र खरिद मूल्य ३९ लाख रुपैयाँ रहेको छ भने काठमाडौं महानगरपालिका वडा नम्बर १ मा कित्ता नम्बर २१५१, २१५२, २२२७ र २४९४, ०–८–३–३ क्षेत्रमा र खरिद मूल्य ६९ लाख रहेको उल्लेख छ ।

उनले आफ्नो दुई घर रहेको उल्लेख गरेका छन् । काठमाडौँ महानगरपालिका ३ मा साढे दुई तलाको घर र काठमाडौँ महानगरपालिका ९ धापासीमा ७ तालको व्यवसायिक घर रहेको जनाएका छन् । उनले सेयर विवरणमा आफ्नो विभिन्न कम्पनीमा सेयर लगानी रहेको जनाएका छन् । २ करोड १७ लाख २४ हजार ४ सय मूल्य बराबरको सेयर लगानी रहेको उल्लेख गरेका छन् ।

त्यस्तै, उनले २० वटा व्यवसायिक कम्पनीहरुमा १४ करोड ५६ लाख २६ हजार मूल्य बराबरको लगानी गरेका उल्लेख छ । हाल मौज्दातमा रहेको घर तथा जग्गा विवराण्मा जम्मा ९ करोड ६९ लाख ७३ हजार ५० मुल्यबराबरको रहेको उनले सम्पत्ति विवरणमा खुलाएका छन् ।

त्यस्तै, गरगहनामा विवरणमा मन्त्री श्रेष्ठले विवाह दाइजोमा पाएको २० तोला सुन र खरिद गरेको ५० तोला सुन भएको खुलाएका छन् । त्यस्तै उनले बैंक खाता विवराणमा आठ वटा बैंकमा आफ्नो पैसा रहेको खुलाएका छन् । उनले तीन वटा आफ्नो श्रीमतीको पाँच आफ्नो रहेको विवरणमा खुलाएका छन् ।

उनले प्राइम कमर्सियल बैंक, ग्लोबल आइएमई, सिभिल बैंक, एमरेष्ट बैंक र नेपाल बंगलादेश बैंकमा आफ्नो बैक खाता रहेको जनाएका छन् । त्यस्तै उनको श्रीमतीको नाममा भने ग्लोबल आइएमई, एनएमबी र नबिल बैंकमा खाता रहेको बैंक खाता नम्बरसहित खुलाएका छन् । तर, बैंकमा कति पैसा छ भन्ने कुरा भने खुलाएका छैनन् ।

त्यस्तै उनले लिएको ऋण विवरण पनि खुलाएका छन् । उनले ग्लोबल आइएमईबाट ४ करोड ९७ लाख ७४ हजार ३ सय ७९ रुपैयाँ ऋण लिएको जनाएका छन् । त्यस्तै उनले विदेशबाट सापटी लिएको ५२ लाख ७२ हजार ९ सय ५७ रुपैयाँ १५ पैसा, किसान हार्डवेयरबा २ करोड ५० लाख, नेपाल बंगलादेश बैंक लिमिटेडबाट ५० लाख र आइएमइ कोअपरेटिभ कान्तिपथबाट ६ करोड लिएको उल्लेख गरेका छन् ।

त्यस्तै सवारी साधन विवरणमा उनले आफ्नो चार वटा सवारी साधन रहेको जनाएका छन् । उनले सार्वजनिक गरेको सवारीसाधन विवरणमा उनले आफ्नो नामममा रहेको ४८ लाखको ल्याण्क्रुजर टोयटा प्राडो, ५२ लाख ५६ हजारको मोडल टोयटा आरएभि(४, ३७ लाख मूल्यको निशान र ९५ लाख टोयटा हाइलक्स रहेको उल्लेख गरेका छन् ।

उनले सार्वजनिक गरेको अन्य सम्पत्ति विवरणमा टिभी एक थान, दराज १, कम्युटर १, ल्यापटप १, टेबल १, फ्रिज १, एसि १, सोफासेट १, रोलेक्श घडी २, मोबाइल सेट १, डायनिङ टेबल १ रहेको उल्लेख छ । नेपालले यस्ता मान्छेलाई मन्त्री बनाउन छोडेर चौधरीको छोरा मेटमणीलाई कसरी बनाउन सक्छन्।

प्रतिक्रिया