आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

माधव नेपालमाथि अर्को बज्रपात, सचिव नै हुइकिए एमालेमा

प्रकाशित
1.1K
SHARES

काठमाडौ। नेपाल कम्युनिस्ट पार्टी एकीकृत समाजवादीका सचिव नेकपा एमालेमा प्रबेश गरेका छन्। आफ्नो सहमति विनै सचिव बनाएको भन्दै एक नेताले एमालेमै रहेको बताएका हुन्। कालिकोट जिल्लाको रास्कोट नगरपालिका वडा नम्बर ९ स्थित नेकपा एसका सचिव प्रेम बोगटीले आफू नेकपामा एमालेमै रहेको बताएका हुन्।

सामाजिक संजाल फेसबुकमा स्टाटस लेख्दै बोगटीले आफ्नो सहमति बेगर आफूलाई सचिव बनाएको भन्दै त्यसमा आफ्नो सहमति नरहेको बताए। उनले फेसबुकमा भनेका छन्, ‘हिजो रास्कोट नपा वडा न. ९ को नेकपा एकीकृत समाजवादीको वडा कमिटी गठनमा मेरो नाम सचिवमा राखिएको अपुष्ट समाचार प्रति मेरो असहमति रहेको कुरा जानकारी गराउछु।

स्टाटसमा अगाडि लेखेका छन् , ‘मेरो सहमति बेगरको निर्णय मान्ने हुदैन। म हिजोदेखि नेकपा एमाले पार्टीको सदस्य थिए। र अहिले पनि रहिरहेको जानकारी गराउन चाहान्छु। उनले यस्ता खालमा भ्रममा नपर्न सबैलाई आग्रह पनि गरेका छन्। ‘यस्ता तथ्य विहिन समाचारका पछि नलाग्न अनुरोध छ।

उनले भनेका छन्, म पार्टी पुटको विपक्षमा लाग्ने कुरा अवगत गराउदै सबैलाई यसमा लाग्न अपिल गर्दछु। नेकपा एमालेबाट वडाध्यक्ष जितेका डबल बोगटी नेकपा एसमा लागेपछि मन लाग्दी मान्छेलाई पार्टीमा भर्ति गरेर नौटङ्की गरिरहेका छन। त्यसकै परिणाम सचिव बनाएका व्यक्ति एमाले प्रबेश गर्नुपरेको हो।

वडाध्यक्ष भएपछि बजारमै बस्ने, बजारबाट बडा कार्यालय चलाउने, विभिन्न विकास आयोजनाबाट ५ देखि १० प्रतिशत अनिवार्य कमिसन लिने लगायतका कारणले वडा नम्बर ९ जना वडाध्यक्ष बोगटी बदनाम छन्। वडाअध्यक्ष बिहिन वडा कार्यालय भएको भन्दै जनताले धेरै गुनासो गरेका छन्। बजारमा बसेर सेटिङ मिलाउने र कमिसनको चलखेल गरेका कारण स्थानीय जनता आक्रोशित भएका छन्।

यसैगरि,  निवर्तमान प्रधामन्त्री केपी ओली क्याविनेटमा बन तथा वातावरण मन्त्री हुँदा रुखले मान्छेलाई कार्वनडाअक्साइड दिन्छ भनेर भाइरल भएका प्रेम आले फेरी मन्त्री भएका छन् । मन्त्री बनेको पहिलो दिन नै उनले दिएको अभिव्यक्ती भाइरल बनेको हो।

तत्कालिन प्रधानमन्त्री केपी ओलीले संसद विघठन गर्दा सोह्रै आना ठिक भन्दै अब सरकारले सात नम्बर गियरमा काम गर्छ भन्दै भाषण गर्दै हिँडेका प्रेम आले पछि पर्लक्कै पल्टेर परमादेश बाट बनेको सरकारमा पनि मन्त्री बन्न सफल भएका छन्।

अवसरवादको मुकुण्डो उत्रिएपछि उनको अनुहार उदांगो भएको छ। संसद विघठन पनि ठिक र परमादेश पनि ठिक भन्ने गजबको मानक उनले स्थापित गरेका छन्। केपी सरकारमा मन्त्री हुँदा बोल्न ढंग नजान्दा उनी पटक पटक भाइरल भएका थिए।

कहिले सरकारले सात नम्बर गियरमा काम गर्छ भन्ने त कहिले मान्छेले रुखलाई अक्सिन दिन्छ रुखले मान्छेलाई कार्वनडाइअक्साइड दिन्छ भनेर त कहिले चितवनमा हात्ती माथी चढको तस्बिर नै भाइरल भएका कारण आले चर्चामा रहिरहे।

परमादेशको कमालले शेरबहादुर देउवा प्रधानमन्त्री बन्ने वित्तकै लुसुक्क माधव नेपाल तिर सल्किएका प्रेम आले फेरी मन्त्री बन्न सफल भएका छन्। संस्कृती पर्यटन तथा नागरिक उड्ययन मन्त्रीको बनेको पहिलो दिननै आले फेरी भाइरल भएका छन्।

यस अघि बोल्दा धेरै पटक जिब्रो चिप्लीए पछि हिजो उनले पदभार ग्रहण गर्ने कुरा लेखेरै ल्याएका थिए। लिखीत मन्तव्य सकिना साथ उनि जंगिन थालीहाले। नेपाल वायु सेवा निगमले जहाज किनेर नउडाएको भन्दै उनले जहाज घाममा सुकाएर पैसो आउँछ ? भन्दै झपारेका थिए ।

नवनियुक्त संस्कृति, पर्यटन तथा नागरिक उड्डयनमन्त्री प्रेमबहादुर आलेले कर्मचारीलाई मीठा कुरा गरेर आफूलाई रिझाउने प्रयास नगर्न आग्रह गरेका छन्। सिंहदरबारमा आज पदबहाली गर्दै मन्त्री आलेले कर्मचारीलाई आफूबाट कुनै पनि प्रकारको हस्तक्षेप नहुने भन्दै भने, ‘एउटा कुरा अनुरोध गरिहालौं।

मसँगै हाँसेकै भरमा राम्रो ठानेको नठान्नुहोला। जसले राम्रो काम गरेर राम्रो नतिजा दिन्छ। त्यसमा आभारी हुनेछु। उनले पर्यटन क्षेत्रको दिगो विकासका लागि प्रभावकारी रुपमा योजना तथा कार्यक्रम अघि बढाउने बताएका छन्।

सिंहदरबारमा आज पदबहाली गर्दै मन्त्री आलेले प्राकृतिक सुन्दरताले भरिपूर्ण नेपालको सम्पदा र संस्कृतिको जगेर्ना गर्दै पर्यटन प्रवद्र्धनमा जुट्ने बताए। पर्यटनमन्त्री आलेले नेपाललाई विश्वकै पर्यटनको आकर्षक गन्तव्यको रुपमा विकास गर्न खरो रुपमा उत्रनुपर्ने खाँचो औँल्याए।

मन्त्रालयअन्तर्गत नेपाल प्रज्ञा प्रतिष्ठान, पशुपति क्षेत्र विकास कोष, लुम्बिनी विकास कोषलगायतलाई प्रभावकारी बनाइने तथा नेपाल पर्यटन बोर्ड र राष्ट्रिय ध्वजावाहक नेपाल वायु सेवा निगम ९नेपाल एयरलाइन्स० लाई सुदृढ गरिने उनको भनाइ छ। आन्तरिक पर्यटन प्रवद्र्धनमा जोड दिइनुका साथै आन्तरिक र अन्तरराष्ट्रिय विमानस्थललाई सुदृढ र प्रभावकारी रुपमा सञ्चालन गरिने मन्त्री आलेले विश्वास व्यक्त गरे।

पर्यटनमन्त्री आलेले भैरहवामा निर्माणधीन गौतमबुद्ध अन्तरराष्ट्रिय विमानस्थलको यथाशीघ्र सञ्चालन गर्ने प्रतिवद्धता जनाए। उनले धनगढी विमानस्थललाई अन्तरराष्ट्रिय विमानस्थलको रुपमा विकास गर्न आवश्यक प्रक्रिया अघि बढाइने पनि जानकारी र्दिएका छन्।

आलेले नेपाल वायुसेवा निगमलाई सबल र प्रभावकारी बनाउने बताउँदै यसको सेवालाई जनमुखी बनाउन पहल गरिने बताए । उनले नियमित उडान नगराई जहाज घाममा सुतिरहेको र बेलैमा जहाज उडाउन नसकेकोमा असुन्तुष्टि पोखे।

यो तालले पर्यटन मन्त्रालय चलाउन सकिँदैन । वाइडबडीको मात्रै २७र२८ अर्ब ऋण छ। तर, हाम्रा जहाज घाममा सुतिरहेका छन्। जहाज घाममा सुकाएर पैसा त आउँदैन, त्यसलाई युज गर्नु पर्‍यो। उडाउनु पर्‍यो,’ उनले भने ।

आले वन तथा वातावरण मन्त्रीको जिम्मेवारी सम्हालिसकेका नव नियुक्त पर्यटनमन्त्री आले नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी एकीकृत समाजवादी का नेता हुन्। उनी गत निर्वाचनमा डोटीबाट प्रत्यक्ष निर्वाचित सांसद थिए।

पर्यटन मन्त्रालयका सचिव यादवप्रसाद कोइरालाले मन्त्रालय र अन्तर्गतका निकायको काम कारबाहीलाई प्रभावकारी र परिणाममुखी बनाउन मन्त्रीलाई सहयोग गर्ने प्रतिबद्धता जनाए। पदबहालीपछि आयोजित स्वागत कार्यक्रमा मन्त्रालयअन्तर्गतका निकायका प्रमुख तथा प्रतिनिधिको उपस्थिति थियो।

यसैगरि,  नवनियुक्त सहरी विकासमन्त्री रामकुमारी झाँक्रीले कमाल गर्ने संकेत देखिएको छ। मन्त्रालयले काम गर्न नसकेर बजेट फ्रिज गरेको सुन्नु नपरोस् भन्दै कर्मचाहरूलाई कढा निर्देशन दिएकी हुन्। पदभार ग्रहणपछि मन्त्री झाँक्रीले सम्पूर्ण क्षमता लगाएर काम गर्नुपर्ने भन्दै बजेट फिर्ता पठाउने अवस्था नआओस् भनेकी हुन्।

भन्ने भन्दा धेरै सुन्ने, सुन्नेभन्दा धेरै गर्ने हो । के काम गर्न सकिन्छ गरौं, कर्मचारीहरूलाई निर्देशन दिँदै मन्त्री झाँक्रीले भनिन्, सहरी विकास मन्त्रालयले बजेट समर्पण गर्‍यो भन्ने सुन्नु नपरोस् । मन्त्रालयका अधिकारी र मातहतका विभाग तथा आयोजना प्रमुखहरूलाई आफ्नो काम र योजनाबारे लिखितमा ब्रिफिङ गर्न पनि मन्त्री झाँक्रीले निर्देशन दिएकी छन् ।

मन्त्रालयमा बसेर कामको प्रगतिबारे ब्रिफिङ गर्नुभन्दा पनि काम भइरहेका कार्यालयमा नै गएर ब्रिफिङ लिने पनि उनले बताइन् । मन्त्रालयमा हुने ब्रिफिङमा मलाई बुँदागत रूपमा लिखितमा दिनुपर्छ । मन्त्रालयमा ब्रिफिङ गर्नुभन्दा पनि काम भइरहेका कार्यालयहरूमा ब्रिफिङ गर्नुपर्छ, छिटो गर्नुपर्छ, उनले भनिन् ।

मन्त्रालयबारे मन्त्रीलाई हुने ब्रिफिङ दसैं अगाडि नै सक्न पनि कर्मचारीहरुलाई झाँक्रीको छ । मातहतका प्रत्येक कर्मचारीले आफ्नो क्षमताले सकरात्मक परिणाम निकाल्नका लागि काम गर्नुपर्ने उनको निर्देशन थियो । यस्तै मन्त्रालयका योजनाका लागि स्रोतको सुनिश्चितता गर्नुपर्ने मन्त्री झाँक्रीको भनाइ थियो ।

उनले आयोजनामा रहेका नीतिगत समस्यालाई समाधान गर्न आफूले भूमिका खेल्ने पनि बताएकी छन्। सहरी विकासमा बाटो, खानेपानी र ढललाई एकै ठाउँमा ल्याएर लैजान खोजेमा अहिले जस्तो विकासको अवधारणा रही नै रहन्छ होलाु उनले भनिन्स।

हर बस्ने मानिसले धाराबाट पानी खाने अवस्थामा आउने गरी काम गर्नुपर्छ ।यसका लागि स्वच्छ पानीसहितको ढल विकास, खानेपानी, बाटो एकीकृत हिसाबले गर्ने गरी पुनस् परिभाषित गर्नुपर्ने भएको छ ।

प्रतिक्रिया