आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

वामदेव गौतम विरुद्धको मुद्दामा सर्वोच्चबाट आयो यस्तो खबर, सांसद पद के हुन्छ ?

प्रकाशित
1.3K
SHARES

काठमाडौ। बामदेव गौतमका लागि खुसीको खबर आएको छ । सर्वोच्च अदालतले राष्ट्रियसभा सदस्य वामदेव गौतमविरुद्धको मुद्दा हेर्न नभ्याइनेमा राखेको हो। गौतमलाई राष्ट्रियसभामा मनोनयन गर्ने राष्ट्रपतिको निर्णयविरुद्ध वरिष्ठ अधिवक्ता दिनेश त्रिपाठी र अधिवक्ता बद्रीराज भट्टले छुट्टाछुट्टै रिट दायर गरेका थिए।

रिटमाथि बुधबार प्रधान्यायाधीश चोलेन्द्रशमशेर जबरा, न्यायाधीशहरू दीपककुमार कार्की, मीरा खड्का, हरिकृष्ण कार्की र ईश्वर खतिवडा सम्मिलित संवैधानिक इजलासमा पेसी तोकिएको थियो। सर्वोच्च अदालत प्रशासनका अनुसार न्यायाधीशहरू व्यस्त भएपछि गौतमविरुद्धको मुद्दामा आज सुनुवाइ हुन नसकेर हेर्न नभ्याइनेमा राखिएको हो।

निवेदक त्रिपाठीले सर्वोच्चमा फुल कोर्ट बस्ने भएकाले सुनुवाइ हुन नसक्ने जानकारी आएको बताए। राष्ट्रियसभामा युवराज खतिवडाको पदावधि सकिएपछि राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले मन्त्रिपरिषद्को सिफारिसमा एक वर्षअघि १ असोजमा नेता गौतमलाई राष्ट्रियसभा सदस्य मनोनीत गरेकी थिइन्।

लगत्तै प्रतिनिधिसभा निर्वाचनमा पराजित व्यक्तिलाई राष्ट्रियसभा सदस्य नियुक्त गर्नु संविधानविपरीत जिकिर गर्दै अदालतमा मुद्दा परेको थियो। उसो त वामदेव गौतम राष्टियसभा सदस्य पनि प्रधानमन्त्री बन्न पाउनेगरी संविधान संशोधन गर्नुपर्ने माग उठाउदैं आएका छन्।

यो पनि: अर्ली इलेक्सन’ जाने सहमति गर्दै देउबा ओली, प्रचण्ड तनाबमा 

प्रमुख प्रतिपक्षी नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले ‘अर्ली इलेक्सन’ को प्रस्ताव गरेपछि सत्ताको नेतृत्व गरिरहेको नेपाली कांग्रेस उत्साहित देखिएको छ। प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाले सम्बन्ध सुधारका लागि पठाएका ‘दूत’सँग अध्यक्ष ओलीले समयअगावै चुनावको प्रस्ताव गरेका थिए।

कानुन, न्याय तथा संसदीय मामिलामन्त्री ज्ञानेन्द्रबहादुर कार्कीसँग भएका तीन वटै भेटमा अध्यक्ष ओलीले अग्रिम चुनाव गर्नुपर्ने कुरा उठाएका थिए। उनको प्रस्तावलाई कांग्रेसले सकारात्मक रुपमा लिएको छ। प्रधानमन्त्री देउवाले अवरुद्ध संसद् खुलाउन तथा वैशाखको स्थानीय तहको चुनाव सहज रुपमा सम्पन्न होस् भन्ने उदेश्यले कानुनमन्त्री कार्कीलाई ओलीसँग भेट्न पठाउने गरेका छन्।

‘सत्ता पक्ष र प्रतिपक्षीबीच ठूलो दरार पैदा भयो। संसद् चल्ने अवस्था रहेन। उच्चस्तरमा सहमति कायम गरेर संसद् चलाउन, संविधान कार्यान्वयन गर्न र निष्पक्ष ढंगले आगामी वैशाखमा चुनाव गर्न सरकारले संवाद सुरु गर्न चाहेको हो,’ प्रधानमन्त्रीका विश्वासपात्रमध्येका एक केन्द्रीय सदस्यल भने, ‘त्यसकै लागि प्रधानमन्त्रीले दूतका रुपमा ज्ञानेन्द्रजीलाई विपक्षी दलका नेता कहाँ पठाइरहनुभएको हो।

कार्कीसँगको भेटमा ओलीले संसद् चलाउनतिर होइन, चुनावतर्फ जान प्रस्ताव गरेका थिए। ‘ओलीले नचल्ने संसद् किन चलाउनु पर्‍यो ? चुनावमा जाने हो भने मेरो सहमति छ। राष्ट्रिय सहमतिको सरकार नै किन चाहियो ? यही सरकारले आगामी वैशाखभित्रै चुनाव गरौं भन्ने प्रस्ताव गर्नुभएको छ।

ती नेताले भने, ‘विपक्षी दलले अर्ली इलेक्सनको प्रस्ताव गरे पनि चुनावअघि राष्ट्रिय महत्वका धेरै कामहरु गर्नुछ। ती कामहरुमा रचनात्मक सहयोग गर्नुस् भन्ने प्रधानमन्त्रीको आग्रह हो।’कांग्रेसका नेताहरुले पार्टी अर्ली इलेक्सनमा जान तयार रहेको प्रतिक्रिया दिएका छन्। प्रधानमन्त्री देउवानिकट र इतर दुवै समूहका नेताहरुको भनाइ उही छ।

कम्युनिस्ट पार्टीबीच विग्रह देखिएको समयमा चुनावमा जाँदा सहज हुने उनीहरुको आकलन छ।‘गएको चुनावमा एक तिहाइसमेत मत नपाएको पार्टीले सरकार सञ्चालनका लागि गठबन्धन जोगाउन कति सहमति–सम्झौता गर्ने?’ कांग्रेस केन्द्रीय सदस्य प्रदीप पौडेलले भने, अहिलेकै अवस्थामा चुनावमा गए जितिन्छ। यस कारण पनि नेपाली कांग्रेस अर्ली इलेक्सनमा जान तयार छ।

लामो समय सरकार चलाए सरकारका कमजोर पक्षहरुलाई बढाइचढाइ गरेर विपक्षीले चुनावी एजेन्डा बनाउन मौका पाउने उनको तर्क छ।कांग्रेसका अर्का केन्द्रीय सदस्य मीनबहादुर विश्वकर्माले पनि एमाले अध्यक्ष ओलीको प्रस्तावलाई पार्टीले सकारात्मक रुपमा लिएको बताए।विपक्षी दलका नेताले गरेको प्रस्तावलाई कांग्रेसले बेठिक मान्दैन। हामीले सकारात्मक नै मानेका छौँ,’ विश्वकर्माले भने, ‘कांग्रेस तयार छ। आगामी वैशाखमै चुनाव गर्न सकिन्छ।

कांग्रेसका अर्का केन्द्रीय सदस्य अर्जुननरसिंह केसीले पनि जनमत नै अन्तिम विकल्प भएको बताए। तर, समयअगावैको चुनाव कांग्रेसको महाधिवेशन भाँड्ने खेल हुनसक्ने उनको आशंका छ। संसदको अकाल मृत्यु हुनुहुँदैन भन्ने हो। संसदले पूर्णकाल बिताउनुपर्छ,’ उनले भने, ‘अहिले हाम्रो प्राथमिकता महाधिवेशन हो। अर्ली इलेक्सनका नाममा महाधिवेशन अल्मल्याउने खेल हो कि भन्ने गम्भीर आशंका छ।

प्रधानमन्त्री देउवाले आफूनिकटसँग शीघ्र चुनावबारे छलफल गरिसकेको उनीनिकट एक नेताले बताए। शेरबहादुर दाइले वैशाखमै चुनाव गर्नुपर्छ भन्नुभएको छ। बरु, स्थानीय तहको चुनाव ६ महिना पछि सार्दा पनि हुन्छ। संसदीय चुनाव वैशाखमै हुन्छ। कम्युनिस्टहरु फुटेका बेला चुनावमा नगए पछि के हो के हो,’ उनले भने।

ती नेताले गठबन्धनमा रहेका माओवादी केन्द्र र एकीकृत समाजवादीले नियमित समयमै प्रतिनिधिसभा र प्रदेशसभा निर्वाचन गर्नुपर्ने प्रस्ताव राखिरहेका पनि जानकारी दिए। गठबन्धनको प्रस्ताव अर्को मंसिरमा मात्र चुनाव गराउनुपर्ने भन्ने छ,’ उनले भने, ‘तर, त्यसबेला चुनावमा जाँदा सरकारले काम पनि गर्न सक्दैन। बदनाम हुन्छ। त्यही भएर अर्ली इलेक्सन।

सत्ता गठबन्धनमा रहेका माओवादी केन्द्र र एकीकृत समाजवादीले समर्थन नगरे पनि चुनावमा जान कांग्रेसलाई कुनै समस्या नभएको अर्का एक केन्द्रीय सदस्यले बताए।कांग्रेसका एक केन्द्रीय सदस्यले प्रधानमन्त्री देउवा आगामी निर्वाचनमा कम्युनिस्ट पार्टीसँग चुनावी तालमेलको पक्षमा नरहेको दाबी गरे।गत स्थानीय तह निर्वाचनमा माओवादी केन्द्रसँग तालमेल गर्दा पार्टीले ठूलो क्षति बेहोर्नुपरेको कारण आगामी चुनावमा कम्युनिस्ट पार्टीसँग तालमेलको सम्भावना नरहेको उनको भनाइ छ।

शेरबहादुर दाइ यो पल्ट कम्युनिस्टहरुसँग चुनावी तालमेल गर्नुहुन्न भन्नेमा प्रष्ट हुनुहुन्छ,’ उनले भने, ‘एक्लै चुनावमा जान्छौँ, जानुपर्छ भनिरहनुभएको छ।’देउवाका विश्वासपात्र केन्द्रीय सदस्य पनि कांग्रेस एक्लै चुनाव जानुपर्ने बताउँछन्। ‘गठबन्धनसँग मिलेर चुनावमा जानु पर्दैन,’ उनले भने, ‘कांग्रेस एक्लैले सबैतिर जित्छ।

प्रतिक्रिया

आजको ट्रेन्डिङ