आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

डेराभाडा तिर्न नसक्ने संग काठमाडौँमा तीनवटा घर, यस्तो छ रहस्य

प्रकाशित
3K
SHARES

काठमाडौ। एक समय काठमाडौँका सडकमा ठेला चलाएर जीवन गुजारा गर्ने ताराबहादुर कुँवर अहिले सफल व्यवसायीको सूचीमा गनिन्छन्। जीवनमा झार खानु, तर हार नखानु’ भन्ने कथन आत्मसात गर्दै अगाडि बढेका उनी अहिले ‘हजुरलाई नमस्ते ट्रेड लिङ्क’का मालिक हुन् ।

काभ्रेपलाञ्चोकबाट ११ वर्षको हुँदा काठमाडौँ छिरेका उनी अरूको घरको काम छोडेर ठेलागाडा धकेल्न थालेका थिए । ठेलागाडादेखि व्यवसाय काम सुरु गरेका उनी रिक्सा, टेम्पो, ट्रिपर, डोजर हुँदै ‘हजुरलाई नमस्ते ट्रेड लिङ्क’ व्यवसायसम्म स्थापित छन् ।

पछिल्लो समय चक्रपथ सरसफाइका अभियन्ता भनेर चिनिने उनी विभिन्न सामाजिक सङ्घसंस्थामा रहेर कामसमेत गर्दै आएका छन् । हेभी इक्युपमेन्ट व्यवसायी महासङ्घका संस्थापक अध्यक्षसमेत रहेका व्यवसायी ताराबहादुर कुँवरका जीवनका केही भित्री पाटो रातोपाटीको ‘मेरो जीवन’ स्तम्भमा उनकै शब्दमा ।

पकाउने फुर्सद कहाँ : गाउँको मानिस भएकाले मकैको ढिँडो, नेपाली खाना दाल, भात र तरकारी नै मनपर्छ । माछा, मासुलगायत सबथोक मीठो लाग्छ । पिजा, बर्गर टाइपका खानेकुरा मनपर्दैन। पहिले व्यापार, व्यवसायका लागि मानिसहरूको चाकडी गर्न रेस्टुरेन्ट लगेर खुवाउनुपर्ने भएकाले धेरै जान्थेँ ।

अचेल जान्न । रेस्टुरेन्टको बढी मनपर्ने थुक्पा, मम नै हो । पकाउने फुर्सद हुँदैन । फुर्सद भयो र पकाउन मज्जा लाग्छ। सजग छु: फिट्नेसमा सजग छु । एक्सरसाइज गर्छु । पहिले काम धेरै गर्थें, त्यसैले एक्सरसाइज हुन्थ्यो । अहिले फिट्नेसका लागि मर्निङवाक, होटल सोल्टीको फिट्नेस क्लबमा ट्रेडमिल, साइक्लिङ गर्ने, स्टिम बाफ लिने गर्छु ।

घरमा फिट्नेसका लागि ट्रेडमिल, डम्बेल लगायतका सामान छन्। त्यो छोराहरूले प्रयोग गर्दछन् । पहिरन किन्दा पसिना छुट्छ।पहिले हात्तीछाप चप्पल, हाफ पाइन्ट लगाएर हिँडियो । अहिले सर्टपाइन्ट र कोटमा टिपटप भएर हिँड्न मनपर्छ । मनपर्ने पोसाक सर्टपाइन्ट नै हो । दौरासुरुवाल लगाउन सजिलो लाग्छ ।

दौरासुरुवाल लगाउँदा भीआईपी, नेताजस्तो देखिन्छ । त्यसैले दौरा, सुरुवाल, विवाह, व्रतबन्ध लगायतमा विशेष अवसरमा लगाउँछु । पहिरनमा सेतो, रातो, हरियो मेरो मनपर्ने रङ्ग हो । पहिरन सेलमा राखेको छ भने ब्रान्डेड पनि किन्छु । विदेश जाँदा पनि मैले ब्रान्डेड र महँगो पोसाक किनिनँ । मिहिनेत गरेर कमाएको पैसा पहिरनमा खर्च गर्दा पसिना आउँछ।

कलाकारितामा लाग्दा बुबाआमालाई केही दिन सकिनँ

फिल्म क्षेत्रमा गर्व गर्न लायक सीमित निर्देशक छन् । तीमध्येमा पर्छन् मनोज पण्डित । उनले भलै दर्जनौँ फिल्म दिएका नहोलान्, जति फिल्म दिएका छन्, राम्रो क्याटागोरीमा गनिएका छन् । ती फिल्म फरक त छन् नै, विद्रोही र चेतनाको दृष्टिले समेत सबल मानिएका छन् । उनका हरेक फिल्ममा केही न केही विशेषता रहन्छ ।

एक समय उनी फिल्म समीक्षा पनि लेख्थे । फिल्म लेखन, निर्देशनमा सक्रिय उनले केहीअगाडि ‘सिनेमा मन्थन’ नामक पुस्तकसमेत ल्याएका थिए ।फिल्म क्षेत्रमा २० वर्ष बिताइसकेका पण्डितले ‘लक्ष्य’बाट निर्देशनमा डेब्यु गरेका हुन् । त्यसपछि उनका ‘वधशाला’, ‘दासढुङ्गा’, ‘खाग’, लघु फिल्म ‘छाया’ र अहिले ‘एक’ आएको छ । ‘एक’ दशैँको छेको पारेर प्रदर्शनमा आउँदैछ ।

फिल्मका कथामा जसरी उतारचढाव देख्न सकिन्छ मनोजको जीवनको कथा पनि ठ्याक्कै त्यस्तै छ । निर्देशक मनोज पण्डितको जीवनका भित्री पाटो रातोपाटीको ‘मेरो जीवन’ स्तम्भमा उनकै शब्दमा ।

बफ मम पड्काउँछु

हामी बाहुन, क्षेत्रीको परिवारमा सानोमा मासु कम खान पाइन्थ्यो । त्यही भएर मलाई राँगोको मासु खाने शोख बन्यो । राँगोको मासुभन्दा मीठो अहिले पनि केही लाग्दैन । त्यही भएर बफ मम प्रिय छ । त्यसपछि आलुको भुजिया मनपर्छ । यी दुवैको कारणले म निकै मोटाएको छु ।

अर्काे आलुको भुजियासहितको नेपाली दालभात तरकारी मनपर्छ । करेला र कर्कलोको गाभा मनपर्दैन । बाल्यकालमा यी खाना नमिठो खाको भएर होला । मासुमा म लोभी छु । होटलमा खाना खाँदा मासु एक पिस बढी दिए हुन्थ्यो जस्तो लाग्छ ।

रेस्टुरेन्ट जान्छु । आफूले पैसा तिरेर रेस्टुरेन्ट बस्नुभन्दा पनि अरूको पैसामा रेस्टुरेन्ट जान मजा लाग्छ । रेस्टुरेन्टको मनपर्ने खानेकुरा बफ मम नै हो । पकाउन आफूलाई जान्ने ठान्छु । मासु र चिया मीठो पकाउँछु ।

अल्छी छु: म अत्यन्त अल्छी मानिस हुँ । त्यसैले धेरै मोटाएँ । कहिलेकाहीँ दुब्लाउनुपर्छ भन्ने प्लान बन्छ । त्यो प्लान एक घण्टा नि टिक्दैन । फिट्नेसमा ध्यान दिन्न ।

लुगा नकिनेको वर्षौं भयो

बढी मनपर्ने पोसाक सामान्य टिसर्ट र पाइट हो । प्रायः क्याजुअल पोसाक मनपर्छ । श्रीमतीको भनाइअनुसार म पोसाकको जति लापरबाही अन्य केहीमा गर्दिनँ रे । सुटपाइन्टमा आफूलाई कहिल्यै कम्फर्टेबल फिल गर्दिनँ । फर्मल पहिरन कहिल्यै मनपरेन ।

मेरो मनपर्ने पोसाक रङ्ग ग्रे हो । पोसाक केवल शरीर ढाक्नका लागि मात्र हो भन्ने मेरो सोच छ, त्यसैले ब्रान्डमा रुचि रहेछ । मैले पोसाक नकिनेको वर्षौं भयो । श्रीमतीले जबर्जस्ती किनेर लगाउन दिन्छिन् । पोसाकमा खर्च गर्न मनपर्दैन ।

काल्पनिक अध्ययन

अध्ययन धेरै गर्छु । मेरो अध्ययनको दुईवटा पद्धति छ । एउटा प्रश्न राखेर अध्ययन गर्ने र अर्काे कल्पनामा अध्ययन गर्छु । प्रश्नबाट अध्ययन गर्न, किताब, इन्टरनेट विभिन्न माध्यम प्रयोग गर्छु । अर्काे सुन्दर अध्ययन विषय आफैँले काल्पनिकता क्रिएट गरेर अरूको काल्पनिक कुराको अध्ययन गर्छु । अध्ययनको दुवै डाइमेनसनमा काम गर्छु ।

सबैभन्दा प्रिय समय मेरो कल्पनाशीलतामा बित्छ । महिलाले गुमाउने केही छैन’ भन्ने सिमन डेबियरको एउटा किताब अहिले पढ्दै गरेको छु । बढी राजनीतिसँग सम्बन्धित र स्टेट भ्यालुमाथि प्रश्न गर्ने किताब मनपराउँछु । त्यसैले मैले पढ्ने धेरै किताब एनआरकिस्ट मनोविज्ञानसँग सम्बन्धित हुन्छ ।

रुचि छैन त के

घुमघाममा फिटिक्कै रुचि छैन । मेरो कुनै पनि भ्रमण उद्देश्यरहित हँुदैन । मैले कामको, अध्ययनको सिलसिलामा धेरै घुमघाम गरेको छु । मेरो घुमघाम अनुसन्धानमूलक हुन्छ । अनुसन्धानका लागि भने देशको प्रायः सबै ठाउँ पुगेको छु ।

रिसर्च भन्ने मटेरियल भएन भने म कहीँ पनि जान सक्दिनँ । घुमेर मनोरञ्जन मिल्छ भन्ने मलाई लाग्दैन । मेरो बौद्धिकताले जे कुरो महत्त्वपूर्ण ठान्छु । त्यहीँ रमाउँछु । म यो देशको त्यस्तो फिल्म मेकर हो, जसले ८० प्रतिशत देशको भूगोल घुमेको छु । विदेशमा बेलायत र भारत पुगेँ ।

फुर्सदै छैन

फुसर्द भनेको मनोवैज्ञानिक प्रक्रिया हो । मसँग प्रायः प्रश्न हुन्छ । प्रायः कल्पनामा रहन्छु । म प्रश्न र कल्पनाको परिधिमा क्रियाशील भइरहने हुनाले फुर्सदै छैन । सिर्जनात्मकता यस्तो क्षेत्र हो, जहाँ म चौबीस घण्टा व्यस्त रहन्छु ।

ढुकेर गोल हान्थेँ

म शारीरिक रूपमा कमजोर र अल्छी हुनाले शरीर धराप हुने क्रियाकलाप गर्दिनँ । पहिले फुटबलमा रुचि थियो । फुटबल खेलाडी पनि भएँ । तर धेरै दौडन नसक्ने कारणले ढुकेर गोल हान्थँे ।म आफूलाई चतुरे सोच्छु । फुटबलमा पनि आफूले चतुर्याइँ गर्न खोजेँ । तर साथ दिएनन् ।

त्यो कारणले पछि चेसतिर ढल्किएँ । पछिल्लो समय फुटबल हेर्छु । रोनाल्डो र मेसी तिलस्मी पात्रहरूको रूपमा देखिएका भएकाले हो । मसँग अहिले सामसुङ ब्रान्डको मोबाइल छ । मोबाइल आफ्नै सामथ्र्यले किन्न सकेको छैन । श्रीमतीले किनेर दिने गरेकी छन् जहिले पनि । पहिले एप्पलको दिएकी थिइन्, अहिले सामसुङको दिएकी छन् ।

मोबाइलको ब्रान्डसँग सरोकार छैन । काम गर्नुपर्यो भन्ने लाग्छ । मोबाइल मेरो जीवनको महत्त्वपूर्ण पाटो हो । यात्राका क्रममा यो जुनै समय पनि हराउन, टुट्न सक्छ । यसमा राम्रोभन्दा पनि बलियो होस् भन्ने चाहना रहन्छ । फोन गर्न, दिमागमा आएको कुरा टाइप गर्न, भ्वाइस रेकर्ड गर्न, सङ्गीतमा पनि रुचि भएकाले परिकल्पनामा आएका भाका, लय र थिम म्युजिक रेकर्ड गर्न प्रयोग गर्छु । सामाजिक सञ्जाल पनि चलाउनै पर्यो ।

मनोविज्ञानसँग सम्बन्धित फिल्ममा रुचि

फिल्म हेर्छु । राष्ट्रियताको विषयमा बनेका फिल्म सबै हेर्छु । कुनै समय नेपालका अधिकांश फिल्म हेर्थें । पछिल्लो समय साथीभाइले बनाएका फिल्म हेर्छु । उनीहरूले कस्तो फिल्म बनाएका छन् भन्ने जानकारी लिन ।

फिल्म हेरेपछि म उनीहरूलाई प्रतिक्रिया दिन्छु, अपेक्षा पनि गर्छु । पछिल्लो समय फिल्मको प्रतिक्रिया लेनदेन सङ्कुचित हुँदै गएका छन् । बलिउड, हलिउड लगायत सबैतिरका फिल्म हेर्छु । लार्जर देन लाइफ खालको फिल्म हेर्दिनँ म । मानिसको जीवनमा जे पनि हुनसक्छ भनेर व्यख्या गरेका फिल्म बढी हेर्छु । मैले हेर्ने अधिकांश फिल्मका विषय मानिसको मनोविज्ञानमाथि रहन्छ ।

एक दिनमा ११ म्युजिक भिडियो

मेरो पेसा, कर्म जे भने पनि फिल्म हो । २० वर्षदेखि यो क्षेत्रमा निरन्तरछु । आभाषमा फिल्म पढेपछि दीपेन्द्र गोचनको असिस्टेन्टबाट काम सुरु गरेको थिएँ । त्यसपछि यादव खरेलको असिस्टेन्ट भएरसमेत काम गरेँ । १८, १९ वर्षको थिएँ । जतिबेला फिल्म क्षेत्र प्रवेश गरेँ । मैले फिल्मलाई पेसा माने । पेसा भएपछि यो बजारसँग सम्बन्धित भयो ।

म भने विद्रोही, प्रयोगात्मक फिल्म बनाउन थालेँ । प्रयोगात्मक फिल्म बनाउने र यसैबाट बाँच्न खोज्दा जीवनमा फाइनान्सिल उतारचढाव धेरै आए । मेरो आर्थिक जीवन त्यति धेरै सबल छैन । फिल्म क्षेत्रले आर्थिक जीवन सबल बनाउन सक्थ्यो । मैले विद्रोही फिल्म बनाउने भएकाले त्यसको मूल्य चुकाउनुपर्यो । त्यो मूल्य के भने आर्थिक स्थिति अलि कमजोर भयो ।

अहिलेसम्म ७ वटा फिल्म बनाएँ । डकुमेन्ट्री, अन्य अडियो, भिडियो प्रोडक्सन गरेँ । छोटा फिल्महरू पनि गरेँ । एक समय म्युजिक भिडियोमा मैले रेकर्ड बनाएको थिएँ । एक दिनमा ११ वटा म्युजिक भिडियो खिचेर अहमतासमेत प्रदर्शन गरेका थिएँ । कर्मसियल रूपमा मैले म्युजिक भिडियो कहिल्यै गरिनँ ।

पछिल्लो समय जीवन चक्र भन्ने सिरियल गरिरहेको छु । यो पैसाका लागि होइन । स्वास्थ्य क्षेत्रमा योगदान दिन हो । मेरो पछिल्लो फिल्म ‘एक’ हो । ‘एक’ रिलिजपछि अर्काे गर्ने तयारीमा छु । त्यो अहिलेसम्मकै फरक काम हुनेछ ।

ओस्कर उठाउँछु

म कल्पनामा रमाउने मानिस हुँ । परिकल्पना एकदमै सुन्दर लाग्छ । मेरो ओस्कर जित्ने सपना छ । अर्काे सपना यस्तो फिल्म बनाउनेछ, त्यसको दर्शक परिधि नेपाल मात्र नराखोस्, संसारभरिका दर्शकले हेर्न सक्ने होस् । राजनीतिका रूपमा महत्त्वपूर्ण अभियान गर्नसमेत मन छ । जुन अभियानले हाम्रो १८६० मा मिचिएको नेपालको सीमा फिर्ता होस् ।

प्रेम फेसबुकमार्फत्

विवाह भएको दस वर्ष भयो । मैले प्रेम विवाह गरेको हो । म कलाकारितामा थिएँ, उनी लन्डनमा एमफिल गर्दै थिइन् । उनलाई म फिल्म निर्देशक भन्ने पनि थाहा थिएन । मेरो ‘दासढुङ्गा’ भन्ने फिल्म बेलायतमा हेर्न मौका पाइछन् । फिल्म हेरेपछि फेसबुकमा मेरो नाम खोजेर प्रतिक्रिया पठाइन् ।

हाम्रो होल प्रेम फेसबुकमार्फत भयो । त्यसैबाट विवाहको निर्णयमा पुग्यौँ । उनी नेपाल आइन् । त्यसपछि हामीले विवाह गर्यौँ । मानिस खुसी हुनुपर्छ भन्ने मलाई कहिलै लाग्दैन । वास्तवमा भन्ने हो भने म खुसी हुन चाहन्न । खुसीमा रमाउन थालेँ भने म दुःखी हुन्छु भन्ने लाग्छ । मेरो जीवनमा अनेक दुःख छन् । दुःखलाई बुझ्न सक्ने सामथ्र्यको विकास हुनपर्छ भन्ने लाग्छ ।

आफै सङ्गीत गर्छु

सङ्गीतमा एकदमै रुचि छ । म आफैँ पनि सङ्गीत सिर्जन गर्छु । गीतहरू लेख्छु । मेरा गीतहरू पनि आउँदैछन् । सङ्गीतलाई ध्वनिको सबैभन्दा पावरफुल उत्पादन मान्छु । सङ्गीतले फिल्मलाई धेरै सहयोग गर्छ भन्ने बुझेको छु । त्यसैले सङ्गीतमा इन्ट्रेस छ । शब्द भएको सङ्गीतभन्दा मलाई शुद्ध सङ्गीत मनपर्छ । गायन भएकोलाई गीत मात्र भन्छु । शुद्ध सङ्गीत गायनबिना हुनुपर्छ । म त्यो सङ्गीत सुन्छु ।

धेरै मिस्टेक छन्

जीवनमा धेरै मिस्टेकहरू गरेको छु । ममा अहिले जे कुरोको कमी छ, म जे कुरोले आज दुःखी छु । ती सबै मेरो निर्णयले गर्दा भएको हो । तर मैले गरेका निर्णयका कारण आज जीवनमा म हरेक समस्या भोगिरहेको छु भन्ने कुराले कहिल्यै दुःखी बनाउँदैन । किनभने मेरो जीवनका बारेमा मै जिम्मेवार छु भन्ने छ ।

मलाई के कुराको ज्ञान छ भने मेरो समस्या समाधान गर्न मैले नै पहल गर्नुपर्छ र मैले गरेँ भने सक्छु । मलाई जीवनमा आफूप्रति आत्मविकास भएको छ । म मेरो जीवनको हरेक कुराको निर्णयक हुँ । जे पर्छ मैले भोग्नुपर्छ भन्ने थाहा छ । मैले अहिले भोगेको जीवन मैले गरेको कर्मको कारणले हो । त्यसैले मलाई कुनै कुरोको पछुतो पनि छैन । कलाकारितामा नआएको भए इन्जिनियर वा मेडिकल डाक्टर स्योर ।

दुःख त्यही हो

पहिलो फिल्म ‘लक्ष्य’ बनाउन मैले जति मिहिनेत गरेँ त्यो प्रदर्शन गर्र्दा गरिनँ भन्नेमा दुःख लाग्छ । पहिलो फिल्म धेरै मानिसलाई देखाउन पाइनँ भन्ने दुःख छ । त्यो फिल्म २१, २२ वर्षका उमेरको ठिटोको सिर्जनशीलता थियो । त्यो फिल्म हावामा त्यसै गयो । कलाकारितामा लागेर मैले मेरा बुबाआमालाई केही दिन सकिनँ भन्ने दुःख छ ।

बुबाआमाको छोराप्रति एक किसिमको अपेक्षा हुन्छ । मैले फिल्म क्षेत्र रोजेका कारणले बुबाआमाका लागि केही पनि गर्न सकिनँ । मेरा कथ्यहरूले मानिसको जीवनमा एक किसिमको बाटो देखाएकामा खुसी लाग्छ । म आफैँलाई मानिस र समाजलाई बुझ्ने अवसर फिल्मले दियो।

तोम्बा तान्छु्

मापसे कहिलेकाहीँ गर्छु । मेरो परिवारबाट भने वञ्चित छु । जुन समाजमा हुर्किइयो, त्यो समाजले मापसे सिकाउँदो रहेछ । समाजबाट सिकेको कुरो हो । धेरै समय कन्ट्रोल गर्छु । कहिलेकाहीँ नसकिँदो रहेछ । तोम्बा मीठो लाग्छ । त्यसमा रुचि छ । अन्यमा मेरो इन्ट्रेस्ट छैन ।

किड्नी खराब गर्छ कि

म अल्छी छु । म अस्वस्थ्य मानिस हुँ भनेर पनि थाहा छ । खाने कुरामा कन्ट्रोल नगर्ने भएकाले मलाई सुगर र ब्लड प्रेसर हुन्छ कि भन्ने डर छ । धेरै सोच्ने र मेरो मानसिक सोचले समाजमा पनि प्रभाव पार्ने भएकाले मानसिक स्वास्थ्यमाथि चिन्ता लाग्छ ।

राशिमा विश्वास गर्दिनँ

मेरो राशि ‘कर्कट’ हो । ग्रहदशामा विश्वास लाग्दैन । कर्ममा विश्वास लाग्छ । यो विषयमा मलाई ज्ञान छैन । ज्ञान नभएको कुरामा म विश्वास गर्दिनँ । हेराउनु, जुराउने कहिल्यै गरिनँ । परिवारले गर्दछन् । उनीहरूले चिनाको आधारमा गर्दछन् । ती कुरा अधिकांश मिलेको छैनन् ।

मृत्यु डर धेरै

मृत्युलाई सबैभन्दा सुन्दर आयम हो । मृत्यु त्यस्तो तत्त्व हो, जसले मानिसलाई सार्थकता दिन्छ । मानिस हुनुको मजा दिन्छ । मृत्यु हुँदैन थियो भने केही हुँदैन थियो । जन्मको सार्थकता मृत्युले दिएको छ । मृत्युले मानिसलाई सत्य यही हो भनेर चिनाएको छ । तिम्रो सबै कुरोको समाप्ती मृत्युले गर्छ भनेर बुझाएको छ । त्यही भएर मृत्यु जीवनको सबैभन्दा सुन्दर क्षण हो । मृत्यु स्वाभाविक हुनुपर्छ भन्ने लाग्छ ।

जीवनमा मृत्यु हुन्छ भन्ने भएकाले मलाई कलाकार बनाएको हो । मृत्यु छ भन्ने कुराले मलाई त्यस्तो कर्म गर्न प्रेरित गर्यो । जुन कर्मको अन्त्य भौतिक मृत्युले गर्न नसकोस् । मृत्युले अमरत्व खोज्ने एउटा चाहना भयो । त्यो कुराले कलाकारिता रोजेँ । जीवनमा एकपछि अर्काे राम्रो काम गर्ने पे्ररणा मिलिरह्यो, कोसिस गरिरहेँ ।

प्रतिक्रिया

आजको ट्रेन्डिङ