आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

प्रधानमन्त्री देउवाद्वारा दाहालको निधनप्रति दुःख व्यक्त

प्रकाशित
11.5K
SHARES

काठमाडौ। नेपाली कांग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवाले पार्टीको ओखलढुङ्गाका महासमिति सदस्य एवं जिल्ला कार्यसमितिका पूर्वसचिव मित्रसेन दाहालको निधनप्रति दुःख व्यक्त गरेका छन् । दाहालको  २०७७ फागुन ७ गते   बिहान काठमाडौँको ओम अस्पतालमा उपचारका क्रममा हृदयघातबाट निधन भएको हो ।

सभापति देउवाले शोक विज्ञप्तिमार्फत स्व दाहालले पार्टी र नेपालको लोकतान्त्रिक आन्दोलनमा निर्वाह गरेको भूमिकाको स्मरण गर्दै उनको आत्माको चिरशान्तिको कामना र शोक सन्तप्त परिवारजनमा समवेदना प्रकट गरेका छन् ।

विसं २०१९ मङ्सिर ४ गते ओखलढुङ्गाको बरुणेश्वर–४ मा जन्मनुभएका दाहाल विसं २०७४ मा सम्पन्न प्रदेशसभा निर्वाचनमा कांग्रेसको तर्फबाट उम्मेदवार थिए । स्व दाहालले कांग्रेसद्वारा सञ्चालित विसं २०४२ को सत्याग्रह र लोकतान्त्रिक आन्दोलनका क्रममा पटक–पटक गरी डेढ वर्ष जेल जीवनसमेत व्यतीत गरेको पार्टी कार्यालयले जनाएको छ ।

स्व दाहाल राजनीतिक क्षेत्रका साथै लामो समयदेखि दर्जनौँ सरकारी तथा गैरसरकारी, व्यावसायिक, सामाजिक, शैक्षिक र विविध सङ्घसंस्थामा संलग्न रहँदै आएका थिए।

दाहालले कांग्रेसको सङ्गठन निर्माण र नेपालको लोकतान्त्रिक आन्दोलनमा सक्रिय भूमिका निर्वाह गरेका थिए । दाहालको श्रीमती, दुई छोरा र एक छोरी छन् ।उनको  पार्टीको बिषेश सम्मानमा  पशुपति आर्यघाटमा दाहसंस्कार गरिएको थियो।

यसै गरि , सरकारले चाडवाडमा सुरक्षा योजना बनाएर लागू गर्न निर्देशन दिएको छ। सरकारले प्रहरी प्रधान कार्यालयल लाई चाडबाड केन्द्रित सुरक्षा योजना बनाएर लागू गर्न मुलुकका ७७ वटै प्रहरी कार्यालय र मातहतका इकाइलाई निर्देशन दिएको छ । नजिकिँदै गरेको दशैँ, तिहार, छठ, इदलगायत चाडपर्व भयरहितरुपमा मनाउन विशेष सुरक्षा योजना बनाएर लागू गर्न निर्देशन दिइएको केन्द्रीय प्रहरी प्रवक्ता वसन्तबहादुर कुँवरले जानकारी दिनुभयो ।

“चाडपर्वमा कुनै पनि घटना हुन नपाउने गरी ठाउँअनुसारको योजना निर्माण गर्न भनेको छौँ”, प्रहरी त्यसतर्फ केन्द्रित भइसक्यो”, प्रवक्ता कुँवरले रासससँग भन्नुभयो, “कुनै जिल्ला कार्यालयले लागू पनि गरिसके र बाँकीले लागू गर्ने तयारीमा छन् ।”चाडपर्वका बेला मुख्यगरी आर्थिक गतिविधिसँगै मानिसका आवश्यकतासमेत बढ्ने हुँदा बजारमा बढी चहलपहल हुन्छ । साथीभाइ घेटघाटका गतिविधिसमेत बाक्लिदा झै–झगडा तथा आपराधिक क्रियाकलाप हुनसक्छ ।

यस्तै तीव्र गतिमा सवारी साधन चलाउने र बढी यात्रु चढाउँदा दुर्घटना हुनसक्ने खतरासमेतलाई मध्यनजर गरी सुरक्षा योजना बनाउन भनिएको प्रहरी प्रधान कार्यालयले जनाएको छ । चोरी, अपहरण, कालोबजारी, चन्दा आतङ्कजस्ता आपराधिक क्रियाकलाप हुने भएकाले त्यस्ता गतिविधि हुन नपाउने गरी सुरक्षा योजना निर्माण गरी लागू गरिनेछ।

काठमाडौं उपत्यकाका तीन जिल्ला काठमाडौं, ललितपुर र भक्तपुर) मा भने शुक्रबारदेखि नै यो योजना लागू गरिएको छ । उपत्यकामा पाँच हजारभन्दा बढी सुरक्षाकर्मी परिचालन गरी योजना कार्यान्वयन गरिएको रानीपोखरीस्थित महानगरीय प्रहरी कार्यालयले जनाएको छ ।

योजनाअन्तर्गत बढी भिडभाड हुने, आर्थिक गतिविधि बढी हुने क्षेत्र, बैंक तथा वित्तीयसंस्था र यातायात क्षेत्रमा निगरानी बढाउन थालिएको छ । ठाउँठाउँमा सुरक्षा जाँचका लागि चौकी बढाउने, सादा पोशाकमा समेत सुरक्षाकर्मी परिचालन गर्ने र तत्काल परिचालन हुने (क्वीक रेष्पोन्स) टोली गठन गरिएको जनाइएको छ।

यस्तै आकस्मिक जाँच तथा सार्वजनिक सवारी साधनमा समेत सादा पोशाकका सुरक्षाकर्मीले निगरानी गर्ने जनाइएको छ । चाडबाडमा घर फर्कने यात्रुको सुविधाका लागि ठाउँठाउँमा यात्रु सहायता कक्षा स्थापना गरी सहजीकरण गरिने र टिकटमा हुने कालोबजारी नियन्त्रणका लागि पनि प्रहरीको छुट्टै टोली परिचालन हुने जनाइएको छ।

यसैगरि , नेपाली कांग्रेस प्रभावशाली नेता प्रकाशमान सिंहले तोकिएको समयमा १४औं महाधिवेशन सम्पन्न गरेर तत्कालै चुनावमा जानू पर्ने बताएका छन् । नेपाली कांग्रेस काठमाडौ महानगर द्दद्द वडाले आज आयोजना गरेको कार्यक्रममा बोल्दै बिगतका कमी कमजोरीबाट पाठ सिकेर सरकार अघि बढ्न नचाहेको संसद प्रभावकारी बनेर चल्न् नसकेकाले संसदीय मूल्य मान्यता अनुरुप संसदले काम गर्न नपाएपछि फ्रेस ईलेक्सनमा जानू पर्ने बताएका हुन् ।

नेता सिंहले भने, ‘झन्डै दुई तिहाई जनमत पाएको सरकार किन बाहिरनु पर्यो रु विधि नमानेपछि कानुन भन्दा ममाथि बसेपछि मैले जे गरे पनि हुन्छ भनेकाले बाहिरयो भन्दै अनि ओलि सरकार असफल किन भयो भनेर जाने बुझेर फेरि म अब जे पनि गर्न सक्छु भनेर लोकतत्रको मुल्य मान्यता बिपरित संबिधानको धाराको गलत ब्याख्या गरेर न्यायपालिका सरकार गठनमा जोडिएको कुरा लोकतन्त्रका लागि गम्भीर चुनौती हो ।’

उनले गत चुनाव अगाडि आईजिपि प्रकरण र प्रधानन्यायाधीश माथिको महाअभियोगले जनतामा कस्तो प्रभाव पर्यो भन्ने कुरा नबिर्सिन समेत अपिल गर्नु गरे । सिंहले देउवा सरकार ले यतिका दिन लगायर पुर्णता पाए पछि उठेका गम्भीर प्रश्नमाथि ख्याल–ख्याल सोच्न नहुने समेत बताएका छन् ।

नेता सिंहले पार्टी भित्रका केही मान्छेहरुका गलत कार्यको सिङ्गो पार्टीले मूल्य चुकाउनु पर्ने भन्दै पदमा बस्नेले जे मनलागो गर्ने अनि जनतामा हामीले जवाफ दिदै ढाकछोप गर्नु पर्ने अनि आफ्नै नेतालाई खुलाउने काम गर्यो भन्ने मिल्छ भन्दै कडा असन्तुष्टि ब्यक्त गरेका छन् ।

पार्टी भित्रको एउटा समूह सुरुदेखि नै आफू बिरुद्ध गलत भ्रम फैलाउन लागेको भन्दै गणेशमान र मंगलादेबिको छोरा भएर विरासतको राजनीति गर्यो भन्ने आरोपको पनि कडा प्रति वाद नेता सिंहले गरेका थिए ।

आफू बाबू आमाको नामबाट राजनीति नगरेको भन्दै सामान्य कार्यकर्ताले जस्तै बिद्यार्थी जीवनबाटै राजनीतिक कार्यकता बनेर दःुख कस्ट संघर्ष गर्दै जेल नेल भोगेर अगाडि बडेको उनले बताएका छन् ।

आफू जागिर खाएर व्यापार ब्यवसायमा लागेर अनि रिटाड लाईफ राजनिती गर्न आएको हैन् भन्ने कुरा ख्याल गर्न समेत आग्रह गरे । एकथरीले पार्टी भित्रका राज कुमार भनेर हल्ला फैलाएका भन्दै राजकुमार बनेर राजनीति गर्ने गरेको भन्दै आफू कुनै राजकुमार बनेर राजनीतिमा प्रबेश नगरेको कुरा हेक्का राख्न समेत आग्रह गरे ।

आफू सभापतिको तयारिमा लागे पछि केही नियोजित रुपमा आफू बिरुद्ध गलत प्रचार गर्न लागेको प्रकाशमान लाई कहिले नेवार वाद लगाउने कहिले काठमाडौ संग मात्रै जोड्ने गरेको भन्दै यसप्रति आपति ब्यक्त गरे ।

रिटायर्ड लाईफ बिताउन राजनीतिमा लागेकाले गरेको दौडधुपलाई बुझन समेत आग्रह गर्दै आफू पटक–पटक देशका दुरदराज हिमाल पहाड तराई ७७ ओेटै जिल्ला पुगेको समेत बताए । नेता सिहले अवसर पायर काम गर्न नसक्नेहरुको गुनगान गाएर आफ्नो स्वार्थ पुरा गर्ने जमातका कारण पार्टी र लोकतन्त्र कमजोर बनेको भन्दै गलत कुरा लाई आफुले सहि भन्न नसक्ने बताए ।

कांग्रेसको कमजोरीको कारण कम्यिुनिष्ट सतामा पुगेर लोकतन्त्रनै समाप्तिको बाटोमा लागेकाले अब लोकतन्त्र बचाउन कांग्रेस बलियो हुनुपर्छ भन्दै बलियो कांग्रे का लागि नेतृत्व परिबर्तन अपरिहार्य रहेको बताए ।

प्रतिक्रिया