आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

प्रचण्डका लागि पूर्वप्रधानसेनापति रुक्माङ्गत कटवाल फेरि गलपासो बन्ने संकेत

प्रकाशित
1K
SHARES

काठमाडौँ। नेकपा माओवादी केन्दका अध्यक्ष प्रचण्डका लागि पूर्वप्रधानसेनापति रुक्माङ्गत कटवाल फेरि गलपासो बन्ने संकेत देखिएको छ । नेपाली राजनीतिमा कटवाल काण्ड चर्चित छ । यसलाई प्रधानसेनापति प्रकरण पनि भनिन्छ । २०६६ सालमा तत्कालीन प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले तत्कालीन प्रधानसेनापति रुक्माङ्गत कटवाललाई पदबाट हटाएर कुलबहादुर खड्कालाई प्रधानसेनापतिको नियुक्तिपत्र नै दिएका थिए । तर, तत्कालीन राष्ट्रपति डा. रामवरण यादवले निर्णय रोकेका कारण सेनापति कटवाल पदमै रहे । यो प्रकरणपछि प्रचण्डले प्रधानमन्त्री पदबाट राजीनामा दिएका थिए ।

प्रधानसेनापतिलाई हटाउन खोज्ने कदमलाई प्रचण्डले पछि गल्ती भने । उनले राजनीतिक रुपमा निकै ठूलो धक्का खान पुगे । यो घटनापछि प्रचण्ड माओवादीप्रति निकै अनुदार बने । उनले सेवानिवृत्त भएपछि पनि माओवादी र प्रचण्डविरुद्ध आफूलाई उभ्याइरहे ।

अहिले उनै रुक्माङ्गत कटवाल हिन्दु राष्ट्र अभियानको शंखघोष गर्न पुगेका छन् । उनले ३ भदौमा हिन्दु धर्मगुरु र संस्थाहरुलाई साक्षी राखेर संयोजकका रुपमा हिन्दुराष्ट्र स्वाभिमान जागरण अभियानको शंखघोष गरेका छन् ।

कटवाल हिन्दु राष्ट्र अभियानमा लाग्नु अर्थपूर्ण छ । पूर्वप्रधानसेनापति कटवाल निडर परिचय बनाएका हुन् । त्यसमाथि उनलाई माओवादीको कटु आलोचक मानिन्छ । प्रचण्डलाई उनले मुख्य प्रतिद्वन्द्वी देख्दै आएका छन् ।

नेपालमा एकात्मक राजनीतिक प्रणालीबाट संघीय राज्य प्रणालीको स्थापनामा प्रचण्ड मुख्य हुन् । राजसंस्था हटाएर गणतन्त्र स्थापना गर्न उनकै मुख्य योगदान छ । हिन्दुराष्ट्र हटाएर संविधानमा धर्मनीरपेक्ष राख्न उनैले प्रमुख भूमिका खेलेका थिए । त्यसैले हिन्दुराष्ट्र पक्षधरको सक्रियता बढ्दा उनले धर्मनीरपेक्षता जोगाउनुपर्ने खुलेरै बोलेका छन् । बाबुराम भट्टराई र उपेन्द्र यादवले पनि धर्मनीरपेक्षताका् पक्षमा खुलेर बोलेका छन् । शिर्ष नेताहरुमा शेरबहादुर देउवा, केपी शर्मा ओली, महन्थ ठाकुरले धर्मनीरपेक्षताको पक्ष वा विपक्षमा खुलेर बोलेका छैनन् ।

शिर्ष नेतामा प्रचण्डले मात्र धर्मनीरपेक्षताको रक्षाका लागि बोल्दै आएका छन् । यता हिन्दुराष्ट्रका पक्षधरहरु विस्तारै सक्रिय भइरहेका छन् । यसले अब प्रचण्डको मुख्य चुनौती हिन्दुराष्ट्रका पक्षधर हुने देखिएको छ । हिन्दुराष्ट्र अभियानका संयोजक बनेर प्रस्तुत भएका कटवाल नै यो मुद्दामा मुख्य चुनौती बन्न सक्छन् ।

राजनीतिक वृत्तमा अहिले कटवाल नै किन हिन्दुराष्ट्र अभियानमा अघि सरे भन्ने विश्लेषण भइरहेको छ । विगतमा पनि प्रचण्डलाई धक्का दिन सकेकोले उनैलाई हिन्दुराष्ट्रका अभियन्ताहरुले विश्वास गरेको देखिन्छ । हिन्दुराष्ट्रको विपक्षमा खुलेर प्रस्तुत हुनेमा प्रचण्ड र बाबुराम भट्टराई मुख्य हुने निश्चित छ । अन्य दलका शिर्ष नेताहरु पछि मात्र खुल्ने वा खुल्दै नखुल्ने लाइनमा छन् । उनीहरुलाई खुल्न वाध्य पार्न अभियान नै सारिएको देखिन्छ ।

नेपाली राजनीतिमा धर्मको मुद्दा जोडतोडले उठिरहँदा यसलाई बेवास्ता गर्न नसकिनेमा धर्मनीरपेक्षताका पक्षधरहरु पनि देखिएका छन् । यसले अब धर्मको मुद्दाले टकराव हुने निश्चितप्रायः छ । कटवाल यसका लागि अभियानका संयोजक बनेका छन् । यो मुद्दामा प्रचण्ड र कटवाल फेरि आमनेसामने हुने देखिदैछ । प्रचण्डका लागि फेरि कटवाल चुनौती बनेर आएका छन् ।

प्रतिक्रिया