आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

गृह मन्त्रालयको छानबिन समितिले प्रत्यक्षदर्शीसँग लियो बयान, यस्तो छ भित्रि रहस्य

प्रकाशित
1K
SHARES

दार्चुला घटना : गृह मन्त्रालयको छानबिन समितिले प्रत्यक्षदर्शीसँग लियो बयान,अनुसन्धान माथि शंका नगर्न संयोजक जनार्दन गौतमको आग्रहएसएसबीले तुइन चुँडाइदिएपछि जयसिंह धामी बेपत्ता भएको प्रकरणमा छानबिन गर्न गृह मन्त्रालयद्वारा गठित समितिले प्रत्यक्षदर्शीसँग बयान लिएको छ। घटनाबारे अनुसन्धान गर्न गृह मन्त्रालयका सहसचिव जनार्दन गौतम नेतृत्वको समिति मंगलबारदेखि दार्चुलामा छ। जनार्दन गौतम, छानबिन समितिका संयोजक।

सूक्ष्म ढंगले अध्ययन गरेरै प्रतिवेदन आउँछ। हामीले जे भेटाउँछौँ, सत्य–तथ्य नै आउँछ। स्थलगत पनि पुगेर आउँछौँ। प्रतिवेदन विश्वसनीय बनाउनकै लागि प्रत्यक्षदर्शी, सञ्चारकर्मी, राजनीतिक दल, जनप्रतिनिधि र स्थानीय एवं पीडित परिवार पनि भेट्छौँ। प्रत्यक्षदर्शीले के भने अहिले भन्न मिल्दैन, सबै प्रतिवेदनमा आउँछ।

समितिले बुधबार बिहान प्रत्यक्षदर्शी भनिएका कल्यानसिंह धामी, विक्रम रंकोली र अनिता धामीसँग सोधपुछ गरेको हो। उनीहरूलाई सोमबार खलंगा ल्याइएको थियो। तर, प्रत्यक्षदर्शीले दिएको बयानबारे समितिले केही बताएको छैन। उनीहरूले समितिसँग के भने भन्ने अहिले भन्न मिल्दैन, समिति संयोजक गौतमले भने, सबैले भनेका कुरा प्रतिवेदनमार्फत सरकारलाई बुझाउँछौँ। विषयको गाम्भीरता बुझिदिनुपर्‍यो। उनले अन्तर्राष्ट्रिय मुद्दा बनिसकेको घटनाको तथ्यपरक प्रतिवेदन आउने बताए।

त्यसैबीच, समिति संयोजक गौतमले धामी बेपत्ता प्रकरणमा निष्पक्ष अनुसन्धान हुने बताएका छन्। सदरमुकाम खलंगामा बुधबार जिल्लास्थित पत्रकार तथा मानव अधिकारकर्मीसँगको छलफलमा उनले सत्य–तथ्यको नजिक पुगेरै प्रतिवेदन आउने बताए। सूक्ष्म ढंगले अध्ययन गरेरै प्रतिवेदन आउँछ, उनले भने।

संयोजक गौतमले वास्तविकतामा रहेरै प्रतिवेदन सरकारलाई बुझाइने जानकारी दिए। उनले भने, ‘हामीले जे भेटाउँछौँ, सत्य–तथ्य आउँछ। स्थलगत पनि पुगेर आउँछौँ। प्रतिवेदन विश्वसनीय बनाउनकै लागि प्रत्यक्षदर्शी, सञ्चारकर्मी, राजनीतिक दल, जनप्रतिनिधि र स्थानीय एवं पीडित परिवार पनि भेट्दै छौँ। समितिले सूचनाको विश्लेषण गरेरै प्रतिवेदन बनाउँछ।

१५ साउनमा व्याँस गाउँपालिका– २ मालका ३३ वर्षीय धामी महाकालीमा बेपत्ता भएका थिए। बेपत्ता धामी अझै फेला परेका छैनन्। सरकारले छानबिन समितिको प्रतिवेदन आएपछि आफ्नो धारणा सार्वजनिक गर्ने बताएको छ। समितिलाई २७ साउनसम्मको समय दिइएको छ।

छलफलका क्रममा पत्रकार महासंघ दार्चुलाका अध्यक्ष कृष्णसिंह धामीले गृह मन्त्रालय र जिल्ला प्रशासन कार्यालयले घटनाबारे शनिबार निकालेको विज्ञप्तिप्रति आपत्ति जनाए। उनले छानबिन समितिले घटनास्थलमै गएर सत्य–तथ्य बाहिर ल्याउन आग्रह गरे। घटना भारतीय एसएसबीकै कारण भएको हो। यसमा कुनै शंका छैन, अध्यक्ष धामीले भने।

समितिको टोली मंगलबार दार्चुला पुगेसँगै भेटघाट र सूचना संकलनको काममा जुटेको छ। समितिले जिल्लास्थित सुरक्षा निकाय र घटनास्थलमा खटिएको सुरक्षाकर्मीसँग छलफल गरिसकेको छ। समितिमा सुदूरपश्चिम प्रदेशका प्रहरी नायब महानिरीक्षक पुरुषोत्तम कँडेल, राष्ट्रिय अनुसन्धान विभागका निर्देशक हुतराज थापा, सशस्त्र प्रहरी बलका प्रहरी वरिष्ठ उपरीक्षक सुरेशकुमार श्रेष्ठ र दार्चुलाका सहायक प्रमुख जिल्ला अधिकारी ज्योत्सना भट्ट सदस्य छन्। भारतीय प्रशासनले एसएसबीले गस्ती गरेको स्वीकार गरे पनि तुइन नकाटेको दाबी गरेको छ।

भारतसँग छलफल गर्न सरकारलाई सांसदहरूको सुझाब : नारायणकाजी श्रेष्ठ, माओवादी सांसद : यसप्रकारको अमानवीय, उत्पीडनकारी र क्रूर कार्यको घोर निन्दा एवं भत्र्सना गर्छु। घटनाका निम्ति भारतले अविलम्ब नेपाल र नेपाली जनतासँग सार्वजनिक क्षमायाचना गर्न तथा दोषीमाथि तत्काल कडा कारबाही गर्न माग गर्दछु। र, अबका दिनमा यस प्रकारका हेपाहा, उत्पीडनकारी व्यवहार अन्त्य गर्न, नदोहोर्‍याउन पनि जोडदार माग गर्न चाहन्छु।

खिमलाल भट्टराई, एमाले सांसद : एसएसबीले तुइनको तार काटेर जयसिंह धामी नदीमा खसेर बेपत्ता भएका हुन्, देखिजान्ने साक्षीले यो भनिरहेका छन्। बुझ्न बाँकी के छ? भारतीय पक्षको हेपाहा र मिचाहा प्रवृत्ति हो। यस्तो घटनामा नेपाल सरकारका प्रधानमन्त्रीले भारतीय समकक्षीसँग संवाद गर्नुपर्ने होइन र ?
अनिता देवकोटा, कांग्रेस सांसद : म सरकारको ध्यानाकर्षण गराउन चाहन्छु– जयसिंह धामीको घटनामा भारतसँग संवाद गरियोस्। भारतको उच्च तहसँग छलफल गरेर दोषीलाई कानुनी कारबाहीमा ल्याउने प्रयत्न गरोस्। भविष्यमा यस्ता घटना नदोहोरिनका लागि भारतसँग प्रतिबद्धता लिन सकोस्।

प्रतिक्रिया