आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

राष्ट्रपति भण्डारीद्वारा फागुन २३ गतेको लागि संसद अधिवेशन आह्वान

प्रकाशित
264
SHARES

काठमाडौँ । राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले संसद अधिवेशन आह्वान गरेकी छन् । मन्त्रिपरिषद् बैठकले गरेको सिफारिसबमोजिम राष्ट्रपति भण्डारीले २३ गते ४ बजेका लागि संसद् बैठक आह्वान गरेको राष्ट्रपति कार्यालयले जनाएको छ । प्रधानमन्त्री तथा मन्त्रिपरिषद्को कार्यालयबाट सोमबार मात्रै सिफारिस पत्र पेस गरिएको राष्ट्रपति कार्यालयले जनाएको छ ।

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको सिफारिसमा पुस ५ गते राष्ट्रपति विद्यादेवी भण्डारीले असंवैधानिक रूपमा प्रतिनिधिसभा विघटन गरेकी थिइन् । विघटनविरुद्ध सर्वोच्च अदालतमा मुद्दा परेका थिए । सर्वोच्चले ती मुद्दाहरूमाथि सुनुवाइ गर्दै फागुन ११ गते प्रधानमन्त्रीको सिफारिस र राष्ट्रपतिको विघटन घोषणा असंवैधानिक भन्दै प्रतिनिधिसभा पुन:स्थापना गरेको थियो ।

सर्वोच्चले १३ दिनभित्र बैठक बस्ने गरी व्यवस्था गर्न राष्ट्रपति, प्रधानमन्त्री र सभामुखका नाममा परमादेश जारी गरेको थियो । सोहीबमोजिम मन्त्रिपरिषद्ले संघीय संसद् अधिवेशन आह्वानका लागि राष्ट्रपतिसमक्ष सिफारिस गरेको हो ।

झुसे बारुलाहरुले फूर्ती नलाए हुन्छ- प्रधानमन्त्री ओली

प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले संसदबाट अविस्वासको प्रस्ताव पास गरेर आफूलाई हटाएर देखाउन प्रचण्ड–माधव समूहलाई चुनौती दिएका छन् । आइतबार झापास्थित आफ्नो निर्वाचन क्षेत्रमा चीन–नेपाल मैत्रीपूर्ण औद्योगिक पार्कको शिलान्यास गर्दै प्रधानमन्त्री ओलीले आफूलाई हटाएर देखाउन चुनौती दिएका हुन् ।

‘तपाईंहरुले संसद फिर्ता गरेर ल्याउनुभएको छ भने, मुद्दा लडेर ल्याउनुभएको छ भने केपी ओलीलाई पनि हटाएर देखाउनुहोस् ।’ पहिले पनि हटाउँदा जनताले आफूलाई जिताएर पठाएको उल्लेख गर्दै उनले अहिले हटाए तीन करोड जनताबाट फेरि दुई तिहाई मत ल्याएर देखाउने दावी गरे ।

‘त्यसैले चिन्ता गर्नुपर्ने अहिलेको अवस्था होइन’ उनले भने, ‘संसद पुनः स्थापना त भयो । तर, पार्टीको नेता र संसदीय दलको नेता केपी ओली हो । प्रधानमन्त्री केपी ओली छ । उहाँहरु अहिले मसँग हात थाप्न थाल्नु भएको छ राजीनामा गर्दिनुहोस् भनेर ।’

निरंकुश राजतन्त्र र पञ्चायती व्यवस्थाबाट अनेक कष्ट र संघर्ष गरेर देशलाई यहाँसम्म ल्याई पुर्‍याएको उनले बताए । ‘अहिले पनि हामी सही बाटोमा छौँ, देश बनाउने संकल्पमा छौँ’ उनले भने, ‘त्यसैले झुसे बारुलाहरुले फूर्ती नलाए हुन्छ ।’

आफूलाई नेपाली जनताको साथ रहेको प्रधानमन्त्री ओलीको दावी छ । ‘जबसम्म नेपाली जनताको हात आफ्नो टाउकोमा हुन्छ तबसम्म कसैले केही गर्न सक्दैन,’ उनले भने ।

प्रतिनिधिसभा पुनःस्थापनापछि पुष्पकमल दाहाल प्रचण्ड र माधवकुमार नेपाल चितवनबाट हवाई जहाजमार्फत काठमाडौं आएको उल्लेख गर्दै प्रधानमन्त्री ओलीले विमानस्थलबाट सिँधै बुढानिलकण्ठ पुगेर उनीहरुले नयाँ सरकारको प्रधानमन्त्री भइदिन कांग्रेस सभापति शेरबहादुर देउवालाई निवेदन चढाएको दावी गरे ।

‘प्रतिनिधिसभा पुनः स्थापनापछि प्रचण्ड र माधव नेपाल चितवनबाट हवाई जहाज चढेर काठमाडौं आए छन् ।’ उनले भने, ‘उनीहरुको घर त एयरपोर्टबाट दक्षिणतिर छ । तर उनीहरु लागे उत्तरतिर । कहाँ जाने सा’ब भनेर सेक्युरिटीले सोध्यो, बुढानिलकण्ठ । बुढानिलकण्ठ भनेपछि सुतिराखेका बुढानिलकण्ठको पाउँमा पूजा गर्न जान्छन् कि क्या हो भन्ठाने उनीहरुले । सुतिराखेको होइन, उठिराखेको बुढानिलकण्ठतिर पो जान लाग्या रहेछन् ।’

देउवालाई प्रधानमन्त्री भइदिन आग्रह गर्दै प्रचण्ड–माधवले निवेदन हालेको ओलीले बताए । ‘गएर निवेदन हाले । प्रभु संसद पुनःस्थापना भयो । यो केपी ओलीलाई हटाउन प्रभुले प्रधानमन्त्री स्वीकार गर्दिनुपर्‍यो ।’ उनले भने, ‘विभिन्न नन्दीभ्रिङ्गी मिलेर सरकार बनाऊ, नत्र ओलीले यो देशको विकास गर्छ । देशको विकास रोक्नका लागि केपी ओलीलाई हटाउनै पर्‍यो हजुर ।’

तर, प्रचण्ड–माधवको बिन्तीलाई देउवाले स्वीकार नगरेको उनको भनाइ छ । ‘यसो विचार गरे होलान् । यी मान्छे त भरपर्दा छैनन् ।’ उनले भने, ‘पख्नुहोस् म साथीहरुसँग सल्लाह गर्छु । अहिले तपाईंहरु जानुहोस् । अध्याँरो मुख लगाएर बिचराहरु फर्किए ।’

प्रधानमन्त्री ओलीले प्रचण्ड–माधवले गठबन्धन सरकारका लागि जनता समाजवादी पार्टी (जसपा)लाई पनि आग्रह गरेको प्रसंग निकाले । ‘अर्को ठाउँमा गएछन् । हामी मिलेर जाऊँ । मिलेर काम गरौँ भनेछन्,’ उनले भने, ‘त्यसपछि उनीहरुले सोधेछन्, तपाईंहरु कुन पार्टीबाट आउनुभयो, पार्टीको नाम के हो ? झस्याङ्ग भए साथीहरु, कुन पार्टी भन्ने कुन पार्टी !’

प्रतिक्रिया