आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

कहिले आउदैछ कोरोनाको भ्याक्सिन बजारमा, चिनियाँ बिज्ञले गरे फेरी यस्तो दाबी

प्रकाशित
1.7K
SHARES

चीनमा हाल विकास भइरहेको कोरोना भाइरसविरूद्धको खोप यस वर्षको अन्त्यसम्म बजारमा आउने अनुमान गरिएको छ। चीनको मन्त्रीपरिषद्सँग जोडिएको सरकारी निकाय स्टेट काउन्सिलले यस्तो जानकारी दिएको हो। वुहान वायोलिजिकल प्रोडक्टस् रिसर्च इन्सिट्यूट र बेइजिङ प्रोडक्ट्स रिसर्च इन्सिट्यूटले संयूक्तरूपमा विकास गरिरहेको यो खोपको चिकित्सकीय तथा मानवीय परीक्षणको दुई चरण पूरा भइसकेको छ।

चीनको सरकारी स्वामित्वमा रहेको ‘एसेट सुपरभिजन तथा प्रसाशनिक कमिसन’ले चिनियाँ सामाजिक संजाल विच्याटमा खोप वर्षको अन्त्यसम्म उपलब्ध हुने घोषणा गरेको छ। हिन्दुस्तान टाइम्समा प्रकाशित समाचारका अनुसार यी दुबै संस्थाहरू चीनको सरकारी स्वामित्वमा रहेको औषधि निर्माण कम्पनी ‘सिनोफार्म’सँग सम्बन्धित छन्। २ हजार बढी मानिसमा पहिलो दुई चरणको परीक्षण सम्पन्न भइसकेको छ।

‘यसको चिकित्सकीय परीक्षणलाई तीन चरणमा बाँडिएको छ, बजारमा आउनुपूर्व तेश्रो चरण पूरा गरिनेछ। यो वर्षको अन्त्यसम्म वा अर्को वर्षको सुरूवातसम्म खोप बजारमा आउनसक्छ’, घोषणामा भनिएको छ। खोप परीक्षणका दुई चरणबाट प्राप्त तथ्यांकले अन्य खोपको भन्दा सुरक्षा र असरका हिसाबले अझ राम्रो छ।

हाल विश्वभर सय भन्दा बढी खोपको विकास भइरहेको छ र चीनमा मात्रै ५ वटा कोरोना खोपको परीक्षण र विकास चलिरहेको छ। यसैगरी कोरोना भाइरसको उद्गम स्थलमा वुहान कोरोनाको महत्वाकांक्षी ‘न्यूक्लिक एसिड परीक्षण’ पूरा गर्ने लक्ष्यको नजिक पुगेको छ। वुहान शहरले प्रत्येक नागरिकको कोरोना परीक्षण गर्ने घोषणा गरेको थियो।

मे १५ देखि २५ को अवधिमा वुहानका स्वास्थ्य परीक्षणकर्मीहरूले त्यहाँका ६५ लाख बढी नागरिकको परीक्षण गरेका थिए। परीक्षणमा २ सय १८ जनामा लक्षण नदेखिएका कोरोना संक्रमित फेला परेका छन्।

चीनले यो परीक्षण भाइरसको सम्भावित दोश्रो महामारीको खतरालाई ध्यानमा राख्दै गरेको हो। वुहानका केही वासिन्दामा पुनः संक्रमण देखिएपछि ऊ यो महत्वाकांक्षी परीक्षणमा गएको थियो। परीक्षणलाई समयमै सक्न स्वास्थ्यकर्मीहरूले १० देखि २० वटा नमुनालाई एकै ठाउँमा मिसाएर तिनको एकल परीक्षण गरेको थियो। यसक्रममा नतिजा पोजेटिभ आएको समूहका मानिसमध्ये कसलाई पोजेटिभ छ भन्ने जान्न उनीहरू नमुना पुनः छुट्टाछुट्टै परिक्षण गरिएको थियो।

यस्तै ५ महिनादेखि फैलिएको कोरोना भाइरसको महामारीले विश्वभर ६१ लाख ५३ हजारभन्दा बढी संक्रमित भएका छन् । विश्वका २१३ मुलुक र २ पानीजहाजमा गरि ६१ लाख ५३ हजार ३७९ जना संक्रमित भएका हुन् । पछिल्लो २४ घण्टामा १ लाख २४ हजार १०३ जना नयाँ संक्रमित थपिएका छन् । यस्तै एकै दिन अरू ४ हजार ८४ जनाको मृत्यु हुँदा ज्यान गुमाउनेको संख्या ३ लाख ७० हजार ५७६ पुगेको छ ।

३० लाख ४५ हजार ४३१ जनाको उपचार भइरहेकोमा ५३ हजार ५०३ जनाको अवस्था गम्भीर छ भने २७ लाख ३४ हजार ५४६ जना संक्रमणमुक्त भएका छन् । कोरोना भाइरसकै संक्रमणबाट युरोपियन मुलुकहरुमा आइतबार विहान साढे ६ बजेसम्म १ लाख ७३ हजार २८० जनाको मृत्यु भएको छ ।

२० लाख ४ हजार २२६ जना संक्रमित भएकोमा ९ लाख ७८ हजार २४५ जना संक्रमणमुक्त भएका छन् । उत्तर अमेरिकी मुलुकहरुमा १ लाख २३ हजार ४७२ जनाको मृत्यु भएको छ । संक्रमितको संख्या २० लाख ४० हजार ८३३ पुगेको छ । त्यसमध्ये ६ लाख ६८ हजार २६२ जना संक्रमणमुक्त भएका छन् । यस्तै एसियाली मुलुकहरुमा ३० हजार २०७ जनाको मृत्यु भएको छ । ११ लाख ७ हजार ५२१ जना संक्रमित भएकोमा ६ लाख ७२ हजार ३९२ जना संक्रमणमुक्त भएका छन् ।

दक्षिण अमेरिकी मुलुकहरुमा ३९ हजार ३१५ जनाको मृत्यु भएको छ । ८ लाख ४४ हजार ६१९ जना संक्रमित भएकोमा ३ लाख ४५ हजार ८२१ जना संक्रमणमुक्त भएका छन् । अफ्रिकी मुलुकहरुमा ४ हजार ९२ जनाको ज्यान गएको छ भने १ लाख ४३ हजार ७६९ जना संक्रमित छन् । संक्रमितमध्ये ६० हजार ९८७ जना संक्रमणमुक्त भएका छन् । त्यस्तै अष्ट्रेलियासहित ओसिनियाका मुलुकहरुमा १२५ जनाको मृत्यु भएको छ । ८ हजार ७९४ जना संक्रमित भएकोमा ८ हजार १८८ जना संक्रमणमुक्त भएका छन् ।

प्रतिक्रिया