आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

खुशीको खबर – चीनियाँ बैज्ञानिकले पत्ता लगाए, कोरोना लागेको खण्डमा यस्तो कार्य गरे जीवन बच्ने

प्रकाशित
5.8K
SHARES

काठमाडौ । अहिले सिंगो विश्व नै कोरोना भाइरस रोकथामका लागि अनुसन्धानमा लागिरहेको छ । विभिन्न खोजहरु भइरहेका छन् । जानकारहरुका अनुसार कोरोनाभाइरसबाट पीडित बिरामीहरूलाई सास फेर्न गाह्रो हुन्छ । यो बीचमा चिनियाँ अन्वेषकहरूले आफ्नो भर्खरको अनुसन्धानमा थप केही नयाँ कुरा भनेका छन् ।

उनीहरुका अनुसार यदि त्यस्ता बिरामीहरूलाई घोप्टो पारेर सुताइयो भने सास फेर्न सजिलो हुन्छ । यस्तो अवस्थामा मुखमा सिरानी राख्नुहोस् । यो अनुसन्धान कोरोनाभाइरसको उद्गमस्थल वुहानमा भाइरससँग जुधिरहेका बिरामीहरूको लागि गरिएको थियो । जहाँ यो कुराको खुलासा भयो कि बिरामीलाई घोप्टो पारेर मुखमा सिरानी लगाएर सुताउँदा उस्लाई सास फेर्न सहज भयो ।

अमेरिकी जर्नल अफ रेस्पिटरी एण्ड क्रिटिकल केयर मेडिसिनमा प्रकाशित अनुसन्धानका अनुसार भेन्टिलेटरमा कोरोना पीडित उल्टो सुत्नुले फोक्सोमा लाभ पुर्याउन सक्छ । चीनको दक्षिणपश्चिम विश्वविद्यालयका अनुसन्धानकर्ता हाइबो क्यूका अनुसार फोक्सोमा सकारात्मक दबाब बढ्ने बित्तिकै उनीहरूको व्यवहार परिवर्तन हुन्छ । यस्तो अवस्थामा बिरामीले राहत महसुस गर्दछ ।

यो अनुसन्धान वुहानका १२ कोरोना पीडितहरूमा गरिएको थियो । उक्त रिपोर्टले पत्ता लगायो कि नयाँ कोरोनाभाइरस बिरामीहरू तीव्र श्वासप्रश्वासको समस्या सिन्ड्रोमबाट ग्रस्त छन् । ती मेशिन मार्फत अक्सिजन दिइन्छ । चीनमा भर्ना भएका कोरोना बिरामीहरू पनि यो सिन्ड्रोमसँग संघर्ष गरिरहेका थिए । उनीहरुका अनुसार यो शोध एक हप्तासम्म चल्यो । अन्वेषकहरू भन्छन्, ‘बिरामीको शरीरको अवस्थाले पनि उपचारको क्रममा असर गर्छ । जब गलत तरिकाले सुत्छ, शरीरमा अक्सिजनको स्तर कम हुन्छ । अक्सिजन स्तर, फोक्सोको आकार, र भेन्टिलेटरमा रहेको कोरोना बिरामीको एयर–वे प्रेशर परीक्षण गरियो ।’

अनुसन्धानले पत्ता लगायो कि कम्तिमा एक पटक ७ बिरामीहरूको छातीमा राखिएको थियो ९प्रवण स्थिति० थिए । यस्तै, त्यहाँ तीन त्यस्ता व्यक्तिहरू थिए जो प्रवण स्थितिमा थिए, तिनीहरूलाई पनि ईकोमो दिइयो । एक्मो एक प्रकारको जीवन समर्थन प्रणाली हो । तर तपाँईलाई जानकारी गराउँ कि तीन जनाको मृत्यु भैसकेको छ ।

प्रतिक्रिया