आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

के कुखुराको सुप खाँदा कोरोना ठिक हुन्छ ? ६० वर्षीया डाक्टरले गरिन् यस्तो अनौठो दावी

प्रकाशित
2.4K
SHARES

काठमाडौं । अहिले विश्वभर कोरोनाको त्रासले मान्छेहरु दैनिकी खराब बनाएको छ । यो बीचमा बेलायतका एक अनुभवी चिकित्सकले दावी गरेको एक तथ्यले सबैको होस उडाएको छ । उनले सामान्य औषधी र साधारण खाद्यान्न वस्तुहरूको साथ कोरोना भाइरससँग लड्न सफल भएका छन् । ६० वर्षीया चिकित्सक क्लेयर गेराडा रोयल कलेज अफ जनरल प्रक्टिसनर्स ९युके० को प्रमुख हुन् । न्यूयोर्कमा भएको सम्मेलनबाट फर्केपछि उनलाई कोरोना संक्रमण भएको पत्ता लागेको थियो ।

द सनको रिपोर्टका अनुसार डाक्टरले सुरुमा ज्वरो, जोर्नी र टाउको दुख्ने गरेको बताइन् । उनी निरन्तर खोकी लागिरहेको थियो । तर क्लेयर अब कोरोना भाइरस संक्रमणबाट मुक्त भईसकिन् । कोरोना भाइरस संक्रमणलाई रोकथाम गर्न वा उपचार गर्नको लागि कुनै औषधि बनाइएको छैन । डाक्टरहरूले लक्षणहरूको आधारमा मात्र बिरामीहरूको उपचार गर्छन् ।

कोरोना भाइरससँग डराउने क्लेर आशा गर्छिन् कि यदि बुढापाकाहरूलाई पनि संक्रमण भयो भने धेरैजना बाँच्नेछन् । क्लेयरले भनिन्, ‘मेरो शरीरको ऊर्जा समाप्त भएर गयो । उनी सामान्य नोट लिने अवस्थामा थिइनन् । यो रोग बढ्न थालिसकेको थियो ।’ तर क्लेर भन्छिन् कि उनले कहिल्यै आफ्नो जीवन जोखिममा रहेको महसुस गरिनन् ।

क्लेयरले उनको शरीर भाइरससँग पूर्ण ताकतका साथ लडिरहेको थियो भन्दै जानकारी दिइन् । उनले भनिन, ‘म बुझ्छु किन मानिसहरू चिन्तित छन्, तर प्रायः म जस्तो बाँच्ने छन् । यस कारणले गर्दा, अकालमा मृत्यु हुने छैन ।’ क्लेयरले उनका पति जो आफै रोयल कलेज अफ साइकियाट्रिष्टका पूर्व अध्यक्ष हुन् । उनी बिरामी हुँदा उनलक श्रीमान आफुलाई सर्छ कि भनेर मुखमा माक्स लगाएर हिड्ने गरेका थिए ।

६० बर्षे डाक्टरले आफु ५ दिनसम्म ओछ्यानमा थलन परेको जानकारी दिइन् । उनी केवल शौचालयमा जानको लागि उठ्ने गरेकी थिइन् । उनले प्यारासिटामोलको दुई औषधि दिनको तीन चोटि लिन्थे पनि भनेकी छिन् । लेमोनोइड र चिकन सूप पनि उनले पिउँने गरेकी थिइन् । उनले भनिन्, ‘यस्तो देखिन्थ्यो कि कुखुराको सूपले आश्चर्यजनक कार्य गर्यो । यस समयमा उनले आफ्नो पतिसँग फोनमा मात्र कुरा गरिन ।

त्यसैबिच कोरोनाको नराम्रो असर भोगिरहेको पाकिस्तानमा अहिले अवस्था चिन्ताजनक रहेको छ । पाकिस्तानमा अहिले ताजा अवस्थामा झण्डै ३ सय आसपास संक्रमित रहेका छन् । पाकिस्तानमा पहिलो पटक कोरोनाका कारण २ जनाको ज्यान गएको छ । सार्क देशहरुमा एकदम खराब अवस्थामा रहेको पाकिस्तानमा ३०७ जना संक्रमित भएको बताइएको छ ।

इरानमा नराम्रोसँग फैलिएको कोरोनापछि यसको असर पाकिस्तानमा पनि देखिएको हो । यो बीचमा पाकिस्तानका प्रधानमन्त्री इमरान खानले कोरोना भाइरसको बढ्दो प्रभावलाई ध्यानमा राख्दै विश्वका धनी देशहरूसँग सहयोगको लागि अपील गरेका छन् । खानले भने, ‘ठूला देशहरूले पाकिस्तानको ऋण माफ गरि दिनुपर्दछ र आर्थिक सहयोग दिनुपर्दछ ताकि कोरोना भाइरस बिरूद्ध लडाई लड्न सकियोस् ।’ कोरोना भाइरसको कारण पाकिस्तानमा बुधबार २ जनाको मृत्यु भएको छ ।

एक अन्तर्वार्तामा पाकिस्तानी प्रधानमन्त्रीले कोरोना भाइरसको कारण गरीब देशको अर्थव्यवस्था प्रभावित हुने जानकारी दिए । उनले भने, ‘यदि हाम्रो अवस्था बिग्रँदो भयो भने चिकित्सा प्रणालीले यसलाई सम्हाल्न सक्दैन, यो केवल पाकिस्तानमा मात्र होइन भारतमा पनि हुनेछ ।’ इमरान खानले मंगलबार साँझ पाकिस्तानी जनतालाई सम्बोधन गर्ने छन ।

इमरान खानले भने, ‘यही कारणले ठूला देशहरूले साना देशहरूलाई सहयोग गर्नु पर्दछ र आर्थिक सहयोग दिनुपर्दछ ।’ पाकिस्तानी प्रधानमन्त्रीले इरानको उदाहरण दिएर भने, ‘इरानमा प्रतिबन्ध लगाइएको छ, यसै कारण मृत्यु धेरै हुने गरेको छ । अहिलेको लागि प्रतिवन्ध हटाउनु पर्दछ ।’ खानले पाकिस्तान, भारत जस्ता देशहरुमा कोरोना भन्दा पनि भोकमरीले धेरै मान्छेहरु मर्ने बताए ।

प्रतिक्रिया