आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

गर्मीमा हुने कोरोनालाई लिएर विश्व स्वास्थ्य संगठनले जारी गर्यो अर्काे कडा चेतावनी

प्रकाशित
3.1K
SHARES

काठमाडौं । अहिले विश्वभर कोरोना भाइरसले आतंक मच्चाएको छ । अहिलेसम्मको जानकारी अनुसार यो विश्वका १६२ देशहरुमा फैलिएको छ। आजसम्म कुल १ लाख ८३ हजार ७३७ जना संक्रमित भएका छन् । यसबाट ज्यान गुमाउनेहरुको संख्या ७ हजार ७ सय ७७ पुगेको छ । यो खोक्दा र हाँच्छिउ गर्दा हावाको माध्यमबाट फैलिन्छ भन्ने विश्वास गरिएको छ । अहिले बजारमा माक्सको अभाव हुन थालेका खबरहरु

आइरहेका छन् ।धेरैलाई गर्मी मौसम लाग्दा यो संक्रमण फैलिने छैन भन्ने विश्वास थियो । यद्यपि विश्व स्वास्थ्य संगठन (डब्ल्यूएचओ) का विज्ञहरुका अनुसार यसमा सत्यता भने छैन । उनीहरुका अनुसार यो तातो र सुख्खा मौसममा पनि फैलिन सक्छ । यद्यपि यसको प्रभाव अहिलेको जस्तो हुने छैन । जाडो आउने बित्तिकै संक्रमण हुने सम्भावना बढ्नेछ ।

अन्वेषकहरूले भने कि मानव शरीरमा यस भाइरस विरुद्ध प्राकृतिक प्रतिरोध क्षमता छैन । यो मुख्यतः खोक्दा वा हाच्छिँउ गर्दा निस्कने थुकको छिटाबाट फैलन्छ । विज्ञहरूका अनुसार यसबाट बच्नको लागि कसैले तापक्रम बढ्न वा सही मौसम आउन पर्खनु हुँदैन । सार्वजनिक स्थानहरू बन्द गर्न र एकै साथ धेरै व्यक्तिको स्थानहरू जम्मा गर्दा संक्रमणको ताजा घटनाहरू रोक्न मद्दत पुग्न सक्छ ।

पुणे स्थित नेश्नल इन्स्टिच्युट अफ भाइरोलजी (एनआईवी) ले कोभिड–१९ को भाइरस स्ट्रिनलाई अलग गरिसकेको छ । जापान, थाईल्यान्ड, चीन र अमेरिका जस्ता केही अन्य देशहरूले पनि यस्तै गरेका छन् । यस प्रक्रियामा, भाइरस संक्रमित बिरामीको नमूना टिश्यु कल्चरमा राखिन्छ । यस पछि, यसको वृद्धिबारे प्रयोगशालामा निगरानी गरिन्छ ।

यसको साथै भविष्यमा यसको परीक्षण किट्स, खोपहरू र लागूपदार्थको निर्माणमा मद्दत गर्दछ । यद्यपि यो खोप विकास गर्न लामो समय लिन सक्छ । भारतीय मेडिकल रिसर्च काउन्सिल (आईसीएमआर) ले परीक्षणको लागि प्रयोगशालाको संख्या ५१ बाट ६३ बनाएको छ । पहिलो परीक्षणलाई पुष्टि गर्न दोस्रो परीक्षण केवल पुणेको एनआईभीमा आयोजित भइरहेको थियो ।

अब यो सुविधा देशका अन्य ३१ प्रयोगशालामा पनि शुरू गरिएको छ । आईसीएमआर विज्ञहरूका अनुसार यस समयमा संक्रमणलाई रोक्ने कुरामा ध्यान केन्द्रित गरिएको छ । यसलाई धेरै हदसम्म नियन्त्रण गर्न सकिन्छ । यदि संक्रमितलाई १४ दिनसम्म अरु कसैको पनि सम्पर्कमा आउँन नदिने हो भने यो रोक्न सजिलो हुन्छ । अर्को महत्वपुर्ण कुरा कोरोना लागेको भरमा कोही मर्छ भन्ने हुँदैन । एजेन्सी

चीनले कोरोना भाइरस संक्रमणलाई लिएर अमेरिकाले आतंक सिर्जना गरेको आरोप लगाएको छ ।अमेरिकाले शुक्रबार स्‍वास्थ्य संकटकाल घोषणा गर्दै दुई हप्तायता चीन भ्रमण गरेका विदेशीलाई आफ्नो देश भ्रमणमा प्रतिबन्ध लगाउने घोषणा गरेपछि चीनको यस्तो प्रतिक्रिया आएको हो । चिनियाँ विदेश मन्त्रालयका प्रवक्ता हुवा चुङयिङले अमेरिकाको कदमले डर मात्र बढाउने बताइन् ।

चीनमा हालसम्म कोरोना भाइरसबाट १७ हजार भन्दा बढी संक्रमित भइसकेका छन् । जसमध्ये ३ सय ६१ जनाको मृत्यु भइसकेको छ । चीनबाहिर १ सय ५० जनामा यो भाइरसको संक्रमण भएको छ । जसमा फिलिपिन्समा एक जनाको मृत्‍यु भएको छ ।सोमबार पत्रकार सम्मेलनमा प्रवक्ता चुङयिङले सहयोग गर्नुको साटो अमेरिकाले आतंक मात्र बढाउने काम गरेको बताइन् । उनले भनेकी छन् कि चीन भ्रमण गर्नेलाई आफ्नो देश भ्रमणमा प्रतिबन्ध लगाउने र आंशिक रुपमा दूतावासका कर्मचारी फिर्ता गर्ने अमेरिका पहिलो देश हो ।

अमेरिकाको निर्णयपछि अष्ट्रेलियाले पनि चीन भ्रमण गर्नेलाई प्रतिबन्ध लगाएको छ ।विश्व स्वास्थ्य संगठनले प्रवेशमा कडाइ गर्दा अवैधानिक रुपमा प्रवेश गर्ने यात्रीका कारण झन् भाइरस फैलन सक्ने खतरा रहेको बताएको छ ।२३ जनवरीमा अमेरिकाले अत्यावश्यक काम नभएका अमेरिकी नागरिक र उनीहरुको परिवारलाई वुहानबाट स्वदेश फर्किन निर्देशन दिएको थियो ।

३० जनवरीमा विश्व स्वास्थ्य संगठनले कोरोना भाइरसका कारण स्वास्थ्य संकटकाल घोषणा गरेपछि अमेरिकाले चीनमा रहेका २१ वर्षमुनिका आफ्ना नागरिक र उनीहरुङ्को परिवारका सदस्यलाई स्वदेश फर्किन निर्देशन दिएको थियो ।हुवे प्रान्तबाट फर्किने सबै अमेरिकी नागरिकलाई स्वेदश फर्किएपछि १४ दिन क्वारेन्नटाइनमा राखिएको छ ।

विश्व स्वास्थ्य संगठनले नोभल कोरोना भाइरसको प्रकोपलाई विश्वब्यापी महामारी घोषणा गरेको छ । विश्व स्वास्थ्य संगठनले कोभिड–१९ नाम दिएको उक्त भाइरसको प्रकोपले विश्वमा एक लाख १८ हजार व्यक्ति संक्रमित भएका छन् । मृत्यु हुनेको संख्या चार हजार नाघेको छ ।
विश्व स्वास्थ्य संगठनका महानिर्देशक टेड्रोस अडहानोम ग्रेब्रेससले विश्वब्यापी महामारीको घोषणा गर्नुहुँदै कोरोना भाइरसले महामारी निम्तिने

आफूले कहिले नदेखेको टिप्पणी गर्नुभयो । एकै समयमा कुनै रोग अनेकौं देशमा एकै पटक फैलिनुलाई महामारी भनिन्छ ।
विश्व स्वास्थ्य संगठनले चीनको वुहानबाट सुरु भएको कोरोना भाइरस संक्रमणलाई लिएर जनवरीमा विश्वब्यापी स्वास्थ्य संकटकालको घोषणा गरेको थियो । संगठनले यसअघि सन् २००९ मा एच वान एन वान फ्लुलाई महामारी घोषणा गरेको थियो । जसमा विश्वब्यापी रुपमा हजारौं

व्यक्तिको मृत्यु भएको थियो ।चीनको वुहानबाट सुरु भएको संक्रमण पछिल्ला दिनहरुमा चीनमा स्थिर र घट्दो क्रममा रहेपनि यूरोपेली राष्ट्र, अमेरिका र मध्यपूर्वमा भने तिब्र रुपमा फैलिदो छ ।

प्रतिक्रिया