आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

कोरोना विरुद्धको लडाईमा नेपालको ऐतिहासिक सफलता, अमेरिका–चीनले गर्न नसकेको काम गर्यो

प्रकाशित
19K
SHARES

काठमाडौं । विश्वभर महामारीको रुपमा रहेको कोरोना भाइरस सँगको लडाईमा नेपाल विजयी भएको छ । विश्वमा १५२ देहरुमा १ लाख ५६ हजार भन्दा धेरैमा संक्रमित भएर ५ हजार ८ सय भन्दा धेरैको ज्यान लिएको भाइरससँगको लडाईमा नेपालले जितेको हो । नेपालमा एकजना कोरोना संक्रमित रहेका थिए जो निको भएर फर्केका छन् । सरकारको सर्तकता र सर्वसाधारणको सावधानिका कारण नेपालमा नयाँ कोरोना संक्रमितहरु देखिएका छैनन् ।

सार्क देशहरुमा नेपाल पहिलो देश बन्यो जो कोरोनामुक्त भएको छ । सार्क देशहरुमा अहिलेसम्मको जानकारी अनुसार भारतमा १०० जना संक्रमित हुँदा २ जनाले ज्यान गुमाएका छन भने १० जना निको भएका छन् । पाकिस्तानमा ३३ जना संक्रमित हुँदा २ जना निको भएर फर्के भने ३१ जनाको उपचार जारी रहेको छ ।

अफगानस्तानमा अहिलेसम्म ११ जना संक्रमित देखिएका छन्, जस्को उपचार जारी रहेको छ । बंगलादेशमा ५ जना संक्रमित हुँदा २ जना ठिक भएर गएका छन भने ३ जनाको उपचार भइरहेको छ । सार्कको अर्को देश माल्दिभ्समा १० जनाको उपचार जारी रहेको छ । भुटानमा १ जना संक्रमित भएका थिए जस्को उपचार चलिरहेको छ ।

श्रीलंकामा १० जना संक्रमित हुँदा ९ जनाको उपचार भइरहेको एकजना निको भएर फर्केका छन् । नेपालले विश्वमा शक्ति राष्ट्रहरुले गर्न नसकेको महान कार्य गरेर देखाएको छ । चीन, अमेरिका लगायत शक्ति राष्ट्रहरुले गर्न नसकेको काम नेपालले गरेर देखाएको छ । चीनमा जम्मा ८० हजार ८४४ जना संक्रमित हुँदा ३ हजार १९९ जनाले ज्यान गुमाउनु परेको छ ।

चीनले ६६ हजार ९१३ जनालाई निको पारेर घर फर्काएको छ भने बाँकी १० हजार ७३२ जनाको उपचार जारी रहेको छ । अमेरिकामा अहिलेसम्मको जानकारी अनुसार ६० जनाले ज्यान गुमाएका छन् । अमेरिकामा संक्रमितहरुको संख्या ३ हजार नजिक रहेको छ, जस्मा ५६ जना ठिक भएर गएका छन् । इटाली, इरान लगायत युरोपका देशहरुमा कोरोनको महामारी डरलाग्दो भएको छ ।

इटलीमा २१ हजार १५७ जना संक्रमित हुँदा १ हजार ४४१ जनाले ज्यान गुमाएका छन् । यहाँ १७ हजार ७५० जना अस्पतालमा उपचार गराइरहँदा १ हजार ९६६ जना निको भएका छन् । इरानमा जम्मा १२ हजार ७९ जना संक्रमित हुँदा ज्यान गुमाउनेहरुको संख्या ६११ रहेको छ । अहिलेसम्म इरानमा ४ हजार ३३९ जना निको भएका छन् । दक्षिण कोरियामा ८ हजार १६२ जना संक्रमित हुँदा ७५ जनाले ज्यान गुमाएका छन् । दक्षिण कोरियामा अहिलेसम्म ८३४ जना निको भएर फर्केका छन् ।

त्यसैबिच विश्वका विभिन्न देशमा फैलिदै गएको कोरोना भाइरस विरुद्धको खोप प्रयोग योग्य हुन अझै तीन महिना लाग्ने चिनियाँ अधिकारीले बताएका छन्।’हामीले अहिले कोरोना भाइरसका पाँच स्वरूपलाई छुट्याउन सफल भएका छौँ जसमध्ये दुई यसको खोप निर्माणका लागिउपयोगी देखिएका छन्।’ कम्तीमा तीन महिनामा खोपलाई परीक्षणमा ल्याउन सकिने आशा गर्न सकिने खोपका लागि अनुसन्धानमा संलग्न रहेका चिनियाँ विषेशज्ञ लि लाङजुनले बुधबार जानकारी दिए।

चिनियाँ समाचार संस्था सिन्ह्वासँगको अन्तवार्ताका क्रममा उनले खोपको विकासका लागि गर्नुपर्ने विभिन्न प्रक्रियागत कामहरु भइरहेको बताए।चिनियाँ स्वास्थ्य अधिकारीहरुले बिहीबारसम्ममा सात हजार ७११ जनामा कोरोना भाइरसको सङ्क्रमण पुष्टि भएको जनाएका छन्। संक्रमणबाट अहिलेसम्म १७० जनाको मृत्यु भइसकेको छ।

कोरोना भाइरसका कारण सर्वाधिक पिडित चीनले यस भाइरसविरुद्ध खोप तयार भइरहेको जनाएको छ ।कोरोना भाइरस कोभिड–१९ को खोपको विषयमा अनुसन्धान तिब्र भइरहेको र आगामी महिनाबाट आपतकालीन प्रयोगमा उपयोगमा ल्याइने चिनियाँ अधिकारीले जनाएका छन् ।

चीनको राष्ट्रिय स्वास्थ्य आयोगको विज्ञान तथा प्रविधि विकास केन्द्रका निर्देशक झेङ झोङवेईले यसको जानकारी गराएका हुन् ।उनका अनुसार खोपका लागि भाइरसबारे व्यापक अनुसन्धान गरिएको छ । भाइरसबारे अनुसन्धान गर्ने र बुझ्ने काम भइरहेको भन्दै उनले सोहीकारण अनुसन्धानमा केही ढिलाई समेत भइरकेको उल्लेख गरेका छन् ।

आगामी महिनाबाट केही खोप परीक्षणका लागि अनुमति दिइने केन्द्रीय सरकारी अधिकारी डिङ सियाङयाङले दावि गरेको अन्तर्राष्ट्रिय संचारमाध्यमले उल्लेख गरेका छन् ।उनी हुवेई प्रान्तमा कोरोना भाइरसको विषयमा अध्ययन गर्दै आएका सरकारी अधिकारी भएको बताइएको छ ।

कोरोना एक अज्ञात भाइरस हो । यो कसरी सर्छ र संक्रमण बढ्छ भन्नेबारे चिकित्सकले यकिन बताउन सकेका छैनन् । मानिसबाट मानिसमा सर्दा कुन माध्यमबाट सर्छ भन्ने समेत यकिन पत्ता लागेको छैन ।सोहीकारण खोप तयार पार्न समेत चूनौति थपिएको छ । तर यस रोगको संक्रमणबाट संसारभर ३२ सय मानिसले ज्यान गुमाइसकेका छन् ।करीव १ लाख मानिसमा संक्रमण देखिएको छ । पछिल्लो समय चीनमा संक्रमण र मृत्युको दर कम भएपनि विश्वका अन्य भूभागमा तिब्र रुपमा फैलिएको छ ।

 

प्रतिक्रिया