आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

एकैक्षणमा सुर्खेत बन्यो रणभूमी

प्रकाशित
28.9K
SHARES
?????????????????????????????????????????????????????????

काठमाडौं । प्रदेश नम्बर ६ को मुटु मानिएको सुर्खेतमा त’नाब सुरु भएको छ । सुर्खेतको भेरिगङ्गा नगरपालिका–१२ छिन्चु बजारमा हिजो राती मंगलबार बेलुका ८ बजेर २५ मिनेट जादा बा ३ ख ६३५२ नम्बरको फोर्स गाडिले ठक्कर दिदा एक युवकको उपचारको क्रममा नेपालगन्ज लैजादै गर्दा बाटोमा नै मृत्यु भएको विषयलाई लिएर त’नाव भएको छ ।

भेरिगङ्गा नगरपालिका ४ का अन्दाजी ३२–३३ बर्षका राजु बोहोरा आफ्नो भे ४ प ६३३८ नम्बरको मोटरसाइकल रोकि हिड्ने क्रममा पछाडि बाट आइ ठक्कर दिई गम्भीर घाइते बनाएको थियो । सुर्खेतमा उपचार सम्भव नभएपछि उपचारको क्रममा नेपालगन्ज लैजादै गर्दा मृत्यु भएको अस्थाई ट्राफिक पोस्ट छिन्चुले बताएको छ ।

अहिले छिन्चु देखि छोटा तथा लामा दुरिकै कुनै पनि यातायातका साधन चलेका छैनन् । त्यस्तै छिन्चु बजारका सम्पुर्ण पसलहरु आफन्तहरुले बन्द गरि आन्दोलन गर्ने तयारिमा रहेका छन । उता उक्त फोर्स मसिनाको जङ्गलमा छोडी फोर्स गाडिका चालक र मालिक सम्पर्क बिहिन भएका छन ।

याेपनि

धेरै नै सं’वेदनशील मानिएको प्रकरणको अनुसन्धान सुरु भएको छ । भारत झारखण्ड राज्यमा वर्षौ पहिले घटेको बकोरिया कान्ड अनुसन्धान गर्न पलामूमा सीबीआई पुगेको छ । सातबर्वा ओपी क्षेत्रको बकोरिया गाउँमा ५ बर्ष अघि भएको घटनाको अनुसन्धान गर्न सीबीआई टोली पलामू पुगेको हो ।

दुई भागमा विभाजित टोलीले यहाँ १५ दिन शि’विर बनाउनेछ र घटनाको वास्तविकता पत्ता लगाउनेछ । टोलीमा संलग्न सीबीआई अधिकारीहरूको एक भागले प्रहरी का’रबा’हीमा मा’रिएका १२ व्यक्तिको परिवारको बयान लिनेछ र अर्को समूहले उक्त मु’ठभे’ड़मा संलग्न पुलिस अधिकारीहरूको बयान लिनेछ ।

मंगलबार पहिलो दिन सीबीआई अधिकारीहरूले मेदिनीनगर परिसरमा बन्द कोठामा ६ प्रहरी अधिकारी र कर्मचारीहरूको बयान रेकर्ड गराएका छन् ।यसमा तत्कालीन अभियानका एएसपी कन्हैया सिंह, तत्कालीन डीएसपी पीके बरवार, ओपी इन्चार्ज मोहम्मद रुस्तमका ड्राइभर र सतबरवा ओपीका तत्कालीन मुन्शी दरोगा हरीश पाठक र गुलाम रब्बानी रहेका छन् ।

सीबीआई टोलीको नेतृत्व एएसपी स्तरका अधिकारीहरू हुन्छन् । यस अवस्थामा, सीबीआईको एक टोली मृतकको परिवारलाई सोधपुछ गर्न गएको छ । अर्को टोलीले अफिसरहरूसँग छुट्टै कुरा गर्दैछ र बयान लिइरहेको छ । बकोरिया मु’ठभे’डको एफआईआर दर्ता गर्ने दारोगा मोहम्मद रुस्तमले आफ्नो बयान बदलेका छन् ।

मोहम्मद रुस्तम अब एक सीबीआई आधिकारिक साक्षि बनेका छन् । दारोगा हरीश पाठक र गुलाम रब्बानी पहिले नै बकोरिया मु’ठभे’डसँग सम्बन्धित विभिन्न तरिकाहरु अपनाइरहेका छन् । यस केसमा अनुसन्धानको क्रममा मो.रुस्तमका ड्राइभरले पनि बिभिन्न बयान दिएका छन ।यो उल्लेखनीय छ कि २२ अक्टुबर २०१८ मा, सीबीआई उच्च अदालतको आदेशमा उक्त के’सको छा’नबि’न गरिरहेको छ । मु’ठभे’ड़ बकोरियामा ८ जुन २०१५ मा भएको थियो । यसमा, पुलिसले १२ जना माओवादीहरुलाई मा’रेको दाबी गरेको थियो ।

पछि, परिवारले यसलाई नक्कली मु’ठभे’ड भन्दै उच्च अदालत गएका थिए । सुनुवाईको क्रममा उच्च अदालतले यो मु’द्दा सीबीआईलाई हस्तान्तरण गर्यो । दुई नाबालिग र एक शिक्षकलाई पनि प्रहरीले मारेका थिए भनिएको छ ।बकोरिया मु’द्दाको अनुसन्धान गर्ने सीबीआईले हालसम्म करिब २५० सरकारी, गैर–सरकारी व्यक्तिको बयान संकलन गरेको छ । सोही आधारमा सीबीआई टोलीले प्रत्येक बुँदालाई जाँच्न कोशिश गरिरहेको छ ।पहिले यो के’स सीआईडी अन्तर्गत थियो । सीआईडीले २ वर्ष ६ महिना भन्दा लामो समय अनुसन्धान पछि मा’रिएकालाई चिनाउन सीआईडी ​​सक्षम भयो र अहिले यो मु’द्धा सीबीआईले हेर्ने भएको छ ।

 

प्रतिक्रिया