आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

धुम्रपान गर्नेलाई मात्र होइन नजिक बस्नेलाई समेत हुन्छ यस्तो खतरनाक असर, तर कसरी ?

प्रकाशित
3.2K
SHARES

काठमान्डाै । सुर्तीमा ४ हजार किसिमका स्वास्थ्यलाई असर गर्ने रासायनिक पदार्थहरु हुन्छन् । ती मध्ये ४५ किसिमका रसायनहरुले क्यान्सरको विकास गराउँछ ।धुम्रपान गर्ने व्यक्तिलाई दम,खोकी, ब्रोङ्काइटिस र क्यान्सर हुने जोखिम उच्च हुन्छ । तपाईलाई जानकारी नै होला धुम्रपान गर्ने व्यक्तिलाई फोक्सो,पेट फियो, मुत्रनली र पाठेघरको क्यान्सर हुने जोखिम बढी हुन्छ ।

त्यतिमात्र होइन धुम्रपान गर्ने व्यक्तिमा मुटु रोग, मस्तिष्कमा रक्तश्राव हुने, गर्भको बच्चा कमजोर हुने र काम गर्ने क्षमतामा समेत कमी हुने समस्याहरु देखिन्छ ।तपाईले धुम्रपान गर्नुहुन्न भने यी रोग लाग्ने सम्भावना कम छ भनेर सोच्दै हुनुहुन्छ होला । तर तपाईलाई थाहा छ ? धुम्रपान नगर्दैमा यी रोगको जोखिमबाट मुक्त हुन सकिँदैन । यदि तपाई धुम्रपान गरिरहेको व्यक्तिको नजिक बस्नुहुन्छ भने तपाईलाई पनि यी रोगहरु लाग्ने सम्भावना अधिक हुन्छ ।

धेरै समय धुम्रपान गर्ने व्यक्तिको नजिक रहेका महिनाहरुमा क्यान्सर हुने सम्भावना २० देखि ३० प्रतिशत रहन्छ । अर्थात तपाईले धुम्रपान गर्नुहुन्न, तर तपाई धुम्रपान गरिरहेको मानिसहरुसँगै उनीहरुले उडाएको चुरोटको धुँवाको नजिक नियमित बस्दा त्यसको असर तपाईलाई पनि पर्छ ।यस्तै गर्भवती वा स्तनपान गराउने महिलाले धुम्रपान गर्दा उसको बच्चालाई दम, खोकी, कानको संक्रमण, क्यान्सर, निमोनिया र ब्रोङ्काइटिस हुने समस्या प्रवल मात्रामा देखिन्छ ।

धुम्रपानले धुम्रपान गर्ने व्यक्तिको स्वास्थ्यमा मात्र होइन, त्यसका वरिपरि रहेका धुम्रपान नगर्ने व्यक्तिलाई पनि असर परिरहेको हुन्छ ।धुम्रपान गर्ने आमाबाबुको बच्चालाई धुम्रपान नगर्ने व्यक्तिको बच्चा भन्दा निमोनिया हुने सम्भावना दोब्बर रहने अध्ययनले देखाएको छ ।आमा, बुबाले धुम्रपान गर्दा नवजात शिशुलाई घाँटी दुख्ने, खोकी लाग्ने, स्वास्थ्य जन्मिएको बच्चा पनि रोगी हुने र अकालमा मृत्यु हुनसक्ने जोखिम रहन्छ ।स्तनपान गराइरहेकी आमाको दुधमा विषालु रासायनहरु हुन्छन् । जसले शिशुको स्वास्थ्यलाई असर पुर्‍याउँछ ।

धुम्रपान छोड्दा हुने फाइदा यस्तो छ :फोक्सोको दम, खोकी, ब्रोङ्काइटिस, क्यान्सर, मुटुरोग, टिबी रोग लाग्नबाट बच्न सकिन्छ,मुखको क्यान्सर लाग्नबाट बच्न सकिन्छ,गर्भ नतुहिने र जन्मिएका शिशु स्वास्थ्य हुने गर्छन्,धुम्रपान नगर्दा दाँत, औला पहेंला हुँदैनन्,बच्चालाई निमोनिया कम हुन्छ,पैसाको बचत हुन्छ छोराछोरीले धुम्रपान गर्न सिक्दैनन्,धुम्रपान नगर्दा आसपासका अन्य व्यक्तिलाई पनि असर हुँदैन ।सुर्तीमा ४ हजार किसिमका स्वास्थ्यलाई असर गर्ने रासायनिक पदार्थहरु हुन्छन् । ती मध्ये ४५ किसिमका रसायनहरुले क्यान्सरको विकास गराउँछ ।

धुम्रपान गर्ने व्यक्तिलाई दम,खोकी, ब्रोङ्काइटिस र क्यान्सर हुने जोखिम उच्च हुन्छ । तपाईलाई जानकारी नै होला धुम्रपान गर्ने व्यक्तिलाई फोक्सो,पेट फियो, मुत्रनली र पाठेघरको क्यान्सर हुने जोखिम बढी हुन्छ ।त्यतिमात्र होइन धुम्रपान गर्ने व्यक्तिमा मुटु रोग, मस्तिष्कमा रक्तश्राव हुने, गर्भको बच्चा कमजोर हुने र काम गर्ने क्षमतामा समेत कमी हुने समस्याहरु देखिन्छ ।

तपाईले धुम्रपान गर्नुहुन्न भने यी रोग लाग्ने सम्भावना कम छ भनेर सोच्दै हुनुहुन्छ होला । तर तपाईलाई थाहा छ ? धुम्रपान नगर्दैमा यी रोगको जोखिमबाट मुक्त हुन सकिँदैन । यदि तपाई धुम्रपान गरिरहेको व्यक्तिको नजिक बस्नुहुन्छ भने तपाईलाई पनि यी रोगहरु लाग्ने सम्भावना अधिक हुन्छ ।

धेरै समय धुम्रपान गर्ने व्यक्तिको नजिक रहेका महिनाहरुमा क्यान्सर हुने सम्भावना २० देखि ३० प्रतिशत रहन्छ । अर्थात तपाईले धुम्रपान गर्नुहुन्न, तर तपाई धुम्रपान गरिरहेको मानिसहरुसँगै उनीहरुले उडाएको चुरोटको धुँवाको नजिक नियमित बस्दा त्यसको असर तपाईलाई पनि पर्छ ।

यस्तै गर्भवती वा स्तनपान गराउने महिलाले धुम्रपान गर्दा उसको बच्चालाई दम, खोकी, कानको संक्रमण, क्यान्सर, निमोनिया र ब्रोङ्काइटिस हुने समस्या प्रवल मात्रामा देखिन्छ ।धुम्रपानले धुम्रपान गर्ने व्यक्तिको स्वास्थ्यमा मात्र होइन, त्यसका वरिपरि रहेका धुम्रपान नगर्ने व्यक्तिलाई पनि असर परिरहेको हुन्छ ।

धुम्रपान गर्ने आमाबाबुको बच्चालाई धुम्रपान नगर्ने व्यक्तिको बच्चा भन्दा निमोनिया हुने सम्भावना दोब्बर रहने अध्ययनले देखाएको छ ।आमा, बुबाले धुम्रपान गर्दा नवजात शिशुलाई घाँटी दुख्ने, खोकी लाग्ने, स्वास्थ्य जन्मिएको बच्चा पनि रोगी हुने र अकालमा मृत्यु हुनसक्ने जोखिम रहन्छ स्तनपान गराइरहेकी आमाको दुधमा विषालु रासायनहरु हुन्छन् । जसले शिशुको स्वास्थ्यलाई असर पुर्‍याउँछ ।

धुम्रपान छोड्दा हुने फाइदा यस्तो छफोक्सोको दम, खोकी, ब्रोङ्काइटिस, क्यान्सर, मुटुरोग, टिबी रोग लाग्नबाट बच्न सकिन्छ,मुखको क्यान्सर लाग्नबाट बच्न सकिन्छ,गर्भ नतुहिने र जन्मिएका शिशु स्वास्थ्य हुने गर्छन्,धुम्रपान नगर्दा दाँत, औला पहेंला हुँदैनन्,बच्चालाई निमोनिया कम हुन्छ ।

प्रतिक्रिया