आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

नयाँ नक्सामा पनि भारतको पुरानै गलत दाबी – महानिर्देशक जोशी

प्रकाशित
1.4K
SHARES

काठमाडौँ । नापी विभागका महानिर्देशक प्रकाश जोशीले भारतले शनिबार सार्वजनिक गरेको नयाँ नक्सा ‘भारतीय पक्षको पुरानै दाबी अनुसार’ रहेको बताउँदै यो नयाँनौलो उत्खननको विषय नरहेको बताएका छन् । ‘कालापानी र सुस्ता हाम्रो तहको प्राविधिक समितिले सुल्झाउन नसकेको विषय हो,’जोशीले भने,‘यो विवादित मामला सुल्झाउन प्राविधिक समितिले धेरैअघि परराष्ट्र सचिवस्तरीय उच्च संयन्त्रलाई जिम्मा लगाइसकेको छ । यसबारेमा निर्णय गर्ने कार्यादेश हामीसँग छैन ।’

भारतले दाबी गरेका र नयाँ नक्सामा पारेका भूभाग नेपालले समेत दाबी गर्दै आएको र प्राविधिक रुपमा हामी यो आधारलाई प्रमाणित गर्न सक्ने तहमा रहेको भन्दै महानिर्देशक जोशीले यसलाई नयाँ समस्याका रुपमा नलिन आग्रह गरेका छन् । नेपाल–भारत सिमावर्ती समस्यालाई सम्बोधन गर्न सन् ८० को दशकमा बनेको संयुक्त प्राविधिक समितिले सन् २००७ भित्रमा विवादित भनिएका ७८ बिन्दूमध्ये ७६ वटामा समाधान पहिल्याएको थियो । तर, कालापानी र सुस्ता भने दुवै पक्षको दाबीमा परेका छन् । उब्जिएको समस्याबारे प्रतिक्रिया लिन खोज्दा परराष्ट्र सचिव शंकरदास बैरागी सम्पर्कमा आउन चाहेनन् ।

भारतको गृहमन्त्रालय र नापी विभागद्वारा जारी नयाँ नक्शामा नेपालको दार्चुला जिल्लामा पर्ने कालापानी क्षेत्रलाई आफ्नो भूभागमा समावेश गरिएको छ । यसअघिको पुरानो नक्शामा पनि उक्त क्षेत्रलाई भारतकै भूभागका रुपमा समेटिएको थियो । उत्तरी राज्य जम्मुकश्मीर औपचारिक रुपमा दुई वटा केन्द्रशासित राज्यमा विभाजित भएसँगै नरेन्द्र मोदी सरकारले यही शनिवार भारतको नयाँ नक्शा सार्वजनिक गरेको हो ।

५ अगष्टमा संविधानमा रहेको उत्तरी राज्य जम्मुकश्मीरलाई विशेषाअधिकारसहितका व्यवस्था समेटिएका धारा ३७० र ३५ (क) खारेजी र यो मुस्लिम बहुल राज्यलाई दुईवटा वटा केन्द्रशासित प्रदेश (युनियन टेरोटरी–यूटी) मा विभाजन गर्ने निर्णय समेत गरेको थियो । दुईवटा यूटीमा विभाजन गर्ने निर्णय ३१ अक्टोबरको मध्यरातबाट लागू हुने गरी कार्यान्वयन गरिएको थियो । त्यसको दुई दिन पछि गत शनिबार भारतको गृहमन्त्रालय र केन्द्रीय नापी विभागले नयाँ नक्शा जारी गरेको हो । कान्तिपुर

प्रतिक्रिया