आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

भोट गन्दा गन्दै कांग्रेस नेतालाई हर्टअट्याक, मत गणना स्थलमै गयो ज्यान

प्रकाशित
1.8K
SHARES

काठमाडौँ । भारतमा जारी लोकसभा निर्वाचनको मतगणनाले विश्वको ध्यान खिचिरहेको छ । सुरुवाती मतपरिणाम अनुसार काग्रेसआई लाई नराम्रो सँग झड्का लागेको छ । काग्रेस आइ लस्जास्पद पराजयको दिशातिर अघि बढिरहेको छ भने भारतीय प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको पार्टी सानदार जित सँगै फेरि अर्को कार्यकाल सरकारको नेतृत्व गर्न कम्मर कसेर लागेको छ ।

चुनावी परिणामले निराश काग्रेसआइ लाई फेरि अर्को खबरले निराश बनाएको छ । काग्रेस आइका एक जना नेताले मत गन्दा गन्दै मत गणना स्थलमानै हृदयघात भएर ज्यान गुमाएका छन् । मतगणनास्थलमा सीहोर जिल्लाका कांग्रेस अध्यक्ष रतन सिंह ठाकुरलाई हृदयघात भएको भारतीय सञ्चारमाध्यम पञ्जाबकेशरीले जनाएको छ । मतगणनाको अपडेटले उनको स्वास्थ्यमा खराब आयो र त्यससँगै उनलाई हृदयघात भयो ।

उनलाई हतारहतार अस्पताल लगिएपनि ज्यान भने बच्न सकेन । मध्यप्रदेशको सबै २९ सिटका लागि मतगणना जारी छ । सबैभन्दा रोचक भिडन्त भोपाल संसदीय सिटका लागि छ । यहाँ भाजपा प्रत्यासी प्रज्ञा ठाकुरको भिडन्त पूर्वमुख्यमन्त्री तथा कांग्रेस प्रत्यासी दिग्विजय सिंह छन् । मतपरिणाम आजै बेलुका आइपुग्नेछ ।

यसैबिच भारतीयमा विभिन्न चरणमा गरेर सम्पन्न लोकसभा निर्वाचनको मतगणना सरु भएको छ । मतगणना सुरु भए सँगै अहिले विश्वको आँखा भारततर्फ मोडिएको छ । भारतको लोकसभाको मत परिणामको सोझो असर नेपालमा पनि पर्दछ । आज बिहान बाट सुरु भएको मतगणनामा प्रधानमन्त्री मोदीको पार्टी भाजपाले सुरुवाती अग्रता लिएको छ ।

काग्रेसका कार्यकर्ता सुरुमै निराश भएका छन् ।विश्वकै सबैभन्दा ठूलो प्रजातान्त्रिक अभ्यासको उत्सवको रुपमा रहेको भारतीय लोकसभा चुनावको मतगणना बिहीबार भइरहेको छ । ५४२ लोकसभा सिटका लागि ३९ दिन लगाएर सात चरणमा चुनाव भएको हो ।

गएको अप्रिल ११ मा पहिलो चरणको मतदान भएको थियो र यहि मे १९ मा अन्तिम अर्थात सातौँ चरणमा मतदान सम्पन्न भएको हो । बिहान ८ बजेपछि सुरु भएको मतगणनामा सुरुवाति रुझान सत्ताधारी भाजपा तर्फ बढि देखिएको छ ।

अन्तिम चरणको मतदान सकिएपछि आएका अधिकांश एक्जिट पोलमा वर्तमान सत्तारुढ एनडिए गठबन्धनलाई नै यसपटक पनि बहुमत आउने देखिएको छ । तर कांग्रेससहितको विपक्षी गठबन्धन युपिएले एक्जिट पोलमा कुनै सत्यता नरहेको बताएका छन् । कांग्रेस अध्यक्ष राहुल गान्धीले ट्वीट गरेर आफ्ना कार्यकर्तासँग कर्ममा विश्वास गर्न आग्रह गरेका छन् ।

तर भाजपासहितको सत्तारुढ गठबन्धन भित्र भावी सरकारका बारेमा तयारी सुरु भएको पनि बताइन्छ । यसपटकको चुनावमा ९० करोड भन्दा बढि मतदाता योग्य थिए, ५४३ लोकसभा सिटका लागि । भारतको चुनावमा मतदान योग्य व्यक्तिको संख्या विश्वको कुल जनसंख्याको १० प्रतिशत भन्दा बढि हो ।

भारत सन् १९४७ मा बेलातबाट स्वतन्त्र भएपछि पहिलो पटक सन् १९५१–५२ मा चुनाव भएको थियो । अहिले चुनावमा मतदान योग्य रहेका मतदाताको संख्या अमेरिकाको भन्दा झण्डै चार गुणा बढि हो । प्रजातान्त्रिक अभ्यास गर्ने देशमा भारतपछि अमेरिका दोस्रो स्थानमा आउँछ जनसंख्या या मतदाताका हिसाबले ।

यो चुनावमा जुन पार्टीले जित्छ उसले आगामी पाँच वर्ष विश्वको ठूलो प्रजातान्त्रिक देशको नेतृत्व सम्हाल्ने छ । यसलाई अहिलेका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीको समीक्षाका रुपमा पनि लिइएको छ । अर्थतन्त्रका हिसाबले पनि भारत विश्वको शक्ति राष्ट्रमा पर्छ । अहिले भारतको जनसंख्या १।३४ बिलियन भन्दा बढि छ र चाँडै नै १।३९ बिलियन जनसंख्या रहेको चीनलाई उछिन्दै विश्वको सबैभन्दा बढि जनसंख्या युक्त देश बन्ने देखिएको छ ।

किसानका समस्या, गरिबी र बेरोजगारी भारतको सबैभन्दा ठूलो चुनौति हो र अहिलेको चुनावी मुद्दा पनि त्यहि बनेको छ । तर नरेन्द्र मोदीको भाजपाले राष्ट्रियताको मुद्दालाई प्रमुख बनाएको छ ।

सन् २०१४ को चुनावमा भन्दा यसपटक ८३ मिलियन मतदाता थपिएका छन् । निर्वाचित भएका लोकसभा सदस्यबाटै सबैभन्दा ठूलो दल अर्थात बहुमत ल्याउने दलका नेता प्रधानमन्त्री बन्ने छन् । यस्तो हुन नसकेमा गठबन्धनका नेता प्रधानमन्त्री बन्ने छन् ।

अहिलेका प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदीका मुख्य प्रतिद्वन्द्वीका रुपमा कांग्रेसका राहुल गान्धी रहेका छन् । भारतको संसदमा लोकसभा र राज्यसभा गरि दुई सदन छ । लोकसभा सबैभन्दा शक्तिशाली छ । लोकसभामा रहेका ५४३ सिट मध्य बहुमतका लागि २७२ सिट चाहिन्छ ।

पछिल्लो चुनाव अर्थात सन् २०१४ को चुनावमा नरेन्द्र मोदीको पार्टी भारतीय जनता पार्टी ९बिजेपी० ले २८२ सिट जितेको थियो । यस्तै राहुल गान्धीको पार्टी कांग्रेसले ४४ सिट मात्रै जितेको थियो । कांग्रेसले सन् २००९ को चुनावमा २०६ सिट जितेको थियो ।

मोदीको पाँच वर्षे कार्यकालको जनमत संग्रहका रुपमा लिइएको चुनावमा हिन्दु बाहुल्य भारतमा उनको चर्चा बढि छ । तर उनीमाथि विभाजनको राजनीति गरेको आरोप पनि छ । भारतमा २० करोड भन्दा बढि मुस्लिमको बसोबास छ ।

प्रतिक्रिया