आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

इराकमा टर्कीको सैन्य आक्रमण, इस्तानबुलमा भीषण विष्फोट

प्रकाशित
2.1K
SHARES

काठमाडौं। रुस र युक्रेनबीच भएको युद्धबीच टर्कीले इराकमा सैन्य कारबाही सुरु गरेको छ। टर्कीले उत्तरी इराकको कुर्दिस्तानमा सैन्य आक्रमण सुरु गरेको छ। टर्कीका रक्षामन्त्री हुलुसी अकरले यसको पुष्टि गरेका छन्।

टर्कीका रक्षामन्त्रीले टर्कीका लडाकु विमान, हेलिकप्टर र ड्रोनले कुर्द लडाकुहरूलाई निशाना बनाएर उनीहरूको शिविर, सुरुङ, आश्रयस्थल र हतियार भण्डारमा आक्रमण गरेको बताए।

रक्षामन्त्रीले भने, टर्कीतर्फबाट कुर्दिस्तान वर्कर्स पार्टीको लक्ष्यलाई निशाना बनाइएको थियो। उनले यसअघि टर्कीका सेनाका कमाण्डोहरू पनि इराकको सीमामा प्रवेश गरेको बताए ।

रक्षामन्त्री हुलुसी अकरले भने, टर्कीका लडाकु विमानहरूले पीकेकेसँग सम्बन्धित आश्रयस्थलहरू, बंकरहरू, सुरुङहरू, हतियार भण्डारहरू र मुख्यालयहरूमा सफलतापूर्वक आक्रमण गरेका छन्। उत्तरी इराकमा कुर्द लडाकुहरूको पकड छ।

र उनीहरूले टर्कीमा आक्रमण गर्न यो क्षेत्र प्रयोग गर्छन्। रक्षा मन्त्रीले टर्कीले विगत दशकहरूमा कुर्द लडाकुहरू विरुद्ध धेरै सीमापार हवाई र जमिनी अभियान सञ्चालन गरेको बताए।

यस पटक आक्रमणहरू उत्तरी इराकको माटिना, जाप र अवाशिन-बास्यान क्षेत्रमा गरिएको थियो’, उनले भने। टर्कीले कुर्दिश लडाकुहरूको संगठन पीकेकेको आधारमा कारबाही गर्‍यो।

पीकेकेलाई अमेरिका र युरोपेली संघले पनि आतंकवादी संगठन घोषणा गरिसकेको छ। कुर्दहरू सिरिया, इरान र आर्मेनियामा बस्छन्। तिनीहरूको जनसंख्या करिब २.५ देखि ३.५ करोड छ।

यस्तो अवस्थामा कुर्दहरूले आफ्नो नयाँ देश निर्माणको माग निरन्तर उठाइरहेका छन्। यसका लागि उनीहरुले जनमत संग्रह पनि गरेका छन्।यसैबीच टर्कीको इस्तानबुलमा सोमबार ठूलो विस्फोटको आवाज सुनिएको छ।

यसमा १० जना घाइते भएको बताइएको छ। विस्फोट इस्तानबुलको बेयोग्लु जिल्लामा भएको हो। यहाँ उद्धार कार्य जारी छ। यो विस्फोट एक आवासीय भवनको भूमिगत केबल लाइनमा भएको बताइएको छ।

विष्फोटपछि उक्त आवासीय भवनबाट मानिसहरूलाई बाहिर निकालिएको थियो। त्यस्तै,बेलायतले भर्खरै युक्रेनलाई म्यान पोर्टेबल एयर डिफेन्स सिस्टम म्यानप्याड्स दिएको छ। यी वास्तवमा स्टारस्ट्रीक मिसाइल हुन्, जसलाई एकल व्यक्तिले सजिलै प्रहार गर्न सक्छ।

जसका कारण कम उचाइमा उड्ने विमानलाई खसाल्न सकिन्छ। तोप, सशस्त्र वाहन वा हेलिकप्टर एक क्षणमा नष्ट गर्न सकिन्छ। युक्रेनी सेनाले यही हतियारको सहायताले रुसी हवाई आक्रमणमा अवरोध गरिरहेको छ।

रुसी लडाकु विमान वा हेलिकप्टर राडारबाट बच्न पर्याप्त तल उड्छन्। जहाँ युक्रेनी सेनाले तिनीहरूलाई खसाल्न मौका पाउँछ। तिनीहरूले म्यान पोर्टेबल एयर डिफेन्स सिस्टम म्यानप्याड्सको प्रयोग गरेर स्टारस्ट्रीक मिसाइलहरूको साथ सही सही निशाना लगाउँछन्।

स्टारस्ट्रीक मिसाइलले सुसज्जित म्यानप्याड प्रणाली सन् १९९७ देखि बेलायती सेनामा रहेको छ। यो १९८० मा डिजाइन गरिएको थियो। हालसम्म यसको ७ हजार थान बेलायतमा बनेको छ। यसको वजन मात्र १४ किलोग्राम छ। यसको लम्बाइ ४ फिट ७ इन्च छ।

अर्थात्, यसलाई उठाउन, बोक्न वा सञ्चालन गर्न सजिलो हुन्छ। स्टारस्ट्रीक मिसाइलको मार क्षमता ३ देखि ७ किलोमिटरसम्म रहेको छ। यसको वारहेडमा तीनवटा विस्फोटक तीर जडान गरिएको छ। यी टंगस्टन एलोयबाट बनेका छन्।

जसले ट्याङ्क जस्ता बाक्लो फलामका गाडीलाई समेत छेड्छ । त्यसपछि विस्फोटक हुन्छ । तीर ४५० ग्राम वजनका छन्। यसको लन्चर तीन प्रकारका हुन्छन्। पहिलो सेल्फ-प्रोपेल्ड, जुन कम्प्युटरबाट सेट गरिएको हुन्छ। यसले लक्ष्यलाई देखेपछि स्वचालित रूपमा आक्रमण गर्दछ।

दोस्रो- तीन राउन्ड लाइटवेट लन्चर। यो सामान्यतया ट्याङ्क वा सशस्त्र सवारी साधनहरूमा माउन्ट गरिन्छ। तेस्रो म्यान-पोर्टेबल लन्चर। अर्थात्, एक व्यक्तिले यसलाई उठाएर जहाँबाट पनि मिसाइल प्रक्षेपण गर्न सक्छर दुश्मन वाहन वा विमान उडाउन सक्छ।

यो हतियारबाट निशाना लगाउन लेजर लाइट छ। शत्रुको विमान वा तोप हेर्न जुम लेन्स छ। चालकले लेन्सबाट हेरेर लेजर लाइट सेट गर्छ, त्यसपछि मार्क दायरामा आउनेबित्तिकै स्टारस्ट्रीक मिसाइल हानिन्छ।

स्टारस्ट्रीक मिसाइलको सबैभन्दा ठूलो फाइदा यो हो कि यसले राती पनि आक्रमण गर्न सक्छ। यसलाई इन्फ्रारेड, रेडियो, रडारमा जडान गरेर पनि चलाउन सकिन्छ। अर्थात्, यसले ध्वनि, ताप र रेडियो तरंगहरूका आधारमा पनि शत्रुलाई आक्रमण गर्न सक्छ।

हाल स्टारस्ट्रीक मिसाइलका ८ प्रकार छन्। एटीएएसके भनेको एयर-टू-एयर स्टारस्ट्रीक मिसाइल हो। यो अपाचे हेलिकप्टरमा जडान गरिएको छ। दोस्रो एलएमएल भनेको लाइटवेट मल्टिपल लन्चर हो, जसमा तीनवटा मिसाइलहरू हुन्छन्, यसलाई हुम्वी वा ट्याङ्कबाट पनि प्रहार गर्न सकिन्छ।

सीस्ट्रिक भनेको नौसेनाको लागि डिजाइन गरिएको संस्करण हो। यसमा ६ मिसाइल र २४ मिसाइलहरूको समूह समावेश छ। सेल्फ प्रोपेल्ड एसपी एचभीएम अर्थात् ८ राउन्ड लन्चर बख्तरबंद गाडीको माथि माउन्ट गरिएको छ। यस बाहेक थप ८ वटा मिसाइल राख्न सकिन्छ।

स्टारस्ट्राइक अमेरिकी सेनाको लागि डिजाइन गरिएको मिसाइल प्रणाली हो। स्टारस्ट्रीक मार्क-२ अहिले तयारीमा छ। थोर/मल्टी मिशन सिस्टम एमएमएस चारवटा मिसाइलहरूको प्रणाली हो, जुन ट्रकमा राखिएको हुन्छ। र्यापिड रेंजर हतियार लन्चर जुन सानो बख्तरबंद वाहन मा माउन्ट गरिएको छ।

स्टारस्ट्रिक मिसाइल हाल इङ्ल्यान्ड, दक्षिण अफ्रिका, थाइल्याण्ड, इन्डोनेसिया, मलेसिया र युक्रेनले प्रयोग गरिरहेका छन्। जसले कुनै पनि ठूलो सेनाको हवाई वा जमिन आक्रमणलाई रोक्न यो भरपर्दो हतियार भएको देखाउँछ।

प्रतिक्रिया

आजको ट्रेन्डिङ