आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

विश्वलाई चकित पार्दै, रूस र युक्रेनका राष्ट्रपतिबीच ठूलो सम्झौता

प्रकाशित
5.7K
SHARES

काठमाडौं। रुस र युक्रेनबीच झण्डै दुई महिनादेखि युद्ध चलिरहेको छ। बीच-बीचमा वार्ता पनि भएको छ तर स्थितिमा खासै परिवर्तन आएको छैन। वार्ता प्रभावहीन भए पनि दुई देशबीच केही सम्झौता भएको छ।

यसै क्रममा अहिले युक्रेनी राष्ट्रपति भोलोदिमिर जेलेन्स्कीले रुसी बन्दी रिहा गर्ने घोषणा गरेका छन्। बदलामा, रुसले मारिउपोलमा युक्रेनी नागरिक र सैनिकहरूको सुरक्षित उद्धार गर्न अनुमति दिनेछ।

यसअघि पनि रुस र युक्रेनबीच यस्ता सम्झौता भइसकेको छ जसमा दुवै देश ‘सेफ करिडोर’मा सहमत भएका छन्। अब फेरि एकपटक आफ्ना नागरिकको सुरक्षाका लागि राष्ट्रपति जेलेन्स्कीले यो ठूलो कदम चालेका छन्।

यो निर्णय यसकारण पनि महत्त्वपूर्ण छ किनभने रूसी सेनाले मारिउपोल क्षेत्रमा ठूलो मात्रामा विनाश गरेको छ। यो त्यही क्षेत्र हो जहाँ रुसी सेनाले धेरै सफलता पाएको छ ।

यस्तो अवस्थामा यहाँबाट युक्रेनी नागरिकको उद्धार ठूलो चुनौती बनेको थियो । अब युक्रेनले त्यही चुनौतीलाई कम गर्न रुसी कैदीहरूलाई रिहा गर्नेछ।

अहिले युद्धको केन्द्र कीभभन्दा डोनबास बनेको छ। यो त्यही क्षेत्र हो जहाँ अहिले रुसी सेनाले आक्रमण गरिरहेको छ। निरन्तर सैन्य कारबाही भइरहेको देखिन्छ। यो क्षेत्र कब्जा गर्नको लागि हर प्रयास गरिएको छ।

युक्रेनले रुसले पछिल्लो २४ घण्टामा १० पटक डोनबास क्षेत्रमा आक्रमण गर्ने प्रयास गरेको तर हरेक पटक असफल भएको दाबी गरेको छ। त्यसैगरी मारिउपोलका बारेमा पनि युक्रेनले केही क्षेत्रमा रुसी सेनालाई फिर्ता गरेको दाबी गरिरहेको छ।

अहिले यी दाबीसँगै दुवै देशबाट लगातार चेतावनी पनि दिइँदै आएको छ, भर्खरै रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले सेनाले सरमत ब्यालेस्टिक मिसाइलको सफल परीक्षण गरेको घोषणा गरेका थिए।

यस विशेष अवसरमा उनले अब दुश्मनले आफ्नो देशमा आक्रमण गर्नुअघि पक्कै पनि दुईपटक सोच्ने बताए। यस परीक्षणमा अमेरिकी पक्षबाट कुनै ठूलो प्रतिक्रिया आएको छैन।केवल यत्ति भनिएको छ कि उनीहरूलाई यो परीक्षणको बारेमा पहिले नै थाहा थियो।

र रसियाले मात्र नियमित परीक्षण गरेको छ। त्यस्तै बेलायतले भर्खरै युक्रेनलाई म्यान पोर्टेबल एयर डिफेन्स सिस्टम (म्यानप्याड्स) दिएको छ। यी वास्तवमा स्टारस्ट्रीक मिसाइल हुन्,जसलाई एकल व्यक्तिले सजिलै प्रहार गर्न सक्छ।

जसका कारण कम उचाइमा उड्ने विमानलाई खसाल्न सकिन्छ । तोप, सशस्त्र वाहन वा हेलिकप्टर एक क्षणमा नष्ट गर्न सकिन्छ। युक्रेनी सेनाले यही हतियारको सहायताले रुसी हवाई आक्रमणमा अवरोध गरिरहेको छ ।

रुसी लडाकु विमान वा हेलिकप्टर राडारबाट बच्न पर्याप्त तल उड्छन्। जहाँ युक्रेनी सेनाले तिनीहरूलाई खसाल्न मौका पाउँछ । तिनीहरूले म्यान पोर्टेबल एयर डिफेन्स सिस्टम (म्यानप्याड्स)को प्रयोग गरेर स्टारस्ट्रीक मिसाइलहरूको साथ सही सही निशाना लगाउँछन् ।

स्टारस्ट्रीक मिसाइलले सुसज्जित म्यानप्याड प्रणाली सन् १९९७ देखि बेलायती सेनामा रहेको छ। यो १९८० मा डिजाइन गरिएको थियो। हालसम्म यसको ७ हजार थान बेलायतमा बनेको छ । यसको वजन मात्र १४ किलोग्राम छ। यसको लम्बाइ ४ फिट ७ इन्च छ । अर्थात्, यसलाई उठाउन, बोक्न वा सञ्चालन गर्न सजिलो हुन्छ।

स्टारस्ट्रीक मिसाइलको मार क्षमता ३ देखि ७ किलोमिटरसम्म रहेको छ । यसको वारहेडमा तीनवटा विस्फोटक तीर जडान गरिएको छ। यी टंगस्टन एलोयबाट बनेका छन्। जसले ट्याङ्क जस्ता बाक्लो फलामका गाडीलाई समेत छेड्छ । त्यसपछि विस्फोटक हुन्छ ।

तीर ४५० ग्राम वजनका छन् । यसको लन्चर तीन प्रकारका हुन्छन्। पहिलो सेल्फ-प्रोपेल्ड, जुन कम्प्युटरबाट सेट गरिएको हुन्छ । यसले लक्ष्यलाई देखेपछि स्वचालित रूपमा आक्रमण गर्दछ। दोस्रो- तीन राउन्ड लाइटवेट लन्चर ।

यो सामान्यतया ट्याङ्क वा सशस्त्र सवारी साधनहरूमा माउन्ट गरिन्छ। तेस्रो म्यान-पोर्टेबल लन्चर । अर्थात्, एक व्यक्तिले यसलाई उठाएर जहाँबाट पनि मिसाइल प्रक्षेपण गर्न सक्छर दुश्मन वाहन वा विमान उडाउन सक्छ।

यो हतियारबाट निशाना लगाउन लेजर लाइट छ। शत्रुको विमान वा तोप हेर्न जुम लेन्स छ। चालकले लेन्सबाट हेरेर लेजर लाइट सेट गर्छ, त्यसपछि मार्क दायरामा आउनेबित्तिकै स्टारस्ट्रीक मिसाइल हानिन्छ।

स्टारस्ट्रीक मिसाइलको सबैभन्दा ठूलो फाइदा यो हो कि यसले राती पनि आक्रमण गर्न सक्छ। यसलाई इन्फ्रारेड, रेडियो, रडारमा जडान गरेर पनि चलाउन सकिन्छ। अर्थात्, यसले ध्वनि, ताप र रेडियो तरंगहरूका आधारमा पनि शत्रुलाई आक्रमण गर्न सक्छ।

हाल स्टारस्ट्रीक मिसाइलका ८ प्रकार छन्। एटीएएसके भनेको एयर-टू-एयर स्टारस्ट्रीक मिसाइल हो। यो अपाचे हेलिकप्टरमा जडान गरिएको छ। दोस्रो एलएमएल भनेको लाइटवेट मल्टिपल लन्चर हो, जसमा तीनवटा मिसाइलहरू हुन्छन्।

यसलाई हुम्वी वा ट्याङ्कबाट पनि प्रहार गर्न सकिन्छ। सीस्ट्रिक भनेको नौसेनाको लागि डिजाइन गरिएको संस्करण हो। यसमा ६ मिसाइल र २४ मिसाइलहरूको समूह समावेश छ।

सेल्फ प्रोपेल्ड एसपी एचभीएम अर्थात् ८ राउन्ड लन्चर बख्तरबंद गाडीको माथि माउन्ट गरिएको छ। यस बाहेक थप ८ वटा मिसाइल राख्न सकिन्छ । स्टारस्ट्राइक अमेरिकी सेनाको लागि डिजाइन गरिएको मिसाइल प्रणाली हो।

स्टारस्ट्रीक मार्क-२ अहिले तयारीमा छ । थोर/मल्टी मिशन सिस्टम एमएमएस चारवटा मिसाइलहरूको प्रणाली हो, जुन ट्रकमा राखिएको हुन्छ। र्यापिड रेंजर हतियार लन्चर जुन सानो बख्तरबंद वाहन मा माउन्ट गरिएको छ।

स्टारस्ट्रिक मिसाइल हाल इङ्ल्यान्ड, दक्षिण अफ्रिका, थाइल्याण्ड, इन्डोनेसिया, मलेसिया र युक्रेनले प्रयोग गरिरहेका छन्। जसले कुनै पनि ठूलो सेनाको हवाई वा जमिन आक्रमणलाई रोक्न यो भरपर्दो हतियार भएको देखाउँछ।

प्रतिक्रिया

आजको ट्रेन्डिङ