आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

युक्रेनले रूस भित्रै छिरेर आ’क्रमण थाल्यो, २ सहरमा भिषण हवाइ हमला

प्रकाशित
4.8K
SHARES

एजेन्सी। रुस र युक्रेनबीचको यु’द्ध अहिले झन् खतरनाक बन्दै गएको छ। अब युक्रेनले पनि रुसमा प्रवेश गरी आक्रम’ण गर्ने रणनीति अपनाइरहेको रुसले दाबी गरेको छ।

रुसले बिहीबार दुई युक्रेनी सैन्य हेलिकप्टर आफ्नो सीमामा प्रवेश गरी आवासीय भवनमा ब’म प्र’हार गरेको दाबी गरेको छ। रुसले यीआक्रमणमा धेरै सर्वसाधारण घाइते भएको दाबी गर्दै आएको छ ।

यद्यपी युक्रेनले त्यस्तो कुनै पनि आक्रमण नगरेको जनाएको छ। रुसले युक्रेनले सीमावर्ती बेलगोरोड र ब्रायनस्कमा आक्र’मण गरेको दाबी गरेको छ । यसअघि रुसले युक्रेनले बेलगोरोडको रेल पुलमा आ’क्र’म’ण गरेको आरोप लगाएको थियो।

बेल्गोरोडका मेयर व्याचेस्लाभ ग्लाडकोभले युक्रेनी आक्रमण’मा कुनै हताहत नभएको र रेल पुलमा मात्र क्षति पुगेको दाबी गरे। क्षतिग्रस्त रेल पुल युक्रेनको डोनबास प्रान्तबाट ६ दशमलव ५ किलोमिटर टाढा रहेको छ।

यो रेल पुल रूसका लागि धेरै महत्त्वपूर्ण थियो किनभने यसले सैन्य उपकरणहरू आपूर्ति गरिरहेको थियो। यो महिना बेल्गोरोडमा युक्रेनी सेनाले गरेको यो दोस्रो आक्रमण हो।

यस महिनाको सुरुमा रुसले युक्रेनले बेल्गोरोड तेल भण्डारमा आक्रम’ण गरेको आरोप लगाएको थियो। तर, युक्रेनले पनि यसलाई अस्वीकार गरेको छ। रुसले युक्रेनी सेनाले ब्रायनस्कको एउटा गाउँमा हवाई आक्रमण गरेको आरोप लगाएको छ।

रुसले दावी गरेको छ कि दुई युक्रेनी सैन्य हेलिकप्टरले ब्रायनस्कको क्लिमोभो गाउँको आवासीय क्षेत्रमा हवाई आक्रम’ण गरेको छ। ब्रायनस्क युक्रेनी सीमाबाट ५५ किलोमिटर टाढा छ।

रुसको अनुसन्धान समितिले एक विज्ञप्ति जारी गर्दै बिहीबार दुई युक्रेनी लडाकु हेलिकप्टरले रुसी आकाशमा अवैध रूपमा प्रवेश गरी क्लिमोभो गाउँमा रहेको आवासीय भवनहरूमा कम्तीमा छवटा हवाई आ’क्र’म’ण गरेको दाबी गरेको छ।

रुसले यस हवाई हमलामा ६ भवनमा क्षति पुगेको र ७ जना घाइते भएको दाबी गरेको छ। घाइते हुनेमा २ वर्षीय बालक, एक गर्भवती महिला र वृद्ध पनि रहेका छन्।

रुसको समाचार एजेन्सी तासले ब्रायनस्कका गभर्नर अलेक्जेन्डर बोगोमाजलाई उद्धृत गर्दै युक्रेनी सेनाको हवाई आक्रम’णमा ७० वर्षीया महिलाले आफ्नो खुट्टा गुमाएको बताएको छ। उनको उपचार भइरहेको छ।

बोगोमाजले दुई घर पूर्ण रुपमा जलेको र करिब एक सय घरमा क्षति पुगेको दाबी गरेको छ। हालसम्म यहाँबाट मानिसलाई निकाल्न नसकेको उनले बताए । आ’क्र’म’ण’को डरले ब्रायनस्कका विद्यालयहरू बन्द गरिएका छन्।

रुसले युक्रेनलाई आफ्नो क्षेत्रमा आक्रम’ण गरेपछि ध’म्की दिएको छ। रुसको रक्षा मन्त्रालयले युक्रेनी सेनाले आफ्नो क्षेत्रमा तोडफोड र आक्र’मण गरिरहेको बताएको छ।

रुसले भनेको छ ‘यदि यो जारी रह्यो भने, हामी युक्रेनको किभ कमाण्ड सेन्टरमा आक्रमण गर्नेछौं, जहाँबाट हामी अहिलेसम्म टाढै रहँदै आएका छौं। कीभ कमाण्ड सेन्टर त्यही हो जहाँ युक्रेनी सेनाले आफ्नो रणनीति तयार गर्छ।

त्यस्तै,रुसले युक्रेनमा लामो दुरीका क्षेप्यास्त्र प्रयोग गरी लगातार हवाई आ’क्र’मण गरिरहेको छ। युक्रेनलाई यी आक्रमणहरूको जवाफ दिन आधुनिक वायु रक्षा प्रणाली चाहिन्छ, जसले गर्दा उसले रुसी हवाई आक्रमण’लाई जवाफ दिन सक्छ।

रुसले हवाई आक्रमणमार्फत युक्रेनको इन्धन र हतियारको भण्डारमा क्षति पुर्याइरहेको छ। यसले युक्रेनमाथि दबाब बढाएको छ। यही कारणले गर्दा युक्रेनका राष्ट्रपतिले लगातार पश्चिमी देशहरूसँग थप हतियारको माग गरिरहेका छन्।

चेक रिपब्लिकले पहिले नै युक्रेनलाई बलियो बनाउन ट्याङ्कहरू पठाइसकेको छ। सोभियत युगको टी-७२ हरू पुरानो भएको मानिन्छ, तर चेक युक्रेनमा ट्याङ्कहरू पठाउने पहिलो नेटो देश हो। स्लोभाकियाले आफ्नो एस-३०० एयर डिफेन्स मिसाइल प्रणाली पठाउँदैछ।

जब यो युद्ध सुरु भयो, त्यतिबेला यी दुबै कदमहरू असम्भव र जोखिमपूर्ण देखिन्थे तर अहिले यो भइरहेको छ। विज्ञहरूले नाटोलाई सबैभन्दा ठूलो खतरा रुसको आणविक हतियारबाट भएको बताएका छन्। जसका कारण नेटो देशहरू रुससँग आमनेसामने हुन डराउँछन्।

पश्चिमी नेताहरूलाई पुटिनले युक्रेनमा सामरिक आणविक हतियार प्रयोग गर्न सक्छन् वा युक्रेनी द्वन्द्व ठूलो युरोपेली युद्धमा परिणत हुन सक्छ भन्ने डर छ। यो तेस्रो विश्व युद्धको सुरुवात हुन सक्छ।

पुटिनले रुस एक आणविक राष्ट्र भएको र रुसको आणविक हतियार तयार र तैनाथ गरिएको चेतावनी दिएका छन्। विज्ञहरू भन्छन् कि रुसको सेनाले कम क्षमताको सामरिक आणविक हतियारको पहिलो प्रयोगको नीति अनुसरण गर्दछ। रसियालाई थाहा छ कि पश्चिममा आणविक हतियारहरूप्रति घृणा छ।

पुटिनले यो घृणालाई डरमा परिणत गर्दैछन्। यो लडाइँ लम्बिने सम्भावना बढी छ। रुसी सेनाहरू युक्रेनमा फस्न सक्छन्, सैनिकहरूको मनोबल घट्न सक्छ र आपूर्तिमा समस्या हुन सक्छ। यो युद्ध सन् १९९० मा रुसले चेचन्याको राजधानी ग्रोज्नी कब्जा गर्न गरेको समय र क्रूर संघर्षको सम्झना हो।

प्रतिक्रिया

आजको ट्रेन्डिङ