आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

युद्धको ५० औँ दिनः पूर्वीयुक्रेनमा भिषण भिडन्त जारी, यस्तो छ क्षतिको विवरण

प्रकाशित
2.7K
SHARES

एजेन्सी। रुसी हमलाको ५० औं दिन रुसी सेनाले खार्किभ, दोनेत्स्क र जापोरिज्जिया क्षेत्र र नागरिक पूर्वाधारमा व्यवस्थित मिसाइल र बम आक्रमण जारी राखेको युक्रेनी सेनाले जनाएको छ।

रुसी सेनाले युक्रेनको पूर्वी सिमाना नजिक आर्टिलरी इकाइ सशक्त बनाएको छ।उत्तरपूर्वी युक्रेनको स्लोबोजान्स्कीमा रूसी सेनाले आक्रमण गर्न सम्भावित ठाउँहरूको खोजी गरिरहेको छ।

उनीहरूले खार्किभ सहरलाई आंशिक रूपमा अवरुद्ध गर्न खोजिरहेका छन्। खार्किकभमा अहिले पनि गोलाबारी जारी छ।पूर्वी युक्रेनको दोनेत्स्कमा रुसी सेनाले स्लाभ्यान्स्क, पोपस्ना र कुराखोभो जिल्लाहरूमा युद्ध गरेका थिए।

त्यस्तै, बन्दरगाह सहर मारिउपोलमा रुसी सेनाले असफल आक्रमण गरेका थिए।यसैबीच मारिओपोलमा सयौँ युक्रेनी सेनाले आत्मसमर्पण गरेको रुसी रक्षा मन्त्रालयले दाबी गरेको छ।

रुसले रणनीतिक बन्दरगाह सहर मारिओपोलमा एक हजार युक्रेनी सेनाले आत्मसमर्पण गरेको दाबी गरेको छ।रुसी रक्षा मन्त्रालयले बुधबार पूर्वीयुक्रेनको रणनीतिक बन्दरगाह सहर मारिओपोलमा एक हजारभन्दा बढी युक्रेनी सैनिकले आत्मसमर्पण गरेको जनाएको हो।

सो सहरलाई मस्कोले एक महिनाभन्दा बढी समयदेखि घेरा हालेको छ।मारिओपल सहरमा ३६ औँ मरिन ब्रिगेडका १ हजार २६ युक्रेनी सैनिकहरूले स्वेच्छाले आफ्नो हतियार त्यागे र आत्मसमर्पण गरे’, मन्त्रालयले एक विज्ञप्तिमा भनेको छ।

रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनले बिहीबार तेल र ग्यास क्षेत्रको अवस्थाको बारेमा बैठक गर्ने जनाइएको छ। बैठकको मुख्य प्रतिवेदन उपप्रधानमन्त्री अलेक्ज्याण्डर नोभाकले तयार पार्ने क्रेमलिनका प्रवक्ता दिमित्री पेस्कोभले बताएका छन्।

युक्रेनमा रुसको विशेष सैन्य कारबाहीको प्रतिक्रियास्वरूप पश्चिमी देशहरूले रुसविरुद्ध धेरै प्रतिबन्धहरू लगाएका छन्। तिनीहरूमध्ये केहीले प्रत्यक्ष वा परोक्ष रूपमा रूसी तेल र ग्यास क्षेत्रलाई असर गरेको छ।

बेलायतले रूसी ऊर्जा स्रोतहरूको आयातमा प्रतिबन्धको घोषणा गरेको छ।त्यसपछि, बेलायतले सन् २०२२ को अन्त्यसम्ममा रुसबाट तेल र तेल उत्पादनहरू आयात गर्न बन्द गर्ने घोषणा गरेको थियो।

पोल्याण्डले पनि यस वर्षको अन्त्यसम्ममा रुसबाट तेल किन्न बन्द गर्न चाहन्छ। यद्यपि, रूसी तेल र ग्यास प्रयोग गर्न युरोपेली संघ द्वारा सम्भावित अस्वीकारको बारेमा आवधिक कथनहरूले उनीहरूको निर्यातको लागि सामान्य नकारात्मक पृष्ठभूमि सिर्जना गर्दछ।

अमेरिकाको नाकाबन्दीले उस्तै प्रभाव पारेको थियो, जुन रूसी संघको लागि पनि महत्त्वपूर्ण बजार होइन। नतिजाको रूपमा, धेरै खरीददारहरू, सम्भावित प्रतिबन्धहरू र प्रतिष्ठा जोखिमहरू डराएर, स्वतन्त्र रूपमा रूसी ऊर्जा स्रोतहरू खरीद गर्नबाट टाढा रहने निर्णय गर्छन्।

रुसद्धारा युक्रेनमाथि भएको हमलाको विषयमा वार्ता गर्न गठित युक्रेनी वार्ता टोलीका संयोजकले युक्रेनले राखेका शर्तहरु कुनै पनि हालतमा परिवर्तन नहुने अडान राखेका छन।

उनले युक्रेनले रुससँग वार्ता गर्ने तर पनि आफूले यसअघि राख्दै आएका अडानहरुका बारेमा कुनै परिवर्तन नहुने बताएका हुन। रुससँगको वार्ताका लागि युक्रेनद्धारा गठित युक्रेनी वार्ता टोलीका संयोजक डेभिड अरखमानियाले सो धारणा राखेका हुन।

उनले मंगलबार ट्वीट गर्दै भनेका छन। हामी स्तानबुलमा भएका सम्झौताहरुका बारेमा अडिग छौँ र हामी त्यसमा कुनै परिवर्तन गर्ने पक्षमा छैनौँ। अहिले रुसका पक्षबाट विभिन्न शर्तहरु आएका र स्तानबुल सम्झौताको पनि,

अलग्गै व्याख्या गर्न खोजिएको पाइएकाले यदि त्यस्तो भयो भने त्यसले उक्त सम्झौता समेत भंग हुने त्रास रहेको पनि बताए। उनले युक्रेन पहिल्यैदेखि आफ्ना अडानहरुमा स्पष्ट रहेको र अहिले आएर ती सम्झौताहरुलाई फेरबदल गर्ने पक्षमा नरहेको पनि उनले बताए।

प्रतिक्रिया

आजको ट्रेन्डिङ