आज : गते

ताजा शिर्षकहरु

चर्चित शिर्षकहरु

अन्तत:अमेरिकाको नाम लिदै चीनले गरिदियो यस्तो घोषणा, विश्वभर बढ्यो त्राश

प्रकाशित
4.3K
SHARES

काठमाडौ। अमेरिकाको नाम लिदै चीनले गरेको घोषणाले विश्वभर त्राश उत्पन्न भएको छ।चीनले अमेरिकाबाट आफ्नो सुरक्षामा खतरा बढेको कारण देखाउँदै परमाणु हतियारको संख्या बढाउन खोजेको एक रिपोर्टले जनाएको छ।

वाल स्ट्रिट जर्नलका अनुसार अमेरिकाले चिनियाँ सुरक्षामा धावा बोल्ने खतरा बढेको भन्दै चीनले आफ्ना परमाणु हतियारहरूको संख्या बढाउन खोजिरहेको छ।खबरअनुसार चीनले अमेरिकी खतरासँग जुध्नको लागि आणविक हतियारलाई बलियो बनाइरहेको छ।

चीनको पश्चिमी क्षेत्रहरुमा १०० भन्दा बढी मिसाइल साइलोहरूको निर्माण भएको देखिएको छ।मिसाइल साइलो त्यस्तो ठाउँ हो जहाँ आणविक हतियार राखिन्छ। त्यहाँ त्यसलाई मर्मत गरिनुको साथै त्यहीँबाट मिसाइल प्रहार पनि गर्न सकिन्छ।

अमेरिकाले हाइपरसोनिक क्षेप्यास्त्रको परीक्षण गरेको भनिएको केहीदिनमै चीनले परमाणु हतियारको संख्या बढाइरहेको खबर आएको हो।हाल रुस–युक्रेन द्वन्द्वमा अमेरिका मस्कोप्रति ज्यादै आक्रामक देखिरहेको छ।

अमेरिका चीनको पनि कटु आलोचक हो। चीनले दाबी गर्ने ताइवानलाई अमेरिकाले उक्साइरहन्छ भने प्रविधि, व्यापारको विषयमा अमेरिकासँग चीनको सम्बन्ध राम्रो छैन।

तीन अवस्थामा अमेरिकाले रूसमाथि आक्रमण गर्न सक्ने, वर्षौंसम्म लम्बिन सक्छ युद्ध:रुसको आक्रमण विरुद्ध युक्रेनलाई सहयोग गर्न अमेरिकाको नेतृत्वमा रहेको उत्तर एट्लान्टिक सन्धि संगठन (नेटो) फेरि सक्रिय भएको छ । युक्रेनलाई सहयोग गर्न नेटो देशका रक्षामन्त्रीहरूले ब्रसेल्समा भेट गरेका छन् ।

बुचामा रुसी नरसंहारपछि युक्रेनले रुससँग लड्नका लागि हतियारको आपूर्तिलाई तीव्र बनाउने विश्वास गरिएको छ । यस्तो अवस्थामा अमेरिकाले युक्रेनलाई बचाउन रुसमाथि हमला गर्न नहिचकिचाउने विश्वास गरिएको छ ।युक्रेनी राष्ट्रपति भोलोडिमिर जेलेन्स्कीले पूर्वी डोनबास क्षेत्रमा रुसको आक्रमण रोक्न पश्चिमी देशहरूबाट आधुनिक हतियारहरू तत्काल आवश्यक भएको बताएका छन्।

युक्रेनले आफुलाई तुरुन्तै जेभलिन एनएलएडब्ल्यू नेक्स्ट जेनेरेशन एन्टि-ट्याङ्क हतियार, स्टिन्जर र स्टारस्ट्रीक एन्टि-ट्याङ्क र एन्टि-एयरक्राफ्ट मिसाइलहरू आवश्यक रहेको बताएको छ। युक्रेनी सेनाले पहिलेदेखि नै पश्चिमी देशहरूमा बनेका यी हतियारहरू प्रयोग गरिरहेका छन्।

अमेरिकालगायत पश्चिमी मुलुकले युक्रेनलाई ठूलो मात्रामा हतियार दिइरहेका छन् । यी हतियारका कारण रुसले युक्रेनमा निकै समस्या भोगिरहेको छ । युद्ध सुरु भएको ४८ दिन भइसक्यो तर रुसले अहिलेसम्म कीभ कब्जा गरेको छैन । नेटोको यस्तो प्रतिक्रियाले रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिनको आक्रोश बढाउने विज्ञहरुको विश्वास छ ।

पुटिनले हतियार दिने विषयमा पश्चिमा राष्ट्रहरूलाई यसअघि नै चेतावनी दिएका छन् । पुटिनको चेतावनीको बावजुद अमेरिका सहित सबै पश्चिमी देशहरूले युक्रेनलाई थप हतियार दिइरहेका छन्।यस्तो अवस्थामा ३ वटा अवस्था आउन सक्छ, जसमा अमेरिका र नाटो यो युद्धमा संलग्न हुन सक्छन् ।

एउटा परिदृश्य युक्रेनले ओडेसाबाट अमेरिका र नेटो देशहरूबाट प्राप्त हतियारबाट ब्ल्यास सीमा तैनाथ रुसी युद्धपोतमा एन्टी-शिप मिसाइल प्रहार गरेको अवस्थामा हुन सक्छ। यस आक्रमणमा १०० रुसी नाविक र दर्जनौं मरीन मारिनेछन् । पुटिन यति ठूलो मृत्युबाट ठूलो दबाबमा हुनेछन्। यसबाट रुसमाथि प्रतिशोधको दबाब बढ्नेछ र रुसले युक्रेनलाई यी हतियार दिने जुनसुकै युरोपेली देशमाथि आक्रमण गर्नेछ ।

जसका कारण अमेरिकाले नेटो देशको रक्षाका लागि युद्धमा जानुपर्नेछ ।युक्रेनलाई पोल्याण्डबाट प्राप्त हुने सैन्य सहायतामा रुसी पक्षले आक्रमण गरेमा दोस्रो परिदृश्य बन्न सक्छ। पोल्याण्ड पश्चिमी देशहरु र युक्रेन बीच धेरै महत्त्वपूर्ण लिंक हो। पोल्याण्डको युक्रेनसँग सीमा जोडिएको छ। यस्तो अवस्थामा यदि पश्चिमी देशहरूले युक्रेनलाई सैन्य सहयोग दिनुपर्ने हो भने पोल्याण्डमार्फत मात्रै गर्न सकिन्छ ।

रुसको रणनीतिक मिसाइलहरूले स्लोभाकिया वा पोल्याण्ड जस्ता नेटो देशहरूबाट युक्रेनमा आउने आपूर्तिमा आक्रमण गर्न सक्छन्। यदि यस्तो आक्रमणमा नेटोका मानिसहरू मारिए भने यस्तो अवस्थामा नेटोको संविधानको धारा ५ प्रभावी हुन सक्छ । जसका कारण आक्रमणको सिकार बनेको देशको रक्षाका लागि अमेरिका लगायत सम्पूर्ण नेटो राष्ट्रहरु अगाडि आउनु पर्ने हुनसक्छ ।

तेस्रो परिदृश्य रासायनिक आक्रमणको घटनामा हुन सक्छ। डोनबास क्षेत्रमा अवस्थित मारिउपोल युक्रेनको महत्त्वपूर्ण औद्योगिक केन्द्र हो। जब भीषण लडाइ हुन्छ औद्योगिक आधारमा ठूलो विस्फोट हुँदा त्यसबाट विषाक्त रासायनिक ग्यास निस्कन्छ । युद्धको समयमा यस्तो भएको पनि थियो, तर यस अवधिमा कुनै मृत्यु भएको थिएन। तर, सिरियाको घुटाजस्ता रासायनिक हमला भएर युक्रेनमा मानिसले ज्यान गुमाए अनि रुसले रासायनिक हमला गरेको पाइयो भने अमेरिका प्रत्यक्ष रूपमा यो युद्धमा संलग्न हुन सक्छ ।

रुसले युक्रेनमा लामो दुरीका क्षेप्यास्त्र प्रयोग गरी लगातार हवाई आक्रमण गरिरहेको छ । युक्रेनलाई यी आक्रमणहरूको जवाफ दिन आधुनिक वायु रक्षा प्रणाली चाहिन्छ, जसले गर्दा उसले रुसी हवाई आक्रमणलाई जवाफ दिन सक्छ। रुसले हवाई आक्रमणमार्फत युक्रेनको इन्धन र हतियारको भण्डारमा क्षति पुर्याइरहेको छ । यसले युक्रेनमाथि दबाब बढाएको छ । यही कारणले गर्दा युक्रेनका राष्ट्रपतिले लगातार पश्चिमी देशहरूसँग थप हतियारको माग गरिरहेका छन्।

चेक रिपब्लिकले पहिले नै युक्रेनलाई बलियो बनाउन ट्याङ्कहरू पठाइसकेको छ। सोभियत युगको टी-७२ हरू पुरानो भएको मानिन्छ, तर चेक युक्रेनमा ट्याङ्कहरू पठाउने पहिलो नेटो देश हो। स्लोभाकियाले आफ्नो एस-३०० एयर डिफेन्स मिसाइल प्रणाली पठाउँदैछ। जब यो युद्ध सुरु भयो, त्यतिबेला यी दुबै कदमहरू असम्भव र जोखिमपूर्ण देखिन्थे तर अहिले यो भइरहेको छ।

विज्ञहरूले नाटोलाई सबैभन्दा ठूलो खतरा रुसको आणविक हतियारबाट भएको बताएका छन् । जसका कारण नेटो देशहरू रुससँग आमनेसामने हुन डराउँछन् । पश्चिमी नेताहरूलाई पुटिनले युक्रेनमा सामरिक आणविक हतियार प्रयोग गर्न सक्छन् वा युक्रेनी द्वन्द्व ठूलो युरोपेली युद्धमा परिणत हुन सक्छ भन्ने डर छ। यो तेस्रो विश्व युद्धको सुरुवात हुन सक्छ।

पुटिनले रुस एक आणविक राष्ट्र भएको र रुसको आणविक हतियार तयार र तैनाथ गरिएको चेतावनी दिएका छन् । विज्ञहरू भन्छन् कि रुसको सेनाले कम क्षमताको सामरिक आणविक हतियारको पहिलो प्रयोगको नीति अनुसरण गर्दछ। रसियालाई थाहा छ कि पश्चिममा आणविक हतियारहरूप्रति घृणा छ। पुटिनले यो घृणालाई डरमा परिणत गर्दैछन्।

यो लडाइँ लम्बिने सम्भावना बढी छ । रुसी सेनाहरू युक्रेनमा फस्न सक्छन्, सैनिकहरूको मनोबल घट्न सक्छ र आपूर्तिमा समस्या हुन सक्छ। यो युद्ध सन् १९९० मा रुसले चेचन्याको राजधानी ग्रोज्नी कब्जा गर्न गरेको समय र क्रूर संघर्षको सम्झना हो। रुसले आफ्नो नियन्त्रणमा रहेका सहरहरूमा आफ्नो पकड कायम राख्न पनि संघर्ष गर्न सक्छ।

समय बित्दै जाँदा, युक्रेनी सेनाले व्यवस्थित र प्रभावकारी विद्रोह सुरु गर्नेछ।रुसलाई यति ठूलो क्षेत्रमा सेना पठाउन समस्या हुन सक्छ। पश्चिमी देशहरूले युक्रेनलाई हतियार दिन जारी राख्नेछन्, र त्यसपछि सायद धेरै वर्ष पछि, सम्भवतः रूसमा नयाँ नेतृत्वको साथ रूसी सेनाले युक्रेन छोड्नेछ।

ठिक त्यस्तै गरी जस्तो अफगानिस्तानमा भएको थियो । सन् १९७९ देखि १९८९ सम्म सोभियत संघ अफगान विद्रोहीहरूसँग लडाइँमा व्यस्त रह्यो अन्ततं उनीहरूले थाकेर अफगानिस्तान छोड्नुपरेको थियो।

प्रतिक्रिया

आजको ट्रेन्डिङ