इमान्दार संवाददाता
६०० पटक

शेरबहादुर देउवा नेतृत्वको अर्ध बाम सरकार नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीमाथि चरम धरपकडमा उत्रिएको छ । चुनावको मिति नजिकिएसंगै सरकारले नेकपामाथि निस्तेज लगाएको छ ।

बजार होस् गाउँघर नेता कार्यकर्ता मात्रै हैन विप्लवको नामसँग परिचित र नेकपाका सामान्य शुभचिन्तक समर्थकहरुलाई समेत पक्राउ गर्ने देउवाले आदेश दिएका छन् ।

अहिले माओवादी केन्द्र र कांग्रेसको अर्ध बाम सरकार छ । उसो त सरकारको यो कुनै नौलो धरपकड गर्ने तरिका भने होइन, किनकी यसअघि प्रचण्ड नेतृत्वको सरकारले पनि नेकपामाथि चरम दमन गरेको थियो ।

स्थानीय तह निर्वाचनताका नेकपाका सयौं नेता-कार्यकर्ता र समर्थकहरुलाई पक्राउ गरेर प्रचण्ड सरकारले हिरासतमा राखेको थियो । त्यति मात्र होइन ‘तिमीहरुका केन्द्रीय नेताहरु कहाँ बस्छन ? के गर्छन ? के खान्छन ? युद्ध हुन्छ की हुदैन ? भन्दै उनीहरुलाई यातना समेत दिएको कुरा हिरासतबाट छुटेकाहरुले बताएका थिए ।

परम्परागत संसदीय राजनीतिक प्रणालीकै बिरुद्ध खरो उत्रिएको नेकपा अहिले माओवादी केन्द्र, कांग्रेस र एमालेलगाएतका दलहरुका लागि गम्भीर चुनौती बनेर खडा भएको छ ।

भ्रष्ट्राचारी, दलाल, कमिसनखोर, दादागिरी गर्ने र बिभिन्न बहानामा देशको ढुकुटी रित्याउनेहरु यतिबेला नेकपाको नजरमा परेका छन् । ती कुनै व्यवसायी, पेशाकर्मी र भ्रष्ट राजनीतिकर्मी, राजनीतिक दलाल तथा कमिसनखोरहरु नै हुन्।

नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीमा महासचिव नेत्रविक्रम चन्द विप्लवको नाम सुन्दै यिनीहरुको रगत सल्बलाउन थाल्छ । उनका नेता कार्यकर्ताको सुराकी गँरु गँरु लाग्छ । र अन्त्यमा सत्ता र पैसाको शक्तिमा उनीहरु प्रहरी परिचालन गर्छन र उनीहरुको घटिया हर्कतबिरुद्ध धावा बोलेको आपरधामा जाख्छन् जेलमा । के २-४ जना नेता कार्यकर्ताहरु जेल जादैनमा नेकपाको क्रान्ति रोकिन्छ ?

के केहि २-४ सय क्कार्यकर्ताहरुलाई हिरासतमा राख्दैमा एकीकृत जनक्रान्तिको यात्रा बीचबाटै भत्किन्छ ? अहँ कदापी होइन । म खबरदारी गर्न चाहन्छु, यो देश, यो समाज, यो व्यवस्था र यो सत्ता परिवर्तनका खातिर समरयात्रामा निस्केका योद्धाहरु कदापी हार्दैनन् भनु या हार्न नै जाँदैनन् । भौतिक रुपमा मरे पनि उनीहरुका सपनाहरु कहिले मर्दैनन । त्यहि सपना बोकेर अर्को योद्धाले अर्को अठोट गर्छ – ‘म मारेर पनि यो सपना पुरा गर्छु, यो देश, समाज, व्यवस्था र यो सत्ता परिवर्तन गर्छु ।’

हो त्यसैले तिमि शासकहरुलाई एउटा सुझाव दिन चाहन्छु आज । म पनि नेपाल कम्युनिष्ट पार्टीको समर्थक हो । शुभचिन्तक हो । आउ यहि अपराधमा मलाई पनि गिरफ्तार गर र लगेर जाख त्यो तिमीहरुको यमलोक (कारागार) मा । सक्छौ ? तर याद राख तिमीहरुको पराजय एक दिन आउछ नै, सुनिश्चित गरिसकेका छौ तिमीहरु स्वयमले ।

देश परिवर्तनका लागि आवाज उठाउनु यदि अपराध हो भने, आम नेपालीहरुको अधिकार र मुक्तिका लागि लड्नु अपराध हो भने म यो अपराध हासीहासी गर्न तयार छु । फिल्डमा उत्रिसके म, अब मसंगै यो अपराधमा करोड नेपालीहरु सहभागी हुदैछन् तिमि तिम्रा जेलखानहरु थप निर्माण गर यहाँ अपराधीहरुको संख्या करोडौं पुग्ने निश्चित छ ।

२ छाक पेटभरी खान नपाएका भोकानांगाहरु, टेक्न ठाउँ नपाएका हजारौं सुकुम्बासीहरु, दाइजोको नाममा जिउदै जलाइएका र पुरुषवादी समाजको सिकार भएका महिला दिदीबहिनीहरु सबै तिम्रा दुश्मन हुन् ।

सुन्दर मानव जीवनको अपमान गरेर जातपातको आधारमा छुवाछुत गर्नेहरु तिनै दलित, जनजाति र गरिबहरु अब तिमीहरुका शासनमाथि धावा बोल्नेछन् । त्यसैले तिमीहरु तिम्रा कारागारहरु निर्माण गर्दै जाउ ।

बस यहि आवज तिम्रा लागि बारुद साबित हुनेछ भन्ने विश्वाससहित आजलाई कमल बन्द गर्दैछु तर फर्किनेछु छिट्टै, बम बोकेर…

(यो देशको एक सच्चा सिपाही, एकीकृत जनक्रान्तिको यात्राबाट)

२०७४ कात्तिक २४ गते प्रकाशित

    फेसबुक ट्वीटर

    तपाईं हामीसँग  फेसबुक र ट्वीटर मार्फत् पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

खाली एड