इमान्दार संवाददाता
३५८ पटक
काठमाडौं ।

राजधानीबाट प्रकाशित भएका राष्ट्रिय दैनिक पत्रिकाहरु आज पनि अदालतको अवहेलना आरोपमा पक्राउ परेका डा. गोविन्द केसीकै वरिपरि घुमेका छन् । पत्रपत्रिकाहरुले विभिन्न शीर्षकमा यसका पाटापक्ष केलाएका छन् ।

एमाले र माओवादी केन्द्रको पार्टी एकता संयोजन समितिको मंगलबार बसेको बैठक र यसले गरेका निर्णयहरुलाई पनि सबैजसो पत्रिकाहरुले पहिलो पृष्ठमा स्थान दिएर छापेका छन् ।

यसका अलावा, प्रदेशको अस्थायी मुकाम नभनी राजधानीका लागि सम्भावित स्थानमा प्रदेशको अस्थायी कार्यालय खोल्ने गृहकार्यमा सरकार जुटेको, श्रीमानलाई कार्यपालिका बैठकमा बस्न दिनुपर्ने उपमेयरको मागले बैठक प्रभावित भएकोलगायत समाचार पनि पत्रपत्रिकाहरुले लेखेका छन् ।

केसीका पक्षमा सय वकिल

अदालतको अवहेलना आरोपमा पक्राउ परेका डा. गोविन्द केसीले सर्वोच्चमा दिएको वयानलाई मुख्य समाचार बनाएर छापेको कान्तिपुर दैनिकले सय वकिल केसीको पक्षमा रहेको लेखेको छ ।

समाचार अनुसार अवहेलना मुद्दामा डा. केसीको पक्षमा बहस गर्न वरिष्ठ अधिवक्ता कृष्णप्रसाद भण्डारी, अधिवक्ताहरु सुरेन्द्र भण्डारी, विजयप्रसाद मिश्र, इन्दु तुलाधर, दिनेश त्रिपाठी, लेखनाथ भट्टराईलगायत करिब सय कानून व्यवसायीले वकालतनामा गराएका छन् । वरिष्ठ अधिवक्ता रमण श्रेष्ठ, श्याम खरेल, उपेन्द्रकेशरी न्यौपानेलगायत कानून व्यवसायी भने अवहेलनाको कारबाहीको पक्षमा बहस गर्दैछन् ।

यी हुन् अदालतमा परेका मानहानीका चर्चित मुद्दा

कान्तिपुरले जस्तै डा. केसीले अदालतमा दिएको वयानलाई मुख्य समाचार बनाएको नयाँ पत्रिका दैनिकले अदालतमा परेका मानहानीका अहिलेसम्मका चर्चित मुद्दाको समेत खोजी–नीति गरेको छ ।

समाचार अनुसार, प्रहरी महानिरीक्षक नियुक्तिमा अदालतको आदेश मान्य हुँदैन भनेर दिएको अभिव्यक्तिले अदालतको मानहानी भएको भन्दै कांग्रेस सभापति तथा वर्तमान प्रधानमन्त्री शेरबहादुर देउवाविरुद्ध परेको मुद्दा सर्वोच्चमा विचाराधीन छ ।

त्यस्तै माओवादी नेता बालकृष्ण ढुंगेल हत्या अभियोगमा दोषी ठहर भएपछि पक्राउ गर्न सर्वोच्चले दिएको आदेश नमानेको आरोपमा नेपाल प्रहरीका आइजीपी प्रकाश अर्यालविरुद्ध परेको अवहेलनाको मुद्दा विचाराधीन छ ।

तत्कालीन प्रधानमन्त्री गिरिजाप्रसाद कोइरालाले लाउडा विमान खरिदमा भएको भ्रष्टाचारको विषयमा बयान दिन बोलाउँदा अस्वीकार गरेर अदालतको अवहेलना गरेको मुद्दा खेपेका थिए । उनी अदालतलाई नारायणहिटी दरबारमा सार्नुपर्ने अभिव्यक्ति दिएपछि विवादित भएका थिए । तर, त्यो मुद्दा त्यत्तिकै सेलायो ।

त्यस्तै, अर्का प्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल प्रचण्डले ‘शान्ति सम्झौताअनुसार सत्य निरुपण तथा मेलमिलाप आयोगको दायरामा पर्ने द्वन्द्वकालीन मुद्दामा धमाधम फैसला गरेर न्यायालयले शान्ति सम्झौताविरुद्ध नै भयानक षड्यन्त्र गरेको’ तथा ‘अदालतले दिउँसै रात पार्दै छ’ भन्ने अभिव्यक्ति दिएर अदालतको मानहानी गरेको मुद्दा खेपेका थिए । तर, अदालतको अवहेलना गर्ने मनसाय नरहेको स्पष्ट पारेपछि त्यो मुद्दा पनि अघि बढेन ।

द्वन्द्वकालमा पत्रकार डेकेन्द्र थापाको हत्या भएको विषयलाई फौजदारी न्याय प्रणालीमार्फत उठान गर्दा शान्ति प्रक्रियामा असर पर्ने बताउँदा तत्कालीन प्रधानमन्त्री डा. बाबुराम भट्टराई पनि अदालतमा उपस्थित हुनुपरेको थियो ।

चाल्र्स शोभराजको मुद्दामा न्यायाधीशहरूलाई गाली गरी अदालतको अवहेलना गरेको आरोपमा अधिवक्ता शकुन्तला थापालाई दोषी ठहर गर्दै सजायसमेत सुनाइएको नयाँ पत्रिका दैनिकमा उल्लेख छ ।

२०७४ पुष २६ गते प्रकाशित

    फेसबुक ट्वीटर

    तपाईं हामीसँग  फेसबुक र ट्वीटर मार्फत् पनि जोडिन सक्नुहुन्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्

खाली एड